Minton MSR-5860 AC/BC uydu alıcımın kronik(Süregelen) periyodik arızası

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

Uydu alıcımla ilgili olarak yaşadığım periyodik bir arızamı ayrıca sizlerle paylaşmak istedim.

21.05.2005 tarihinde 5M-MİGROS mağazalarından set(1 çanak+uydu+aksesuarı) halinde alınıp, kurulumunu yaptırttığım "Minton MSR-5860" uydu alıcı cihazım bu süre zarfında,ikisi ilk 2 yıllık garanti kapsamında(Ücretsiz),sonuncusu da 2 ay önce olmak üzere toplam 3 kez arıza yapmıştır.(Bu arızalarda da,"hex" uzantıılı olan uydu cihazına nahsus olan tüm işletim yazılımı ve kayıtlı olan tüm uydu kanalları otomatik olarak silinmiştir.)

Arıza analizinin(Yaşanma sıklığı)aritmetik olarak hesaplanmasında ,6 yıl/3 arıza=2 yıl'a karşılık gelmektedir.Yani 2 yılda bir,bu işletim yazılımı ve tüm kanallardaki mevcut kanal verileri, bir açma(Anahtarlama) işlemi sırasında otomatikman silinmiştir.

Sizlere,sitede bulunan Minton uydu alıcıları uzmanlarına veya konuyla özel olarak ilgilenip ihtisas yapaıp,geliştirmiş olanlara sorum şu olacaktır.

1.Bu sürelerde meydana gelmiş olan bu arıza sıklıkları normal midir?
2.Yalnızca benim sahip bulunduğum cihaza has özel bir arıza durumumu söz konusudur?
3.Tüm Minton uydu alıcılarında ortak olarak bu tür emsal arızaları sıklıkla görülmekte olan çok doğal bir süreç midir?
4.Çalışma ve çalıştırma(Anahtarlama=açma,kapatma şekli,vb.) koşullarına direkt olarak bağlı olabilen çok özel bir duruma bağlı arıza durumları mı ayrıca baş göstermiştir?

Vereceğiniz makul cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bugün cihazımı 20 tl. karşılığı yazılım ve TÜRKSAT uydu kanalları yüklenmiş olarak teslim aldım,eve gelip çalıştırdım.Ancak bir sonraki (sürpriz!) arızanın daha uzak tarihlerde olmasını veya hiç olmamasını,biraz tedirgin olarak dilemekteyim.Tabiki iyimser beklentim, bir daha hiç olmayacağı,tekrarlanmayacağı yönünde olacaktır.Ama içinizden,elektonik cihazdır,ne yapacağı hiç belli olmaz der gibi, söylemlerinizi buradan işitiyorum,sağlık olsun diyelim.

Not:İlk arıza durumunda(Yazılım ve kanalların gidip cihazın boşalmasında) yetkili elektronik serviste çalışan,özel olarak samimi olduğum ve yüklemeyi yapmış olan genç teknisyen dostum,bu silinme durumunun, Minton marka uydu alıcılarının mikroişlemci chip'inin teknik,karekteristik bir özelliği olduğunu açıklıkla belirtmişti.Dostumun 2005 yıllarındaki bu uyarısıyla,en az 6 ayda bir tıpkı bir pc'nin periyodik bakımında gösterdiğim itina ve özeni,bu cihaz için de göstermiş bulundum.

Yani her 6 ayda bir kapağını ve vidalarını söküp kaldırarak,basınçlı hava veren uygun,güvenli(Anti-statik korumalı)bir üfleçle periyodik bakımını(Tozlu ortamda chipleri çalışmadan sürekli uzak tutarak) yapmış bulundum.Ancak,yine de,en az 2 senede bir, bu tip arızalar rutin(Periyodik) olarak tekrarlandı.Derdimi sizlerle paylaştığım için,ayrıca bu forumdaki yetkili ve yetkisiz olan herkese de ayrı ayrı huzurlarınızda teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

Sn binbaşı uydu alıcınızın sürekli flash silinmesine bir alternatif olarak eğer uydu alcınızda jtag soketi varsa flashı sökmeden kendinizde flash dump ve gerekli yazılımı yükleyebilirsiniz.Jtag kablosunu yapmak maliyetli bi şey değil yalnız biraz internette araştırma yapmanız gerekiyor.Hemde inanınki flashı sökmekten çok daha kolay ve bu yöntem bir çok uydu alıcısında işe yarıyor.Ancak sizin bi şansızlığınız olmuş çok daha eski next marka cihazım(2001 model) sorunsuz çalışıyor.Zannedersem kalitesiz bir flash entergresi soruna sebebiyet veriyor.

Sn.semihyazar öncelikle verdiğiniz değerli bilgi için teşekkür ederim.Jtag konnektöründen, "wikipedia/jtag konnektörü" bölümünde,14 veya 7 pinli olarak bahsedilmekte.Ancak sizin sözünü ettiğiniz "usb adaptörü" bağlantısı ayrıca anakartların sıklıkla kullandığı ve aşağıdaki resimdeki gibi 7 pinli olanı(5 nolu kısımdaki) yanılmıyorsam.O zaman; bu adaptörün cihaz devre kartı üzerinde bulunması gerekiyor,ayni anakartta bulunanlarda olduğu üzere.Jtag kablosu öneriniz üzerine internette ayrıca araştırma da yapacağım.Cihazımın arka kısmında seri bir port(RS232) bulunuyor.Buraya uygulanacak "hex" uzantılı yazılımın yüklenmesi için; dişi ve erkek RS232 konnektörü arasına lehimle montesi yapılacak olan MAX232 TTL entegresi ile oluşturulacak özel bir kablo ile uyduya ait olan özel yazılımın,bir ön işlemden sonra cihazda çıkacak olan "LOAD" yazısından sonra yüklenebileceği,ancak uydu cihazınız ve pc'niz için(Profesyonel olmayanlar için) bir riski de göz önüne almanız http://www.uyduservis.com/ 'da ayrıca belirtilmiş.O nedenle,dün bu riski göze almadan servise yaptırmayı tercih etmiştim.Bilgi için tekrar teşekkür ederim.Saygılarımla.

776px-ADSL_modem_router_internals_labeled.jpg

Sn.semihyazar az evvel merakım üzerine kapağını açarak devre kartına bakmış bulunduğum "Minton MSR-5860 AC/BC uydu alıcı"mda jtag(Usb kablo bağlantısının yapılacağı) kısmın yer almadığını gördüm.Ancak,önümüzdeki günlerde almayı planladığım "HD" özellikli uydu alıcısında,satın almadan evvel devre kartında,muhakkak surette bu usb bağlantısı yapılacak jtag kısmının da özellikle yer aldığı modellerinin seçimini yapacağım.Bu durumda benim şu an sahip bulunduğum Minton modeline,servisin de müdahele ettiği üzere,RS232 seri portu noktasından ancak yazılım yüklenebileceği anlaşılmış oluyor.Verdiğiniz bilgilerden gelecekte "HD" özellikli olan bir cihaz seçimimde özellikle faydalanmış olacağım.Tekrar teşekkür ederim.

sn. binbaşı göz önünde bulunduracağınız özellikler arasında yazılım kablosunun entegresiz olmasıda önemli.Mesela next goldmaster yumatu gibilerde kablo şeması entegresiz ve örneğin next cihazların boot dosyaları var siz yanlışlıkla cihazı göçürseniz bile jtag kablosuna ihtiyaç duymadan önce boot dosyası sonra yazılım atarak cihazı rs 232 ile kurtarabiliyorsunuz.ayrıca jtag ın bir çok modeli var görsellerde bi taratın..faydalı olabilir kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri