modbus- profibus haberleşme sistemi

Modbus protokolünü Lon protokolüne nasıl çevirdin? Bunu siemens işlemci yapıyorsa -ki hiç kullanmadım, o zaman Lon protokolüne çevirmeden önce 25 cihazdan modbus datalarının gelip gelmediğini kontrol et derim. Aşama aşama giderek hatayı daha net bulursun. RS485-RS232 dönüştürücü ile Modscan gibi bir modbus master simülatör ile slave enerji analizörlerinden dataları okuduğunu teyit edersin.
Problem yok ise hattın kalanına geçersin.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sn. Volverine;

Modbus Protokolünü LON a Siemens işlemcinin çeviriyor. Daha önce adresleme ve bağlantılardan emin olmak için Modbus hattını RS485/RS232 çevirici kullanarak bilgisayara bağladım ve Circutor analizörlerin software ını kullanarak değerleri izleyebildim. Ama sıkıntı şudur ki bu çeviriciyi devre dışı bırakıp direk benim modbus panelime bağladığımda hiçbirşey izleyemiyorum. acaba modbus registerindeki değerleri nasıl okutabilirim? bu konu hakkında herhangi bir fikriniz var mı? ya da önerebileceğiniz başka bir şey? Teşekkürler şimdiden

RS485'i RS232'ye çevirdikten sonra circutor yazılımı ile değilde modbus master simulator yazılımları ile denemeni tavsiye ederim. Ancak o zaman modbus adreslerinden doğru dataları okuduğundan emin olabilirsin.

Eğer modbus master simulator ile data okuyamaz isen analizör üzerinden bus protokolünün modbus seçili olup olmadığına bakabilirsin. Çünkü bu markanın cirbus diye kendine ait bir protokolüde var.

lingenieur ' Alıntı:
Arkadaşlar Merhaba;

Elimde 20 adet Circutor CVM-Mrg96 ve 5 adet Schnider PM710 enerji analizörü var. Bu 25 adet analizörü BYS ( Bina yönetim sistemi) bilgisayarından izlemek istiyorum. Fakat ana bilgisayar ve enerji analizörleri arası mesafe yaklasık 600m olduğu için bu analizörleri once modbus panosuna daha sonra da LON hattı üzerinden ana routera ve fiber optik kablo yardımıyla da bilgisayara bağladım. Fakat analizörler ile hic bir sekilde haberleşme kuramadım. Modbus Panelinde kullanılan işlemci Siemens Desigo PXC-00U. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

arkadaşım sen bu iş için modbus tcp kullanmak zorundasın ilk başta enerji analizörlerimden modbus tcp aracı cihazına ve gireceksin ve ethernet aracılıyla hup girip internet ulaşmak zorundasın böyle başaracaksındır.(veya fiber optik ile bilgisayara).

arkadaşlar merhaba... bu sitede epey aradım fakat net bir bilgiye ulaşamadım (linklerde dahil) yardımınız olursa sevinirim... profıbus ve modbus tam ve teknik olarak ne demektir? bana bunun açıklamasını yapabilirmisiniz? bir sınava gireceğim ve daha tatmin olacağım şeylere ulaşamadım.... teşekkür ederim

2ak0ksp.jpg

Enerji Analizrleri, YG OG lmleri, letken Testi, Transduser, Kompanzasyon

socomec a40 enerji analizörümün arkasında rs 485 modbus bağlantısı var..ama bu arada aynı yerde 2 adet dıp swicth veya anahtar var. bu anahtarlar ne işe yarar acaba bilen arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim.açarsak veya kapatırsak ne gibi bir zararı varmıdır. şimdidien herkese teşekkürler...saygılar

pm710 enerji analizör ayarlar hakkında bilgisi olan varmı

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri