Mini CNC dik işlem projesi (Resimli)

Hikmet bey 4. eksen cam hangi proğram kullandınız ve mach3 post nasıl aldınız?

Çizim ve kodlar solid ve Solidcam proğramından. Post dosyasını internetten mach3 to Solidcam post diye aratırsanız bulabilirsiniz.

4. Eksen motoru bıçağın dönüşünü sağlıyor (tangential control) bıçağın yukarı hareketi Lift fiil RAND'e değerinden ayarlanıyor bu ayarlar mach3 ten , g kodları aspire proğramından çizgi üzerinden kesim ile kod alınıyor, havalı motorda dediğiniz gibi bıçak yukarı aşağı hareketini sağlıyor.
Ustam mach3 ayarlarını daha detaylı anlatır mısın ? Daha önce uğraştım yapamadım. aspireden normal çizgi üzerinden kesim kodu aldığımızda mach3 de tanjant ayarları aktif olduğunda kendisi kodu otomatikmen tanjant modunda işliyor sanırım ? Doğru mu ?

Ustam mach3 ayarlarını daha detaylı anlatır mısın ? Daha önce uğraştım yapamadım. aspireden normal çizgi üzerinden kesim kodu aldığımızda mach3 de tanjant ayarları aktif olduğunda kendisi kodu otomatikmen tanjant modunda işliyor sanırım ? Doğru mu ?
Evet aynen öyle 4 eksen motoru bıçağın dönüşünü sağlayacak şekilde bağlanmalı tabi per ayarları 360 derecelik harekette tam bir tur dönecek şekilde ayarlanmalı

Evet aynen öyle 4 eksen motoru bıçağın dönüşünü sağlayacak şekilde bağlanmalı tabi per ayarları 360 derecelik harekette tam bir tur dönecek şekilde ayarlanmalı
o zaman step per için hangi değeri yazmayılız ? dişli Aktarma olmadığını ve bıçağın direk step motora bağlı olduğunu düşünürsek

o zaman step per için hangi değeri yazmayılız ? dişli Aktarma olmadığını ve bıçağın direk step motora bağlı olduğunu düşünürsek

Ayar için bir değer vermek zor mikrostep ayarınıza göre değişir mach3 setting sekmesinde eksenler için otomatik per ayarlanabiliyor, buradanda yapamazsanız motorun miline bir çubuk sabitleyerek deneme yoluyla ayar yapabilirsiniz.

Malesef, cevapları göremiyorum. Kaldırıldı mı?

Merhaba arkadaşlar cnc kızaklarını kestamid malzemeden yapmıştım iyi bir malzeme fakat söküp takma işlemlerinde sıkarken ilk ayarı tutturmak zor oluyor, Ayrıca boşluk ayarlama yapılamıyacak şekilde imalat yapmıştım, bu sıkıntıları aşmak için yeni bir yatak uygulaması yaptım turcite temin edemediğim için metal üzeri fiber yapıştırma yatak yaptım boşluk ayarlama süper oldu.

Ekli dosyalar

• 20180315_163550.jpg
    20180315_163550.jpg
    293.6 KB · Görüntüleme: 90
  • 20180315_163627.jpg
    20180315_163627.jpg
    289.2 KB · Görüntüleme: 90
  • 20180315_165439.jpg
    20180315_165439.jpg
    147.5 KB · Görüntüleme: 86
Merhaba arkadaşlar cnc kızaklarını kestamid malzemeden yapmıştım iyi bir malzeme fakat söküp takma işlemlerinde sıkarken ilk ayarı tutturmak zor oluyor, Ayrıca boşluk ayarlama yapılamıyacak şekilde imalat yapmıştım, bu sıkıntıları aşmak için yeni bir yatak uygulaması yaptım turcite temin edemediğim için metal üzeri fiber yapıştırma yatak yaptım boşluk ayarlama süper oldu.

Fiberi nasıl yapıştırdın abi ?

Fiberin aşınmaya karşı davranışı nasıl ? Birde yeni nesil taşlanarak yapılan kutu kızaklarla kıyaslandığında daha mı fazla sürtünme var ?

Abi kullandığın elektronik aksam ile ilgili bilgi verebilir misin, mesela kontrol kartı nedir, hangi model step motor, güç kaynağı vb. gibi ?
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri