Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Gudurmaktan ziyade asıl şimdiden bu testleri nasıl yapacağımı düşünüyorum, bende bu kadar ekipman da yok :D Ama oraya kadar proje ilerlesin sonrası çözülür kafasındayım.
Yamyam hocada formül çok mutlaka bir yol gösterir :D

Yamyam hocam yaklaşık 1 saattir modifiye amplimizin ön devreleri ile Technics amplinin çıkış katını kullanarak kulaklıkla değişik müzikler dinledim.İnanılmaz güzel .O baslar tizler ve en önemlisi berraklık.Her şey mükemmel.Bu arada balans çalışıyormuş.

Bu dinlemelerim sonucunda doğal olarak bu amplinin ses kalitesi kulağıma yerleşti.Özellikle en son dinlediğim ESMESUN AYRILUK parçasındaki o basları kulaklıkla dinlememe rağman oturduğum sandalyede hissediyordum. :D
Dedimki bir de bu parçayı TECHNICS den dinleyeyim.Bağladım bilgisayarı AUX girişine.Ama bir yandan da içimden bir ses diyor ki ,yahu şimdi aynı ayarda bir şey dinlersem acaba üzülür müyüm ,bu kadar emek verdik.Neyse başlattım müziği amam aman aman bu ne?Çamur gibi sesler🤮.Bir anda içimi derin bir mutluluk kapladı.Çıkış katı aynı olmasına rağmen iki ampli ön devreleri bu kadar mı fark ettiriyormuş.
Halbuki ben 1997 de bu Technics i aldığımda o dönemde burada özel radyolar bile kullanıyordu stüdyolarında.Piyasada oldukça rağbet görüyordu.

Şimdi @ozgurece35 nin niye büyük bir keyifle bu ampliyi övdüğünü daha iyi anladım.:D
Bu arada benim kulaklığın sol tarafı basları kaldırmıyormuş cort cort edip duruyor.Technicste anlaşılmıyordu.Kesin bana hoparlör lazım artık.:D

Acaba iki amplinin çıkışlarının spectrum üzerinde karşılaştırıldığında ne kadar fark var cidden merak ettim şimdi.
Bendeki Grundig amplinin loudnessi ile yakın olduğunu tahmin ediyorum ama acaba çok benzer midir? Daha önce açıklamıştı @Mr_YAMYAM
Çünkü bu amplinin loudness fonksiyonunu açtığımda hoparlörler ortalığı yıkıyor :D

Son düzenleme:
Acaba iki amplinin çıkışlarının spectrum üzerinde karşılaştırıldığında ne kadar fark var cidden merak ettim şimdi.
Bendeki Grundig amplinin loudnessi ile yakın olduğunu tahmin ediyorum ama acaba çok benzer midir? Daha önce açıklamıştı @Mr_YAMYAM
Çünkü bu amplinin loudness fonksiyonunu açtığımda hoparlörler ortalığı yıkılıyor :D
Daha ADOBE de test yapamadım.Dün gece montajı ve ses denemelerini yapmıştım.En kısa zamanda ADOBE deki değerleri paylaşacağım.

Çünkü bu amplinin loudness fonksiyonunu açtığımda hoparlörler ortalığı yıkıyor :D
Ortalıkta iki tane ampli yok ki.
Benim tasarımım ön devreler ile technics ampli ses veriyor.
Ya da technics ampli kendi ön devreleri ile kendi sesini veriyor.
Aradaki kıyaslama kabaca normal bir ampli ile senin grundiğin LIN tuşu farkı gibi. Ancak çok önemli farklar ile.
Tüm frekans değiştirme özelliği 3 ayrı bölgede hassas olarak ayarlanmaktadır. Örneğin senin grundigte loudness frekansı 40Hz ise benim tasarımımda bu frekans 10Hz e bile çekilebilir veya istenirse 60Hz lere bile çıkabilir.
Benim tasarımım olan bu ön devreler prensipte çıkış gerilimi 12Vp (+24dbu) olabilen bir ampli gibidir.
Bu amplinin...
Dinamik alanı.
Frekans karakteristiği.
S/N (Dinamik alan)
Hatta distorsiyon (Bozulma) faktörleri kendi devresi doğrultusunca belirlenmektedir.
İşte bu özelliklerin üst seviyede olabilmesinin koşullarından ilki kondansatör başta olmak üzere devre elamanlarrının kalitesi ile belirlenmektedir.
Tabii ki DSL fonksiyonu tasarlanırken band genişliği OP-AMP ve malzemelerin kalitesi doğrultusunda max seviyelerde işlenebilmektedir.
Bizim DSL devresinin çıkış akımı yüksek olabilseydi örneğin 4 ohmluk bir hoparlörü sürebilecek kadar olsaydı 12/4=3A o da 12X3=36Wp gücünde bir ampli olacaktı.
İşte burada şu teknik detaylar önem arzediyor.
DSL çıkışı 12Vp olabildiğine göre bir LM1875 li amplinin gerilim kazancına eşdeğer olacağı için sanki LM1875 li bir ampli gibi düşünebiliriz.
Ancak bir LM1875 i DSL devresine takarak aynı performansın elde edilebilmesi ne kadar mümkün bilemem. Çünkü güç devresi olduğu için kullanılan kondansatörlerin de devre akımlarına orantılı olması gereklidir.
(Burada teknik olarak kondansatörün VAR (Volt Amper Reaktif) özelliği önem kazanır)
İşte LM1875 olsun, LM3886 gibi power op-amp'lar olsun zamanında bu mantık doğrultusunda üretilmişlerdi.

Ancak grundig ampli ile kabaca kıyaslama yapacak olursak...
Daha derin bass
Daha iyi tiz seviyesi ve dinamik alan.
Haricen Middle Frekans bölgesi kontrolü.

Evet doğru iki ayrı ampli gibi yazmışım 🤐 iki ayrı amplinin ön devrelerinin farkını kastetmiştim aslında.
Ama fark ciddi seviyede demek ki.

Evet doğru iki ayrı ampli gibi yazmışım 🤐 iki ayrı amplinin ön devrelerinin farkını kastetmiştim aslında.
Ama fark ciddi seviyede demek ki.
Buradaki fark aslında kötü bir amplinin farkıdır.
Zamanında sadece piyasada alıcı bulabilsin diye üretilen uygun fiyatlı ve basit tasarımlı Bu model technicsler gibi çok ürün vardı.
Ancak sendeki grundig bile technicsi katlar. Hatırlarsan ŞARP ampli ile kıyaslamıştın.
Sasen'in bu amplisi layıkı ile yapılabilir ve uygun bir çıkış gücünde iyi bir SNR elde edilebilirse piyasadaki elite serisi ampliler ile yarışabilir.
Örnek ürünler ve fiyatları.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...eri-pioneer-sx-1250-receiver-1065634365/detay
Bu modele eşdeğer bir seri ile benim ampliyi kıyaslamıştık. Amplinin sahibi kafayı sıyırmıştı :D
Daha alt seviyeler.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-8800.anfi.pioner.tuner.9800-1067234071/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ik-sistemleri-pioneer-sx-750-1071050755/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...ioneer-sx-3700-receiver-amfi-1071680612/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...att-serinin-en-guclulerinden-1062500371/detay
PEYNİİR serileri...
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-ev-muzik-sistemleri-pioneer-1072756772/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-amplifier-tx-950-tuner-1984-1072581990/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...neer-sa-960-stereo-amplifier-1071272271/detay
ELİTE serisi pioneerler ile kıyasladığımızda bizim tasarımımız dah derin bass ve daha iyi tiz karakteristiğine sahiptir.
Ancak elit serilerinde turnover frekansı biraz daha yüksek olduğu için sert bas seven kişiler bu amplileri sevebilirler.
Ancak PEYNİİR serileri ile kıyaslama bile yapılmaz.

Yamyam hocam ön devreler ile bazı ölçümler yaptım.Fakat bir durumu anlayamadım.Şöyle ki,Ampli açık ses potu kapalı ADOBE monitoring level seviyesi -72dB görünüyor.Ana ses potunu ortaya getirdiğimde birden -80 -78dB civarına düşüyor.Potu sonuna kadar açtığımda tekrar -72dB e çıkıyor .Bunun nedeni nedir?

Ton kontrol devresi bas ve tiz potları ile de oynayarak ölçüm yaptım.

Ana ses potu sonda iken,

Tiz kapalı bas potu sonda -69dB

Bas kapalı tiz potu sonda -72dB

Bas ,Tiz ve ana ses potu sonda -69 ile-66dB arası

Bu değerleri nasıl yorumlarsınız?Bu değerler daha aşağıya iner mi?Yoksa STK 4221 çıkış katını yapınca daha artar mı?

Ekli dosyalar

• Ana Ses potu  kapalı.jpeg
    Ana Ses potu kapalı.jpeg
    233.5 KB · Görüntüleme: 9
  • Ana ses potu ortada.jpeg
    Ana ses potu ortada.jpeg
    245.6 KB · Görüntüleme: 6
  • Ana ses potu sonda.jpeg
    Ana ses potu sonda.jpeg
    238.8 KB · Görüntüleme: 6
  • Tiz potu  kapalı bas ve ana ses potu sonda.jpeg
    Tiz potu kapalı bas ve ana ses potu sonda.jpeg
    223.4 KB · Görüntüleme: 6
  • Bas potu kapalı tiz ve ana ses potu sonda.jpeg
    Bas potu kapalı tiz ve ana ses potu sonda.jpeg
    218.7 KB · Görüntüleme: 10
  • Bas tiz ve ana ses potu sonda.jpeg
    Bas tiz ve ana ses potu sonda.jpeg
    194.9 KB · Görüntüleme: 7
Yamyam hocam ön devreler ile bazı ölçümler yaptım.Fakat bir durumu anlayamadım.Şöyle ki,Ampli açık ses potu kapalı ADOBE monitoring level seviyesi -72dB görünüyor.Ana ses potunu ortaya getirdiğimde birden -80 -78dB civarına düşüyor.Potu sonuna kadar açtığımda tekrar -72dB e çıkıyor .Bunun nedeni nedir?
Ölçümleri yaparken loudnees bass (LF COMP) on mu off mu?
Önce bunu belirleyelim.
Genel olarak gürültü spektrumuna baktığımızda alçak frekans bölgesinde yükselme görmekteyiz. Bu normal bir durum olup, SHIELDING ile doğrudan ilgilidir.
Ölçümleri önce tüm loudness fonksiyonları kapalı iken yap.
Bu devre önünde ayrıca ton kontrol devresi de bulunduğu için dikkatli davranmak gerekmektedir.
Dikkatimi çeken bir unsur da spektrumdaki sol kanaldaki (MAVİ bölge) anormal bir yükselme ve ani düşme görülmesidir. Bu olay ton kontrolden bile meydana gelebilir. Bu sebeple ölçüm yaparken tiz potunu da sonuna kadar kısmalı veya açmalısın. Anormal görüntüler bize aksaklık varsa bildirecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri