Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

NISSEI ler birinci sınıf kalite imiş.
Kaça aldın bilmiyorum ama ses devreleri için bile ideal.

Bu arada cezalı olduğun için tüm ön devrelerin ölçümünü yeniden yapmalısın.
Bu ölçümde kablolar ilmine göre yapılıp yerleştirilecek ve adobe spectrumda detaylı olarak incelenecektir.
Karşılaştırma yapılabilmesi için spectrumun sağ üst köşesindeki HOLD kullanılacaktır.
1. holda basıldığında o andaki ölçüm hangi devrenin ise hold hafızasında ilgili renkte görülecektir.
Keza devreler ve ölçüm durumlarına göre 2. üçüncü ve dördüncü hold renkleri birbiri ile kıyaslanabilecektir.
Ölçümlerden sonra hold çizgilerinin bulunduğu bölge zoomlanacak ve ekran görüntüsü PC den alınarak tek bir resim olarak PNG formatında konuya iliştirilecektir.
Bu ölçümde sizlerin göremediği bir çok unsur bulunmaktadır. Ben bu resmi inceleyerek teknik olarak yapılması gereken şeyler varsa size bildireceğim.

Bu arada cezalı olduğun için tüm ön devrelerin ölçümünü yeniden yapmalısın.
Bu ölçümde kablolar ilmine göre yapılıp yerleştirilecek ve adobe spectrumda detaylı olarak incelenecektir.
Karşılaştırma yapılabilmesi için spectrumun sağ üst köşesindeki HOLD kullanılacaktır.
1. holda basıldığında o andaki ölçüm hangi devrenin ise hold hafızasında ilgili renkte görülecektir.
Keza devreler ve ölçüm durumlarına göre 2. üçüncü ve dördüncü hold renkleri birbiri ile kıyaslanabilecektir.
Ölçümlerden sonra hold çizgilerinin bulunduğu bölge zoomlanacak ve ekran görüntüsü PC den alınarak tek bir resim olarak PNG formatında konuya iliştirilecektir.
Bu ölçümde sizlerin göremediği bir çok unsur bulunmaktadır. Ben bu resmi inceleyerek teknik olarak yapılması gereken şeyler varsa size bildireceğim.
Tabi yaparım hocam benim için de son derece keyifli .En önemlisi bu kadar emek veriyoruz siz de o kadar uğraşıyorsunuz doğru sonuçları alalım.Benim o cezayı almamın sebebini söylemiştim.Uzun kablo olup kötek yememekti.Ama hiç aklıma gelmedi kablo trafonun önünden geçiyormuş😀Ne var ne yok toplamıştır üstüne.

Tabi yaparım hocam benim için de son derece keyifli .En önemlisi bu kadar emek veriyoruz siz de o kadar uğraşıyorsunuz doğru sonuçları alalım.Benim o cezayı almamın sebebini söylemiştim.Uzun kablo olup kötek yememekti.Ama hiç aklıma gelmedi kablo trafonun önünden geçiyormuş😀Ne var ne yok toplamıştır üstüne.
İşte burada bizler ne desek boştur. (Bana bile inanmayacaksın)
TEKNİK BÖYLE SÖYLÜYOR :D
Ama dikkatli bir ölçüm sonucunda ve doğru kablolamada, resimde görülen 50Hz ve bağlı harmonikler birkaç db bile düşerse, o zaman hem teknik hem de ben doğru olacağız.
Buradaki ölçümdeki en küçük değişimler bile oldukça önemlidir.
Önemli olan spectrumdaki gürültü tabanı ve yükselen bazı frekanstaki gürültülerdir.
Gürültü tabanımız sınırda ise ve 3 devre için gürültü faktörümüz bir kaç db oynuyorsa bu normal sayılır.
Ancak gürültü tabanımız yükseklerde ise kendimizde hata aramalıyız.
Tersi olarak gürültü tabanımız oldukça düşük ise (Örneğin -80db gibi) bu parametrede tüm devrelerimizin toplam gürültü faktörü 6 db bile farketse yani toplam gürültümüz -74db gibi olsa bile sonuç harika demetir.

Yamyam hocam dediğiniz şekilde kabloları düzenledim.Eğer sorun yoksa tekrardan testlere geçebiliriz.

Ekli dosyalar

• TON KONTROL KABLO BAĞLANTISI.jpeg
    TON KONTROL KABLO BAĞLANTISI.jpeg
    689.5 KB · Görüntüleme: 11
  • Kablolama.jpeg
    Kablolama.jpeg
    181 KB · Görüntüleme: 12
Yamyam hocam dediğiniz şekilde kabloları düzenledim.Eğer sorun yoksa tekrardan testlere geçebiliriz.
Sorun yok gibi görünüyor.
Test için şunlar uygulanacaktır.
INPUT ve ton kontrol testleri daha önce yapıldığı için aynı testlerin yeniden yapılmasına gerek yoktur.
LOUDNESS çıkışından şu şekilde yapılacaktır.
1 Volüme potu max iken bass tizz açık ve kapalı.
2 Volüme potu minumum iken gürültü seviyesi.
(volüme minumum iken sistem gürültüsü belirlenecektir)
Ölçülen spectrum değerleri HOLD ile hafızaya alınacak ve hangi rengin ne olduğu belirtilecektir.

Yamyam Hocam testleri yaptım.
Bu tesleri yaparken CD player takılı ve pause durumunda idi.
Ayrca boştaki girişlere 10K ve 50R jakları da taktım.
İlk önce bütün potlar kapalı iken ölçüm yaptım.Sonra Ana ses potunu sona getirdim öyle ölçtüm.Daha sonra sıra ile bas potunu sona getirdim ardından tiz potunu sona getirdim.Bu ölçümleri kaydettim.

LOUDNESS bu ölçümlerde kapalıydı.Sonra sıra ile LF MF ve HF switchlerine bastım öyle ölçüm kayıtları aldım.

Dikkatimi çeken CD player açıkken (PAUSE durumunda) 7KHz in birz üstünde 100dB lik bir yükselme oluyor.CD playerı tamamen kapatıyorum bu 7KHz düşüyor.Tabi bu çok düşük dB de bir frekansa duyulması mümkün değil ama ADOBE de en ufak bir artışın nasıl görüldüğünü belirtmek için söyledim.

Sizin yorumlarınızı bekliyorum hocam.

Ekli dosyalar

• Bütün potlar kapalı.png
    Bütün potlar kapalı.png
    104.7 KB · Görüntüleme: 9
  • Ana ses sonda.png
    Ana ses sonda.png
    102.4 KB · Görüntüleme: 8
  • Bas pot sonda.png
    Bas pot sonda.png
    101.9 KB · Görüntüleme: 6
  • Tiz pot sonda.png
    Tiz pot sonda.png
    102.6 KB · Görüntüleme: 7
  • LF basılı.pg.png
    LF basılı.pg.png
    104.9 KB · Görüntüleme: 7
  • MF basılı.png
    MF basılı.png
    104.8 KB · Görüntüleme: 8
  • Tiz pot sonda.png
    Tiz pot sonda.png
    102.6 KB · Görüntüleme: 8
Bütün potlar kapalı iken sistem gürültü eşiği CIRCIR normuna göre...
PARDON.. Eskiden CCIR normu vardı şimdi IEC oldu galiba, -77 ila 75 arası.
Ortalaması dersek -76db.
WEIGHTED olarak baz alınırsa en yüksek gürültü eşiğimiz -87db gibi ve 50Hz ve daha düşük frekanslar içindir.

Burada dikkat edilirse eski ölçümlerdeki 50Hz bölgesinin gürültüsü yoktur.
Yani 50Hz bölgesinde spectrumda bir yükselti görülmemektedir.
Buradaki 10Hz ten 50Hz e kadar olan yükselti gayet normaldir.
Buradaki ölçüm esasen PC ye giden ve loudness ten çıkan kabloların toplam gürültüsüdür.
NOT:
Burada olası bir grounding hatası da olabilirse de PC ölçüm kablosu ile Volüme potunun şaseye temas ettiği yerin (kablolar dahil şasemizin sisteme etkisi) normaldir.
Çünkü PC kablosunun şasesi bizim şasemizden dolaşarak LOOP oluşturabilmekte veya bir çeşit gürültü kaynağı olabilmektedir)

Ama volüme açılınca gürültünün düştüğü görülmektedir.
-79 CCIR ve Weighted -94db gibi.
Bu ölçüm doğru ise tek suçlu kullanılan kabloların manyetik alandan ve havadan kaynaklı gürültü etkileşimi olup, bu tür kablolarda bu durum son derece normaldir.
Bass ve tiz potlarının açılması ile görülen gürültü faktörü önemsiz olup, eğer giriş cihazının veya girişte bağlı bir direnç bile olsa, etkisi hemen hemen bu seviyede olabilir. Örneğin CD playerin pause durumunda bile kendi iç gürültüsü burada mutlaka bir gürültü oluşturacaktır. Özellikle tiz bölgelerde olması son derece normal olup, eğer bass bölgelerde aşırı veya kayda değer yükselme olsaydı o zaman hata aranabilirdi.
SONUÇ:
Kötü kablolamanın gürültü eşiği ile şimdiki gürültü değerleri profesyonelce kıyaslanırsa, aradaki birkaç db lik fark bile bu amplinin değerini çok üst seviyelere çıkartmaktadır.
Kabaca belirtirsek 1000TL lik AKAI ampli ile 2000$ lık üst seviye amplinin farkları gibidir.

Hocam STK 4221 ampli çıkış katını yaptığımızda bu değerleri koruyabilecek miyiz?Yoksa değerlerde bir yükselme olacak mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri