Mini Tornalar ve Genel Bilgi

mini tornaların her türünü kullandım. sieg c0 c2,c3 ve sonunda jetco jml2305 aldım rahatladım. torna alırken hangi işi yapacağınız önemli. yoksa benim gibi sat birini al yenisini onu sat diğerini zaman ve vakit kaybı küçük torna bir süre sonra yetmiyor.

Sayın @askinaslan çok sayıda makineyi tanıma olanağınız olmuş. Forumda mini torna sayısı az ama benim gibi bir çok kişinin gönlünde veya aklının bir köşesinde torna sahibi olmak da vardır.

Sanırım bu değişikliklerin tek nedeni büyüklük değildi. Bu modellerin iyi kötü yanlarını, özellikle jml2305 (sanırım tayvan malı) neden memnunsunuz biraz bilgi verebilirseniz hiç bilmeyenlerin tanımasını ve aynı hataları yapmamasını sağlayacaktır. Motoru 550 Watt gözüküyor, bu güç doğru seçilmiş mi yoksa zayıf kalıyor mu? Bu modellerde dişliler plastik mi metal mi?

Son düzenleme:
Sayın @askinaslan çok sayıda makineyi tanıma olanağınız olmuş. Forumda mini torna sayısı az ama benim gibi bir çok kişinin gönlünde veya aklının bir köşesinde torna sahibi olmak da vardır.

Sanırım bu değişikliklerin tek nedeni büyüklük değildi. Bu modellerin iyi kötü yanlarını, özellikle jml2305 (sanırım tayvan malı) neden memnunsunuz biraz bilgi verebilirseniz hiç bilmeyenlerin tanımasını ve aynı hataları yapmamasını sağlayacaktır. Motoru 550 Watt gözüküyor, bu güç doğru seçilmiş mi yoksa zayıf kalıyor mu? Bu modellerde dişliler plastik mi metal mi?

Tornaları değiştirme nedenim işleme çaplarının ve boylarının yetesiz olmasından kaynaklı aslında. En son sattığım sieg C3 üzerinde bir sürü değişiklik yapmıştım bunların dişlileri plastik idi evde çalışmak için ideal neredeyse hiç gürültü yok ve spindel devrini potansiyometre ile (150 ile 1750 olması lazımdı) ayarlayabiliyorsunuz. Ama aynı boyuttaki optimum d180 vario sieg c3 e nazaran çok daha kaliteli hobi kullanıcıların çoğu bu iki makineyi kullanıyor. Ama bana yetmedi torna arayışına girdim optimum d250 ararken yine böyle forumlardan tanıştığım bir arkadaşım kendi kullandığı jetco jml 2305 i önerdi. Fiyat araştırması yaptım o sıralar jetco 2305 lerde kampanya vardı yanlış hatırlamıyorsam 3800 civarına sıfırını aldım. Aynı çaptaki optimumun yarı fiyatına hemde. Ayrıca standart donanım olarak sabit yatak ve gezer yatakda veriyorlar. Alır almaz hiç çalıştırmadan üzerindeki 0.55 kw ac motoru söküp bir adet koşu bandı motoru ve sürücüsü taktım ve hız ayarını artık potansiyometre ile yapabiliyorum, orjinalinde 6 kademe hız var herbiri için kayışın yerini değiştirmen lazım bu tornada çok can sıkıcı bir durum. Ardından puntanın kilit sistemini değiştirip kollu sıkıştırmaya çevirdim, orjinali somunu anahtar ile sıkıştırarak yapılıyordu buda çok can sıkar tornada çünkü puntayı sürekli ileri geri oynatman gerekince her seferinde somunu sök birdaha sık insanın canını çok sıkıyor sonra bir adet qctp dediğimiz hızlı takım değiştirici yaptım şimdi yemede yanında yat Dişliler metal hem withword hem metrik diş çekebiliyorsun ama evde çalışılacak bir makine değil zira çok gürültülü. Eğer evde çalışacaksanız plastik dişli şart ama mutlaka yedekleri olmalı çünkü çok kolay kırılabiliyor.

Vakit buldukça burada resimler paylaşacağım hemde aklıma gelmeyenlari yazmaya çalışırım

Jetco jml 2305 in motoru 0.55 kw benim taktığım 1.5 kw yüksek ve alçak devirlerde hiç problem olmuyor. Ama orjinal motor ilede problem olacağını sanmıyorum çünkü kayış kasnakla deviri ayarlandığı için zaren yeterince güç kazanmış oluyor orjinal haliyle yani kayış kasnaklı kullanan bir abimiz var senelerdir kullanıyor. Ama ben bir gün bile çalıştırmadım.

Yaptığım değişikliklerden bir kaçı
IMG_3171.JPG
IMG_3175.JPG
IMG_3176.JPG
IMG_3177.JPG

IMG_3172.JPG
IMG_3173.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kalemlikler için kullandığınız malzeme cinsi nedir. Arabaya bağlanan parçayı da kendiniz mi yaptınız?

Siyah "boya" nedir? Pas koruma amaçlı mı?

Son düzenleme:
Kalemlikler için sıcak çekme lama kullandım. Arabanın üzerindeki ve kalemliklerin hepsini atölyede yaptım. Siyah kaplama black oxide denilen civataları falan paslanmaya karşı kapladıkları siyah kaplama

Kalemlikler için sıcak çekme lama kullandım. Arabanın üzerindeki ve kalemliklerin hepsini atölyede yaptım. Siyah kaplama black oxide denilen civataları falan paslanmaya karşı kapladıkları siyah kaplama
Kalemlikleri kendin mi yaptin? Oyleyse tebrik ederim. Gecme kismi kirlangic galiba.

Ben Multifix kullanacagim icin kalemlikleri satin almak zorundayim. 10 tane alsam yaklasik 400 dolar tutacak.

Ben de tebrik ediyorum.

Ben Multifix kullanacagim icin kalemlikleri satin almak zorundayim. 10 tane alsam yaklasik 400 dolar tutacak.

Multifix'i kenara koyup AXA veya 250-111 gibi adlandırılan sisteme geçseniz daha karlı olacak gibi. Biraz uğraşırsanız ana parçayı bile yapabilirsiniz.

Kalemlikleri kendin mi yaptin? Oyleyse tebrik ederim. Gecme kismi kirlangic galiba.

Muhabbet ettiğim kişiler ile resmi konuşmayı sevmediğim için size Suat diye hitap edeceğim eğer yanlış anlamaz iseniz sevinirim. Gördüğüm kadarı ile sıcak bir ortamınız var tam bana göre.

Kalemliklerin yuvalarını 60 derce kırlangıç kalem ile açtık çokta hassas oldu aslında sizi izlediğim kadarıyla router falan var 7075 aluminyumdan yapabilirsiniz. eğer kırlangıç frezeniz yoksa yollarım işiniz bitince geri yollarsınız. çokda hassas oluyor hep aynı noktaya geliyor kalemin ucu 400 dolar iyi para. benim freze sağ olsun söylemesi ayıptır hayvan gibi güçlü 2mm 16 lık kaba talaş freze ile peynir keser gibi kesiyor.:)
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg

Multifix'i kenara koyup AXA veya 250-111 gibi adlandırılan sisteme geçseniz daha karlı olacak gibi. Biraz uğraşırsanız ana parçayı bile yapabilirsiniz.
Evet, ama bunun için bir frezeye ihtiyacım var.

Takip ettiğim kadarı ile GIB-Wedge tipi, piston tipe göre daha kullanışlı imiş. Sadece hızlı bağlama değil, yan parçalar sıkıştırılırken hassas bağlanabilme özelliğini beğeniyorlar. Kalemliğin çelik ana bağlantı parçası (adı nedir bilmiyorum) satın alınıp diğer parçalar imal edilebilir.

https://www.aliexpress.com/item/250...9.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.402.NehvJi

Routerda yapılamaz mı? En azından yan parçalar, 7075 alüminyumdan olursa.

benim freze sağ olsun söylemesi ayıptır hayvan gibi güçlü 2mm 16 lık kaba talaş freze ile peynir keser gibi kesiyor.:)

Söyleyin ki biz de öğrenebilelim.;)

Frezenin modeli, gücü nedir?

Son düzenleme:
Takip ettiğim kadarı ile GIB-Wedge tipi, piston tipe göre daha kullanışlı imiş. Sadece hızlı bağlama değil, yan parçalar sıkıştırılırken hassas bağlanabilme özelliğini beğeniyorlar. Kalemliğin çelik ana bağlantı parçası (adı nedir bilmiyorum) satın alınıp diğer parçalar imal edilebilir.

https://www.aliexpress.com/item/250...9.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.402.NehvJi

Routerda yapılamaz mı? En azından yan parçalar, 7075 alüminyumdan olursa.

Söyleyin ki biz de öğrenebilelim.;)

Frezenin modeli, gücü nedir?

bendeki freze 4 eksene çevirdiğim sieg x3 model bir masa üstü freze.optimum bf20 L modeli daha derli toplu bir makine ama sieg x3 ise daha güçlü bir makine. optimum mt2 konik kullanırken sieg x3 mt3 konik kullanıyor. ama şimdi cnc ye çevirdim eskisi kadar paso verebilirmiyim bilmiyorum hiç denemedim. orjinali 600w dc motor var 1/2 ve 1/4 şanzımanı var motor 4000 devir. şanzıman ile 2000 ve 1000 devire düşüyor ve potans ile devri düşürüp arttıra biliyorsunuz.

Suat şu adresi bir incelermisin daha uygun gibi.

http://www.hirdavatmarketim.com/Optimum-Seri-Takilabilir-Kalemlik-Seti,PR-14586.html

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri