Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Hocam STK 4221 ampli çıkış katını yaptığımızda bu değerleri koruyabilecek miyiz?Yoksa değerlerde bir yükselme olacak mı?
STK devresi kendi kazancı kadar bu değerleri artıracaktır.
Bu her amplide ve tasarımda normal bir durumdur.
Ancak belirtmem gerekirse ve ölçümlerin doğru ise (Doğru olduğu CD okuyucusunun gürültü faktörünü bile görebilmendir) 30db kazançlı bir çıkış katında volüme sonda iken çok çok az bir fıs duyabilir veya hiçbir şey duyamazsın.
Tabiiki burada STK amplinin kendi gürültüsü de hesaba katılmalıdır.
Eğer PCB miz tekniğine uygun ise ve STK verileri tutarlı ise normalde -65db ila -75db gibi bir gürültü seviyesi STK çıkış katı için normaldir.
Bu da benim önceki STK465 tecrübelerim doğrultusunca son seste gürültü duyamayacağın anlamındadır.

ÖNEMLİDİR:
Technics amplinin de kendi gürültü seviyesi vardı ve ölçmüştük.
Ama technics ampliyi batıran sebep kendi ton kontrol devresinin kalitesizliği idi.
Bizim devremizdeki bu ölçümler, ön devrelerimizin sistem gürültü eşiğine olan oranlamasıdır.
Her bir frekansın veya frekans bandının kendi dinamik alanı teker teker hesaplanabilirse, toplam dinamik alanımızın birçok yüksek seviye ampli gibi olduğunu veya daha iyi olduğunu gösterecektir.
Bu da demektir ki aynı gürültü değerine sahip olsa da bu ampli daha temiz çalıyor denilen ifadedir.

Son düzenleme:
Daha önce Technics SU-620V amplinin ölçümlerinde gördüğümüz sonuçlar şöyleydi.Ben de diyorum ki acaba STK 4221 de de böyle yükselir mi değerler?

Ekli dosyalar

• Technics ses kapalı.jpg
    Technics ses kapalı.jpg
    289.3 KB · Görüntüleme: 6
  • Technics ses sonda.jpg
    Technics ses sonda.jpg
    285.6 KB · Görüntüleme: 6
  • Technics Bas tiz açık ses sonda.jpg
    Technics Bas tiz açık ses sonda.jpg
    292.2 KB · Görüntüleme: 7
Evet ben de bu sorumdan vaz geçtiğimi belirten bir cevap yazmıştım ama o sırada forum çökünce çıkmamış.Technics'in ton kontrolü devredeyken olan ölçümlerle bizim modifiye amplimizin ön devrelerinin ölçümü arasında bariz bir şekilde görülen gürültü farkı var.

Technics de ton kontrolü kapalı iken Ana ses potu -68,-69db ,
Modifiye amplimizde ise ton kontrolü kapalı iken -78,-79dB ,

Technics de ton kontrolü bas tiz pot seviyesi sonda -63,-64dB,
Modifiye amplimizde ise ton kontrolü bas tiz pot sonda loudness devrede -72,-73dB

Tabi burada bizim daha STK4221 çıkış katımız yok.Ama ton kontroleri arasında olan bu 10dB fark STK 4221 ile oluşmaz diye düşünüyorum.Ben böyle düşünüyorum ama STK yı yapınca ölçümler bize ne olduğunu gösterecek.

Ekli dosyalar

• Technics ses sonda.jpg
    Technics ses sonda.jpg
    285.6 KB · Görüntüleme: 8
  • Ana ses sonda.png
    Ana ses sonda.png
    102.4 KB · Görüntüleme: 4
  • Technics Bas tiz açık ses sonda.jpg
    Technics Bas tiz açık ses sonda.jpg
    292.2 KB · Görüntüleme: 6
  • Bas tiz loudness açık.png
    Bas tiz loudness açık.png
    102.6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
KÖTEK 🔨
Technics zaten belli. Bizim alt sınıf cihazlarla işimiz yok.
Benim sana verdiğim ödev kötü kablolama ile iyi kablolama arasındaki farklardır.
Technics amplinin farkı sadece gürültü faktörü ile değil, band genişliği distorsiyon ve frekans karakteristiği gibi kriterlerle de ilgilidir.
Technics amplinin band genişliği çok dar olduğu için onu kaale bile almıyoruz.

NOT:
STK4221 yeterli band genişliğine sahip ve gürültü seviyesi -65 ila -75 gibi ise technicsten bahsetmeye bile gerek yoktur.
Esasen çıkış katımız olan STK4221 in band genişliği 40-50kHz lerde bile olsa aynı gürültü seviyesinde bile çoğu Hi-End amplilerle yarışır.

Son düzenleme:
KÖTEK 🔨
Technics zaten belli. Bizim alt sınıf cihazlarla işimiz yok.
Benim sana verdiğim ödev kötü kablolama ile iyi kablolama arasındaki farklardır.
Technics amplinin farkı sadece gürültü faktörü ile değil, band genişliği distorsiyon ve frekans karakteristiği gibi kriterlerle de ilgilidir.
Technics amplinin band genişliği çok dar olduğu için onu kaale bile almıyoruz.
Bu ödev dışı bir çalışmaydı hocam.

Haa bu arada.
Dilersen bu amplimiz ile senin LM1875 li amplini yarıştırabilirsin.
Bu yarıştırma genel olarak gürültü seviyesi ile ilgili olmayıp, band genişliği ile doğrudan ilgilidir.

ÖNEMLİ:
Technics amplinin çıkış katı bir çeşit STK dır.
Bu amplinin sadece çıkış katının kendi gürültüsü ise -65 ila -72 civarındadır.
(fabrikasyon gürültü seviyeleri)
Bizim STK mızın da fabrikasyon olarak gürültü seviyesi bu civarda olacaktır.
ANCAK
Biz STK çıkış katımızda bazı hileler yaptık.
Fabrikasyon kazancı 40db (100 katı Gv) olan devremizin kazancını 30db lere çektik. Yani Gv=30 katı gibi.
Kazancın düşürülmesi çıkış katının band genişliğini artıracaktır.
Aynı zamanda düşük kazanç daha düşük gürültü demektir.
Demekki bizim STK devremizi sağlıklı yapabilirsek teorik olarak -70 -75 gibi bir gürültü seviyesine ulaşabileceğiz. Bu değere ulaşabildiğimiz takdirde amplimizde hiçbir gürültü duyamayayız.
Kazancın düşürülmesi aynı zamanda çıkış katının max güçlerdeki kırpılmasını da iyileştirecektir.
Yani senin technics amplin volüme seviyesi takribi 4-5 gibi iken zaten max güce ulaşmaktadır. Sen farkında olmadan bu amplini daha aşağı volüm seviyelerinde dinliyorsun. Örneğin max 1 volüme seviyesinde.
Ama STK çıkış katımızda giriş sinyalimiz 1Vp ise volüme potumuz max da iken bile seste bozulma olmayacaktır. Hal böyle olunca bizim amplimizin volüme seviyesini 5 hatta 6 ya kadar bile açabileceksin.
Eğer hoparlörlerin yüksek güçlü ise ve max ses seviyesine çıkmak istersen volüme potu max açıkken giriş sinyal seviyen +3db bile olsa STK dan 70W değil, belki de 100W bozulmasız sinyal alabileceksin. Bu da demektir ki senin amplinin +3db HEADROOM seviyesinde bile aşırı bozulma olmayacaktır. +3db de trafo çıkış gerilimleri doğrultusunda amplinin DUMPING FACTOR'ü iyi ise 140W gibi güce ulaşman bile sözkonusudur.
Bu da teknik olarak neredeyse bozulmasız 3db headroom demektir ki standart prosedürlerde 3db overload (aşırı yüklenme) için ampli distorsiyon seviyesinin %10 gibi olması gerekirdi.
Dikkat edilirse oldukça fazla bir çıkış gücü söz konusudur. Bu değerlere bu anlattıklarım doğrultusunda çıkabildiğimizi varsayarsak, senin 100-150W dediğin uyduruk hoparlörlerin YANDIM ALLAAH diyemeden cortlayabileceklerdir.

İlk önce bütün potlar kapalı iken ölçüm yaptım.Sonra Ana ses potunu sona getirdim öyle ölçtüm.Daha sonra sıra ile bas potunu sona getirdim ardından tiz potunu sona getirdim.Bu ölçümleri kaydettim.
Birkaç gündür şurada gördüğüm bir sorunu araştırıyorum.
ÖNEMLİ TEKNİK BİLGİ:
Ölçümlerde volüme potu min iken ölçülen gürültü -75 lerde iken, volüme max açıkken gürültü seviyesi -78db lere düşmektedir.
Normal koşullarda volüme max açılınca gürültü seviyesinin az da olsa artması gerekmezmiydi :D
Devrelerimiz bir çeşit NB (Noise Blanker) mi yapıyor acaba diye gudurup kaşınsam da böyle bir şey mümkün değildir.
Bu anormalliği çözmek için, kafamda birkaç böcük dolaştırdıktan sonra, sebebini buldum :D
Bu anormalliğin tek sebebi GROUND LOOP (Şase döngüsü) olarak teknikte yer almıştır. Bunun nereden kaynaklandığını araştırırken sonunda sebebini buldum.
Sistemimizin şaselenmesi INPUT board PRE STATE GROUND olarak yapılmıştır. Bu şaselememiz temel olarak sistem sıfır noktasına (Metal şase üzerinden) irtibatlıdır.
İşte burada ölçüm için kullanılan ve PC line in'e giden hattımız doğrudan POWER STATE GROUND olmaktadır. Yani güç katı şaselemesidir.
Bu olayın tek çözümü ise power gnd ile PRE GND u ayırmaktır.
DOLAYISI İLE:
Ölçüm için PC ye irtibatladığımız LALE jakların şaselerini bağımsız olarak ana besleme şasesine irtibatlayabilirsek sorun ortadan kalkacak, tüm devrelerimizin gürültü faktörünü bir kabloya göre sağlıklı olarak ölçebileceğiz.

Birkaç gündür şurada gördüğüm bir sorunu araştırıyorum.
ÖNEMLİ TEKNİK BİLGİ:
Ölçümlerde volüme potu min iken ölçülen gürültü -75 lerde iken, volüme max açıkken gürültü seviyesi -78db lere düşmektedir.
Normal koşullarda volüme max açılınca gürültü seviyesinin az da olsa artması gerekmezmiydi :D
Devrelerimiz bir çeşit NB (Noise Blanker) mi yapıyor acaba diye gudurup kaşınsam da böyle bir şey mümkün değildir.
Bu anormalliği çözmek için, kafamda birkaç böcük dolaştırdıktan sonra, sebebini buldum :D
Bu anormalliğin tek sebebi GROUND LOOP (Şase döngüsü) olarak teknikte yer almıştır. Bunun nereden kaynaklandığını araştırırken sonunda sebebini buldum.
Sistemimizin şaselenmesi INPUT board PRE STATE GROUND olarak yapılmıştır. Bu şaselememiz temel olarak sistem sıfır noktasına (Metal şase üzerinden) irtibatlıdır.
İşte burada ölçüm için kullanılan ve PC line in'e giden hattımız doğrudan POWER STATE GROUND olmaktadır. Yani güç katı şaselemesidir.
Bu olayın tek çözümü ise power GND ile PRE GND u ayırmaktır.
DOLAYISI İLE:
Ölçüm için PC ye irtibatladığımız LALE jakların şaselerini bağımsız olarak ana besleme şasesine irtibatlayabilirsek sorun ortadan kalkacak, tüm devrelerimizin gürültü faktörünü bir kabloya göre sağlıklı olarak ölçebilece
Yamyam hocam burada lale jakların şasesini ayırmak çok zor.

Ekli dosyalar

• INPUT SHIELD .jpg
    INPUT SHIELD .jpg
    820.2 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular