Mini Fırın Termostatı Değiştirme

ecthelionn

Üye
Selamlar. Arkadaşlar elimde luxell marka mini fırın mevcut. Benim bu fırına kendi termostatı yerine 80 derece civarına kadar olan bir termostat takmam gerekiyor. İzmir'de nerede bulabilirim bu fırına uyacak 0-80 derece arası termostat? Bu sıcaklıklarda fırına uyacak termostat var mıdır?

Teemostati sokup alip sogutma malzemeleri satan bir yere sormaniz lazim.

Buyuk ihtimal ayni boyutlarda daha dusuk sıcaklık araligina sahip termostat bulabilirsiniz.

https://www.robolinkmarket.com/w1209-dijital-termostat.html

Linkteki termostat fırına takılırsa sorun oluşturur mu?

üzerindeki röle fotoğraftan okunduğu kadarıyla 125 Volt 25 Amper; yani 3.000 Watt
220 Volt da kulanacak olmanız bu konudaki soru işareti.. olabilir de, ama çok uzun ömürlü olmayabilir de, uzun ömürlü olabilir de.
röleyi 220 V 16 amper bir şey ile değiştirip kullanmayı düşünmelisiniz, o durumda yine de 12 V DC besleme bu termostat için yapacaksınız, fırın gibi birşeyin içinde bu devreyi ve 12V DC adaptörünü (sıcakta) çalıştırmak zor olacaktır. uygun olmayacaktır.

termosifon gibi birşeyin termostatını
(maks 90 derece oluyor onlar)
kullanmayı düşünmelisiniz.
hem amperi yüksek, hem sıcaklık aralığı uygun.

kontaktör diye bişey var harici adaptör koyabilir.

üzerindeki röle fotoğraftan okunduğu kadarıyla 125 Volt 25 Amper; yani 3.000 Watt
220 Volt da kulanacak olmanız bu konudaki soru işareti.. olabilir de, ama çok uzun ömürlü olmayabilir de, uzun ömürlü olabilir de.
röleyi 220 V 16 amper bir şey ile değiştirip kullanmayı düşünmelisiniz, o durumda yine de 12 V DC besleme bu termostat için yapacaksınız, fırın gibi birşeyin içinde bu devreyi ve 12V DC adaptörünü (sıcakta) çalıştırmak zor olacaktır. uygun olmayacaktır.

termosifon gibi birşeyin termostatını
(maks 90 derece oluyor onlar)
kullanmayı düşünmelisiniz.
hem amperi yüksek, hem sıcaklık aralığı uygun.

Açıkçası elektrikten anlamıyorum ve söylediğinizin çoğunu anlamadığımı belirtmeliyim öncelikle.

Tez konum dolayısıyla fırını meyve kurutma makinasına dönüştürmem gerekiyor. Bu yüzden önce fanlı bir fırın aldım sonra üstte yazan arkadaş sağolsun, söylediği yerden 100 dereceye kadar bir termostat aldım ve fırına taktırdım. Ama termostatı fırına takan kişi, fırının sıcaklığının tam olarak termostatla ayarlanılan sıcaklıkta olmayacağını, 10 derecelik hata olacağını söyledi. Anladığım kadarıyla mesela fırını 60 dereceye ayarlayınca 70 dereceye kadar çıkıyor. Ardından fırın ısıtmayı kesiyor ve sıcaklık 50 dereceye kadar düşünce ısıtma tekrar başlıyor. Ben de bu durumu hocama söyleyince sorun olmayacağını söylemişti ama sonradan karar değiştirdi daha hassas bir termostat bulmamı söyledi. Ben de ucuz ve fırına uyabilecek bir termostat aradım ve linkteki ürünü buldum. Bu termostatın hata payı sanırım 1 derece.

Zaten tekrar termostatla uğraşma taraftarı değilim. Bu termostatın neden fırına uygun olmayacağını da yazdıklarınıza göre hocama dilimin döndüğünce anlatmaya çalışırım. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri