Mini Plastik Enjeksiyon Servo Tip

Papicooll

Üye
Öncelikler herkese iyi akşamlar....
üzerinde çalıştığım ufak çaplı bir enjeksiyon makinası var. tasarımı kaba şekliyle ekte yer almakta. yakın zaman içinde malzemelerin siparişini verip imalata geçeceğim fakat sıkıntı yaşadığım konu makinanın üzerinde olacak servo motorlar ve kontrolleri...
sistemin üzerinde 2 adet servo motor bulunacak.
1 nolu servo hareketli tablayı ileri geri hareketini verecek bunu vidalı mile vereceği hareketle yapacak.
kapama yönünde diğer tablayla öpüştüğünde kilitleyecek ve ardında 2 nolu servo vidalı mile hareket vererek enjeksiyonu gerçekleştircek. enjeksiyon işlemi bittiğinde 1 nolu servo devreye girecek ve açma yönünde hareket verecek sistemdeki bütün çevrim bundan ibaret. Kullanacağım servolar hakkında en ufak bir fikrim yok. teknik olarak bildiğim 1 nolu servonun hareketli tablayı kilitleme esnasında 3 ton bir kuvvet uyguladığı.
1) bu tarz bir makinada nasıl bir servo motor kullanılmalı ?
2) bu sistemi plc üzerindenmi kontrol etmeliyiz, yoksa bilgisayar üzerindende sistemi kontrol edebilirmiyiz ?
3) sistem için 2. el servo motor ve sürücüsü kullanabilirmiyiz artısı ve eksisi ? (maliyeti düşürmek açısından)
4) bu sistem için ekipmanlar ne olmalıdır ?

şimdiden vereceğiniz cevaplar ve bilgiler için teşekkürler. sürçü lisan ettiysem affola

miniplast.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Haraketli tabla ne ile hangi noktadan hareket ettirilecek? Bu şekilde millerin üzerinde rahat edemeyip kasacak gibi duruyor.

Haraketli tabla ne ile hangi noktadan hareket ettirilecek? Bu şekilde millerin üzerinde rahat edemeyip kasacak gibi duruyor.

hareketli tabla vida ile hareket edecek. modelde detaylandırmadım ama görünen miller kalıp kolonu ve hareketli tablada bilyalı burç olacak... kasması söz konusu bile değil

Adsız.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tablanın ölçüleri nedir ?

3 ton kilitleme gücünü nasıl hesapladın ?

İşin esası plc kontroldür ama sen plc ye ne kadar hakimsin o önemli.

Ayrıca eklediğin fotodaki makineyi biliyorum. O şekilde bir gövde yaparsan kasma ihtimali var.
O makinenin ne kadar rahat çalıştığını bilmiyoruz videoda çalışıyor görünmesi doğru olduğu anlamına gelmez

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu tür makinarda hidrolik silindir kulanılıyor vidalı yapman şartmı?
Vidalı olan full elektrikli olarak bilinen makineler var. Hidrolik ve elektrikli makine Karmaşıklık olarak tartışılabilir küçük kapasiteli makine için

Vidalı olan full elektrikli olarak bilinen makineler var. Hidrolik ve elektrikli makine Karmaşıklık olarak tartışılabilir küçük kapasiteli makine için
Vidalı görmedim gecen hurdacıdan bekum marka bitane parçaladım 14 tane buyuk hidrolik pistonunu söküp aldım ordan biliyorum makinayı küçükte olsa hidrolik daha iyi değilmi vida aşınır artı 3 tonluk bi kuvvetten bağsediyo arkadaş rc kadar küçük değil heralde üstelik ülkemizde herçeşit ve ebatta hidrolik silindir çoğu sanayi yapıyor bu işi ben ilk şarap yapımı için yaptığım gijonlu sıkma makinasına benzettim sonra hidrolik yaptım bu yılda balon prese geçiş yaptım
Bence hidrolik hem ucuz hem de uzun vadeli makina için şart

Vidalı görmedim gecen hurdacıdan bekum marka bitane parçaladım 14 tane buyuk hidrolik pistonunu söküp aldım ordan biliyorum makinayı küçükte olsa hidrolik daha iyi değilmi vida aşınır artı 3 tonluk bi kuvvetten bağsediyo arkadaş rc kadar küçük değil heralde üstelik ülkemizde herçeşit ve ebatta hidrolik silindir çoğu sanayi yapıyor bu işi ben ilk şarap yapımı için yaptığım gijonlu sıkma makinasına benzettim sonra hidrolik yaptım bu yılda balon prese geçiş yaptım
Bence hidrolik hem ucuz hem de uzun vadeli makina için şart

Full elektrik servo enjeksiyon. Fiyatı aynı özelliklere sahip hidrolik sistem servo pompalı makineye göre 4 katıdır. 3 tonluk kuvveti geçtik 400 500 ton kilitleme gücüne sahip elektrikli makineler mevcut. Ama 10 ton 20 ton gibi küçük kapasiteli makinelerde maliyetten dolayı hidrolik sistem tercih ediliyor.

Full elektrik servo enjeksiyon. Fiyatı aynı özelliklere sahip hidrolik sistem servo pompalı makineye göre 4 katıdır. 3 tonluk kuvveti geçtik 400 500 ton kilitleme gücüne sahip elektrikli makineler mevcut. Ama 10 ton 20 ton gibi küçük kapasiteli makinelerde maliyetten dolayı hidrolik sistem tercih ediliyor.
Çok ilginç lineer sistemle 500 ton sıkabilecek servo tuhaf geliyor bana hidrolik pompayı servo motorlamı sürüyolar acaba :) bilgilenmiş oldum seyrettiğim videonun altında 2500 tonluk makina videosu çıktı hidrolik oda preslemesi

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri