Modbus Haberleşme Kesintisi

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir uygulamamda bir tane 0,37 kw motor ve iki tane 3 kw motoru, bir tane atv12 ve iki tane atv320 kullanarak modbus üzerinden hız kontrollerini sağlıyorum. Yaklaşık olarak 2-3 saat çalıştıktan sonra sürücü ile Tm221 plc arasında modbus iletişimi kesiliyor. Plc ve sürücülerin enerjisi kesildiğinde sorun düzeliyor fakat belli bir süre sonra aynı sorun tekrar ediyor. Bunun sebebi ne olabilir.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Modbus ayarlarını kontrol et.
"Hata durumunda veriyi tekrar gönderme sayısı" ile ilgili bir parametre olması lazım. Onu 0 ise 1 yada 2 yap.
Zaman zaman veri göndermede hata ile karşılaşıp arıza veriyor olabilir

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir uygulamamda bir tane 0,37 kw motor ve iki tane 3 kw motoru, bir tane atv12 ve iki tane atv320 kullanarak modbus üzerinden hız kontrollerini sağlıyorum. Yaklaşık olarak 2-3 saat çalıştıktan sonra sürücü ile Tm221 PLC arasında modbus iletişimi kesiliyor. Plc ve sürücülerin enerjisi kesildiğinde sorun düzeliyor fakat belli bir süre sonra aynı sorun tekrar ediyor. Bunun sebebi ne gta 5 download for android offline.
Karşılaştığınız modbus iletişim kesintisi sorununun birkaç olası nedeni olabilir, örneğin:

Güç Kaynağı: PLC'ye ve motor sürücülerine giden güç kaynağı kararsız olabilir ve bu da iletişimin bir süre sonra kesilmesine neden olabilir. Kararlı bir güç kaynağı kullanmayı deneyebilir ve sorunu çözüp çözmediğini görebilirsiniz.

Kablolama sorunları: RS485 kablolarının yanlış sonlandırılması veya iletişim hatlarında elektrik paraziti gibi kablolama sorunları olabilir. Kablo tesisatının doğru yapıldığından ve herhangi bir parazit olmadığından emin olun.

Aşırı ısınma: Uzun süreli çalışma nedeniyle motor sürücülerinin veya PLC'nin aşırı ısınması da iletişim sorunlarına neden olabilir. Cihazların iyi havalandırılan bir alana kurulduğundan ve yüksek ortam sıcaklıklarına maruz kalmadığından emin olun.

Arızalı cihazlar: Motor sürücüleri veya PLC gibi bir veya daha fazla cihazın arızalı olması ve iletişim sorununa neden olması mümkündür. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için cihazları değiştirmeyi veya onarmayı deneyebilirsiniz.

Ağ sorunları: İletişim kesintisi, aynı ağdaki diğer cihazlarla çakışmalar gibi ağ sorunlarından da kaynaklanabilir. Cihazların benzersiz kimliklere sahip olduğundan ve çakışma olmadığından emin olun.

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir uygulamamda bir tane 0,37 kw motor ve iki tane 3 kw motoru, bir tane atv12 ve iki tane atv320 kullanarak modbus üzerinden hız kontrollerini sağlıyorum. Yaklaşık olarak 2-3 saat çalıştıktan sonra sürücü ile Tm221 plc arasında modbus iletişimi kesiliyor. Plc ve sürücülerin enerjisi kesildiğinde sorun düzeliyor fakat belli bir süre sonra aynı sorun tekrar ediyor. Bunun sebebi ne olabilir.
Post altına gayet güzel çözümler yazılmış. Harmonik ne yazık ki MODBUS için en ciddi düşman. Bu frekans kirliliği yüzünden başıma gelmeyen kalmamıştı. O dönem Schneider TAC olarak çıkıyordu, bu markada satılan bir sonlandırma direnci ile bunu aşmıştık. Bazı sistemlerde ise 120 ohm direnç ile çözüyorduk.

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri