Mini jeneratör yapımı

ramada

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Aklımda bir proje var ama yapılabilirliği ile ilgili fikirlerinize ihtiyacım var.

Model uçaklarda kullanılan 2 zamanlı benzinli motor ile yine model uçaklarda kullanılan bir elektrik motorunu çevirip elektrik üretmek ve bu elektriği uygun bir devre ile 17v-48v arası ayarlanabilir dc voltaja çevirmek.

Böyle bir projenin yapılabilirliği nedir.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Maliyet kısmında sadece kontrol devresi ile ilgili bilgim yok. Motorların maliyeti seçime göre değişecektir. Yaklaşık olarak da fiyatlarını biliyorum. Ama alternatör yerine kullanılacak elektrik motoru olarak nasıl bir motor seçilmesi gerek onu çözemedim.

İşte nerede kullanılacak,ne beslenecek kaç watt,kaç amper,DC mi,AC mi, olacak.

Drone üzerinde kullanmayı düşünüyorum. Boyutları olabildiğinde küçük olmalı. 1kva net çıkış verecek olabiliyorsa direkt dc 17v-44v arası ayarlanabilir şekilde.

1 kva güç üretecek bir motoru bu dron kaldırabiliyormu?

Dronunuz kaç gram yük kaldırabilir? Bu iki zamanlı bahsettiğiniz motorun mil gücü bellimi ? Bu motorla ilgili bir link var mı? Mil gücü 1 kva alternatörü döndürecek kadar gücü var mı? Bu konuyu bir netleştirelim duruma göre bakalım.

1 kva güç üretecek bir motoru bu dron kaldırabiliyormu?

Dronunuz kaç gram yük kaldırabilir? Bu iki zamanlı bahsettiğiniz motorun mil gücü bellimi ? Bu motorla ilgili bir link var mı? Mil gücü 1 kva alternatörü döndürecek kadar gücü var mı? Bu konuyu bir netleştirelim duruma göre bakalım.

20 kilo yüküyle beraber toplam kalkış ağırlığı 32 kilo olacak. 1 kva alternatör bildiğimiz alternatörü düşünürsek oldukça büyük. Buna alternatif yine model uçaklarda kullanılan elektrikli bir motor kullanmayı düşünüyorum. Benzinli motor 50cc 5,5 hp güç üretebilen bir motor.

Elektrik motoruna örnek - https://sunnyskyusa.com/products/x6212s?variant=45625513807
Benzinli motora örnek - http://www.himodel.com/engines/GP50R_50cc_Petrol_Engine_for_Radio_Control_Aeroplane.html

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri