Mobil modem ve güvenlik kamerası

Slm öncelikle elektirik ve elektronik ile uzaktan alakam yok.Akıl almam ve veriğiniz tafsiyeler doğrultusunda hareket edeceğim .
Sorun şu ticari teknemde kullandığım güvenlik kamerasını mobil modem üzerinden internete bağlıyor ve uygulama üzerinden kameradan alarm geldimi kontrol ediyorum bölgemizde yoğun mülteci sorunu olduğundan teknenin ikamet ettiiğim yerden uzakta olduğundan modem de sık sık donuyor ve resetlemem gerekiyor sık sık modem sorun yaşattığı için problem büyük.
Sizden ricam kullandığım modem türk telokoma ait ve sadece orda hizmeti telekom veriyo akıllı prizden modeme elektirik alıp her gün elektirik kesip vererek modemi resetlemiş olucam ama modemin içindeki batarya buna izin vermiyor bataryayı çıkardığımda modem direk direk elektrikle çalışmıyor bataryasız modemi nasıl çalıştırabilirim burası küçük yer burda vakıf olan yok yada yapmak istemiyor bana yol gösterirseniz sevinirim

Ben bir konuyu anlayamadım anlayamadiğim konu ise modem rest atma işlemi modemin arkasında dip siwic vardır oradan reset atılır fakat modeme reset atıldığı zaman ise modemin arayüzünden girilirek tekrardan modem bağlantı ayarları yapılır bu iş internet servis saglayicinin porotokol bilgileri girilir ve tekrardan internet bağlantısı sağlanır siz bu protokol bilgilerini niye resetlemek istiyorsunuz onu anlamadım kameranın donma işlemi ise tamamen internet hizinla alakalı bir durum dur bu tip mobil internetlerde bu hız poroblemi ne yazık ki olabilir zaten bir güvenlik kamera vs alarm bunlar sağlıklı çalışmaları için yüksek hız ile sağlıklı bir ortam hazırlanır o internet te normal internetle olması gerekir fakat tekneye böyle bir şey bağlanamaz fakat teknenin bulundugu barınakta yakında internet varsa en iyi yöntem ona ağdan bağlanmak çözüm olabilir tabikki teknenin bu ağa yakın olması şartı ile hem Mobil internet çok daha pahalı bir internet sağlayıcı idir onun paket veri aşımı normal internetten daha pahalıdır

@aytürk Aşkar yanlış anlamışsınız. Bahsedilen reset fabrika ayarlarına sıfırlama değil, cihazı yeniden başlatma!
@poyrazturuzim nasıl bir sistem kurmuşsunuz daha ayrıntılı yazarsanız yardımcı olabiliriz. Gerçi kelin ilacı olsa kendi kafasına sürer derler ya.;) Çünkü benim de köyde benzer bir uygulamam ve sorunum var. Bataryalı bir mobil modem var, cep tipi. Kablosuz ve kablolu bağlantıya uygun. Kamera kayıt cihazım ethernet kablosuyla modeme bağlı. Modemde sim kartı var ve aylık ödemelerle 1-2 GB internet satın alarak 2 seneye yakındır kullanıyorum. Özellikle son zamanlarda (daha önce besleme katında 5 volt entegresi yanmıştı, sonrasında 5 volt'u başka bir dc-dc çevirirci modülden sağladım) çoğunlukla bağlantı sağlayamıyorum. Aynı modeme başka bir kablosuz kamera ve akıllı priz bağlı ve onlar sürekli bağlantıda. Bu da demek oluyor ki ya ethernet portunda ya da kayıt cihazında bir arıza olabilir. Hatta QR kodla bağlantı sağladığımdan qr kod hizmeti veren bağlı sunucuda da sorun olabilir. Hatta bir ara ben de acaba modemi mi resetlesem diye düşünüyordum. Modemin ayarlarında böyle otomatik reset olayı yok, kamera kayıt cihazının var, o fayda etmedi. Neyse senin soruna gelirsek, modemi bağlı kamerayı ve nasıl bağladığını söylersen belki öneriler gelebilir. Bu arada sistemi nasıl besliyorsun. Besleme voltajının dalgalanması dahi bu soruna sebep olabilir! Güneş paneli varsa yüksek voltajlara çıkılıyor olabilir. Bağlantı kopma saatlerini takip ederek anlaşılabilir.

fikir jimlastiği iyidir. teknede olduğuna göre 12 / 24 farketmez sistem 12 volttan bağlı. akü voltajı 12 volt olmadığı için cihazınız şişiyor olabilir. yüksek / düşük voltajdan dolayı korumaya geçiyordur. modem girişine dc-dc konverter koyunuz, voltajınız sabit kalsın. diğer türlü voltaj dalgalanması sürekli olacaktır. dolu akü tepe voltajı (standart akü için) 13,8 volttur.

Slm öncelikle elektirik ve elektronik ile uzaktan alakam yok.Akıl almam ve veriğiniz tafsiyeler doğrultusunda hareket edeceğim .
Sorun şu ticari teknemde kullandığım güvenlik kamerasını mobil modem üzerinden internete bağlıyor ve uygulama üzerinden kameradan alarm geldimi kontrol ediyorum bölgemizde yoğun mülteci sorunu olduğundan teknenin ikamet ettiiğim yerden uzakta olduğundan modem de sık sık donuyor ve resetlemem gerekiyor sık sık modem sorun yaşattığı için problem büyük.
Sizden ricam kullandığım modem türk telokoma ait ve sadece orda hizmeti telekom veriyo akıllı prizden modeme elektirik alıp her gün elektirik kesip vererek modemi resetlemiş olucam ama modemin içindeki batarya buna izin vermiyor bataryayı çıkardığımda modem direk direk elektrikle çalışmıyor bataryasız modemi nasıl çalıştırabilirim burası küçük yer burda vakıf olan yok yada yapmak istemiyor bana yol gösterirseniz sevinirim
Benim aklıma böyle bir çözüm geldi akıllı priz çıkışına bir role bağlayın role çıkış kontakları dan çıkış alıp modem batarya bağlantısı arasına bağlayın akılı prizin ceyrani kesildiğinde bataryayı da ayirsin ceyran geldiğinde hem modeme ceyran versin hemde batarya bağlantısını devreye soksun

Elektrik lesip gelince modem açmayabilir. Daha önce bu konuda bir konu vardı, elektrik kesintisinden sonra modemin açması için açma düğmesine paralel bir kondansatör ilavesi ile yeniden başlatma çözülmüştü.
Öncelikle neden modem tutukluk yapıyor araştırılmalı. 12 volt regülatör işi çözebilir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/modem-tetikleme.138444

IMG_20210116_160555.jpg

Elektrik lesip gelince modem açmayabilir. Daha önce bu konuda bir konu vardı, elektrik kesintisinden sonra modemin açması için açma düğmesine paralel bir kondansatör ilavesi ile yeniden başlatma çözülmüştü.
Öncelikle neden modem tutukluk yapıyor araştırılmalı. 12 volt regülatör işi çözebilir.
Fakat bu dip swic için yapılmış bir işlem ben de ilk okuduğumda yanlış anlamıştım fakat fabrika ayarlarına dönmek istemiyorlar onların istemiş olduğu sadece modemin elektriğinin kesilip açılması yönünde bir istekleri var zaten bu dip swic resetinde servis sağlıyicinin bilgilerini modem arayüzden girilmesi gerekecektir onun için o yönde bir istekleri yok

Bahsettiğimiz modemin yeniden başlatılması, bilgilerin resetlenmesi değil.
Modemin marka model ve arayüz bilgilerini bilmiyoruz. Bilgisayarlarda olduğu gibi elektrik gidip geldiğinde açılsın mı kapalı mı kalsın diye bir ayar olabilir?
Yanlış hatırlamıyorsam açma düğmesine paralel bağlanan kondansatör elektrik gelince modemi açıyordu.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri