Mini Fan Yapımı

Merhabalar.Havalar ısınmaya başladı bende PC başında kullanabileceğim mini bir vantilatör yaptım. Gel gelelim beklediğim performansı alamıyorum.Diyeceksiniz ki kardeş internette mini vantilatörler ucuza satılıyor ama ben uğraşmayı seviyorum diyelim.Malzemeler önceden vardı zamanında bozuk cd rom ve kasa fanı vardı bir köşeye koymuştum bunları değerlendirdim. İlk önce kasnak kullanarak yüksek dönüş hızı elde ettim.Ama fanı monte edince motorun torku yetmedi yavaş çalışıyor.Bu defa fanı direk olarak motora montajladım.Kasnak sistemine göre kısmen daha hızlı dönüyor ama tatmin etmedi doğrusu.Motor kaç volt bir fikrim yok. Gamepad'in titreşim motorunu kullandım sistemde. PC' nin USB sinden besleme yapıyorum.Motorda herhangi bir ısınma sorunu olmadı şimdiye kadar.Acaba ben bu motora kaç volt verebilirim maksimum. Direk olarak telefon adaptörü ile prizden çalıştırmayı denesem bir sorun olur mu ? Gerekli mekanik bilgim bu iş için yeterli olsada elektrik beni korkutuyor. Kullandığım motor aynen bu https://tr.aliexpress.com/item/32717584321.html

aliexpress te DC 3 V 0.02A diyor. usb den verdiğiniz voltaj 5 volt. yani yüksek.

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri