Moc3041 datasheet örnek uygulaması çalışmıyor

necati98

Üye
Merhabalar, bta16 triyak sürmek adına moc3041 kullanmaya karar verdim. datasheet örnek diagramınının aynısını (snubber dahil) denedim. lakin 1 ila 2 pinleri boşta kalsa dahi devre devamlı çalışıyor. triyak her daim iletimde. 1 ile 2. pinleri 5v 330 ohmda enerjilendirilse de, pinler boşta olsa da çalışıyor. SNUBBER tarafını 0.01 kapasitör 39ohm olarak 0.1 kapasitör 100 olarak da denedim yine çalışmadı.

sebebi nedir ?

triyak yada moc arızalı olabilir. bağlantıyı yanlış yapmış olabilirsin. moc3041 in diyodunu 15 ma den az akımla sürmüş olabilirsin.

Kurdugunuz devreyi bir kac acidan parcalar net ve okunakli olacak sekilde ustten alttan resimleyebilir misniz?

Devreyi kac voltla besliyorsunuz? Yukunuz nedir? Kurdugunuz devre icin kaynak semayida ekler misiniz. Kontrol edelim.

Şema örnekte olan ile birebir aynı. 10 farklı devre denedim, olur da parçalar bozuktur belki diye. bta16, bta04 dahil birçok triac denedim. triaclar arızalı değil bence, çünkü gate bacağı moc pininden ayrılınca elektrik kesiliyor. yük olarak fön makinesinden 40w lık ampüle kadar birçok yükte denedim. triac terminal bacaklar 230 vac Şebeke elektriği için çalışıyor. dediğim gibi, birebir uygulama datasheetindeki aynı uygulama. hatta 360 ohm lik bir direnç vardı, 330 denedim önce, olur da 30 ohm farklıdır belki diye çalışmıyordur dedim, 360 bulup değiştirdiğim ama nafile.
5.000v/330ohm=15mA yapıyor yani moc led için gerekli amper fazlasıyla yetiyor. kaldı ki, devre çalışıyor zaten. çalışmasa ledten şüphelenilebilir idi. triac.png
triac.png

Tetikleme ayagini ayirdiginizda sistem duruyor ise sorun moc optokuplor tarafinda oldugu netlesiyor.

Kurdugunuz devregi gorup ilgilenemediğimiz icin daha fazla yorum yapamıyorum.

Moc optoyu dwgistirip denediniz mi?

Tetikleme ayagini ayirdiginizda sistem duruyor ise sorun moc optokuplor tarafinda oldugu netlesiyor.

Kurdugunuz devregi gorup ilgilenemediğimiz icin daha fazla yorum yapamıyorum.

Moc optoyu dwgistirip denediniz mi?

ben direnc.net ten sipariş ettim. moc3041 yerine el3041 gönderilmiş 10 adet. internette birebir muadil gözüküyor. yani datasheetleri aynı. ama orjinal olmayabilir bu optolar. moc3041 yazmıyor üzerinde el3041 yazıyor. muadil de gözükse, muadilin orjinali de olmayabilir.

moc3041 arıyorum.

Kurduğunuz devrenin fotosunu paylaşırmısınız.

Fotoğrafları paylaşıyorum dediğiniz üzere. Devrenin arka yüzünde herhangi bir yol ya da iletken yok

Yeniden yazmakta fayda görüyorum; moc 1.pin 330ohm ile 5v şarj adaptöründen enerji alıyor. 15mA kadar.
moc 2.pin şarj cihazının gnd ucu.

moc 6. pin 360ohm ile bta 1.pin (dirençsiz) 230vac faz,
bta 1. pininden giren faz bta 2. pininden çıkıyor (bu pin aynı zamanda moc 4. pine 330ohm ile bağlı), lambaya gidiyor, lamba 40watt ac ampül, lambanın diğer ucunda ise nötr var.

İngilizce sitelere baktım, benzer problemleri yaşayan tek ben değilmişim. Özellikle zero crossing taraflı çalışan moc304x ürünlerinde bir sürüş problemi var.
Bazı ingilizce sitelerde BTA16 serisi çok hassas triaclardır, moc ile beraber şemada gösterilen 330ohm ve 360ohm BTA için uyumsuzdur falan denmiş.
Ben uzman elektronikçi olmadığım için bilemiyorum, BTA16, BTA04 ve BTA04 ile denedim, hala devre devamlı müddetçe açık. Hatta MOC 1 ile 2 pinleri boşta olmasına rağmen açık. Bu da gösteriyor ki, Moc 4 ve 6 pinleriden gelen 330 ve 360 ohm dirençler gelen AC akım bir şekilde BTA nın GATE pinini enerjilendiriyor gibi.
Zero crossing opto moc hakkında bir bilgisi olan var mıdır ?
330 ila 360 dan başka bir direnç mi konulması gerekmektedir ?
İngilizce sitelerde probleme değinilmesine rağmen nasıl iştir ki, çözüm dile getirilmemiş. Sadece zero crossing'in hassasiyet nedenlerinden diye dile getirilmiş.
Bir başka şemalar da var internette ama onlar da çalışmıyor. Onları da ekledim buraya, bakarsınız.

Bir de datasheet belgesini paylaşıyorum moc3041'in, sürüşte mi bir problem var, anlayamadım dedim önceleri, ben pmw olmadan 5V 15mA 330ohm ile enerjilendirmiştim moc 1. pini, ama pin 1 ve pin 2 boş kaldığında da triac açık.

http://exa.unne.edu.ar/ingenieria/s...chi_pdf/HojaDatos/Optoelectronica/moc3041.pdf

Tekrar değinmek isterim, triac gate pini moc 4. pininden ayrıldığında triac kapanıyor. Var bi sorun ama çözmek nasip olur inşAllah.

Resimler
IMG-6538.jpg
IMG-6539.jpg
IMG-6540.jpg
IMG-6541.jpg
IMG-6542.jpg
IMG-6543.jpg
IMG-6544.jpg
IMG-6545.jpg
IMG-6546.jpg
IMG-6547.jpg
IMG-6548.jpg
triac.png

tuhaf bir gelişme yaşandı;

bta41 in farklı bir versiyonu ile moc3041 çalışıyor. hatta diğer le3041'ler de gayet iyi çalışıyor.
lakin bta04, bta06, bta16 ile çalışmıyor. yabancı sitelerde kondansatör, stop devresi veya direnç değer değişikliklerinden bahsedilmiş ama bta için değil. bta04, bta06 ve bta16 için bir ince ayar gerek.

bta larda sorun yok çünkü gate pini ayrıldığında btalar duruyor.

ince ayar nasıl yapılır size göre ?

Son düzenleme:
Triyak sol bacağı ile orta bacak yer değiştirip dene. Gate sabit kalacak.

Triyak sol bacağı ile orta bacak yer değiştirip dene. Gate sabit kalacak.

köprü diyot gibi bir olay olmadığı için, triyaka bağlı 230vac priz fişi ters takıldığında faz kutupu değiştiğinden aynı etki olacaktır. Denenmiş idi, negatif :)

Diğer yanıtımı silmeden yazayım dedim ki, hakkaniyetli olsun, evet, fazın değişmesinden ziyade, fazın bta nın 2. bacağı ve 360 ohm üzerinden moc3041 in 6. pini, yük tarafının ise btanın 1. pini ile moc3041 in 4. pinine 330ohm üzerinden bağlanması durumunda çalıştı.

Dolayısıyla, hakkaniyetli davranıp teşekkürlerimi sunmam gerekir.

Sağolun, varolun.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri