Mikser + Amfi + Mikrofonlu kulaklıklar ile Lisan Laboratuvar Yapımı Hk.da

meymeneth

Üye
Merhabalar;

25 öğrenci kapasiteli bir lisan laboratuvarı oluşturmak istiyoruz. Şunu belirteyim hiç bir ticari amacımız yoktur. Resmi eğitim amaçlı yapmak istiyoruz bütçemiz kısıtlı olduğu için iyi ama ucuza bir dinleme dershanesi oluşturacağız. Projemde;

1-Merkezden (DVD,Uydu Receiver,Bilgisayar,Mikrofon gibi) girişleri olacaktır. ses yayını yapılacak. 25 adet öğrenci kabinlerinden bu sesi net bir şekilde duyacaktır.

2-Öğretmen isterse mikrofon ile öğrencilerin kulaklıklarına konuşabilecek. Öğrencilerde öğretmenle mikrofonları aracılığı ile konuşacak.

Kendimce yaptığım çalışmada 6 girişli amfili mikser ile sesleri toplayıp stero çıkış olarak 25 kabindeki kulaklıklara sesi dağıtmak. Kulaklılkar kablosu ğzerinden basit potans ile ses ayarı yapabilen mikrofonlu kulaklık olacak. Sesin seviyesine göre öğrenci açıp kapatabilecek. Burada sorum şu;
1-kulaklıkları paralel mi bağlamam gerekir yoksa seri mi olmalı.
2-Amfi çıkış gücü ne kadar olmalı. Uygun fiyatlı yatay bir amfili mikser fiyatı önerir misiniz?
3-Herhangi bir kulaklık jacka takılı değilse, o sıra veya tamamının sesi kesilir mi?

Mikrofon kısmına gelince; öğretmenin mikrofonunu doğrudan miksere giriş yapabilecğimi düşündüm. Ancak diğer 25 öğrencinin mikrofonunu nasıl bağlayacağım bulamadım. Çok elzem olmamakla birlikte öğrenciler de öğretmenle tek tek konuşsa çok iyi olacak. Ancak bir öğrenci konuştuğunda siğer öğrencilerin sesi gelmemeli. Bas konuş şeklinde bir şey olmalı. Ama dediğim gibi öğrencinin öğretmenle konuşması çok da önemli değil. önemli olan ses yayını ve öğretmenin sesinin gitmesidir.

Piyasa da bunun için özel ürünler var biliyorum ama kurumumuzun o kadar bütçesi yok hem de halkımıza bir hayır işi olacak.

Şimdiden teşekkür ederim.

merhabalar öncelikle kolay gelsin kulaklıkları paralel bağlamanız bana daha mantıklı geliyor ve yanlış anlamadıysam her öğrencinin mikrofonlu bir kulaklığı olacak bu kulaklığı bağladığınız jack girişinden mikrofonu kontrol eden kısma buton veya anahtar koyun ve çıkışını anfinize giriş yapın butona basıldığı sürece veya anahtar kapalı olduğu sürece konuşması duyulacaktır aksi taktirde öğretmenden başka konuşanın ses frekansı anfiye gitmeyeceğinden bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum . kaç wattlık bir anfi diye sorarsanız kulaklıkları 2 watt olarak sayarsak ortalama 60 watt'lık bir anfi işinizi görür.

aklıma gelen fikirler bu yönde tekrar kolay gelsin..

azda olsa yardımcı olabilmişimdir umarım :) .

Merhabalar;

25 öğrenci kapasiteli bir lisan laboratuvarı oluşturmak istiyoruz. Şunu belirteyim hiç bir ticari amacımız yoktur. Resmi eğitim amaçlı yapmak istiyoruz bütçemiz kısıtlı olduğu için iyi ama ucuza bir dinleme dershanesi oluşturacağız. Projemde;

1-Merkezden (DVD,Uydu Receiver,Bilgisayar,Mikrofon gibi) girişleri olacaktır. ses yayını yapılacak. 25 adet öğrenci kabinlerinden bu sesi net bir şekilde duyacaktır.

2-Öğretmen isterse mikrofon ile öğrencilerin kulaklıklarına konuşabilecek. Öğrencilerde öğretmenle mikrofonları aracılığı ile konuşacak.

Kendimce yaptığım çalışmada 6 girişli amfili mikser ile sesleri toplayıp stero çıkış olarak 25 kabindeki kulaklıklara sesi dağıtmak. Kulaklılkar kablosu ğzerinden basit potans ile ses ayarı yapabilen mikrofonlu kulaklık olacak. Sesin seviyesine göre öğrenci açıp kapatabilecek. Burada sorum şu;
1-kulaklıkları paralel mi bağlamam gerekir yoksa seri mi olmalı.
2-Amfi çıkış gücü ne kadar olmalı. Uygun fiyatlı yatay bir amfili mikser fiyatı önerir misiniz?
3-Herhangi bir kulaklık jacka takılı değilse, o sıra veya tamamının sesi kesilir mi?

Mikrofon kısmına gelince; öğretmenin mikrofonunu doğrudan miksere giriş yapabilecğimi düşündüm. Ancak diğer 25 öğrencinin mikrofonunu nasıl bağlayacağım bulamadım. Çok elzem olmamakla birlikte öğrenciler de öğretmenle tek tek konuşsa çok iyi olacak. Ancak bir öğrenci konuştuğunda siğer öğrencilerin sesi gelmemeli. Bas konuş şeklinde bir şey olmalı. Ama dediğim gibi öğrencinin öğretmenle konuşması çok da önemli değil. önemli olan ses yayını ve öğretmenin sesinin gitmesidir.

Piyasa da bunun için özel ürünler var biliyorum ama kurumumuzun o kadar bütçesi yok hem de halkımıza bir hayır işi olacak.

Şimdiden teşekkür ederim.

MERHABALAR.
Sizin ihtiyacınız olan sistemin adı, ''delege mikrofon sistemi'' veya çevirmenlerin kullandığı sistemlere benziyor.ciddi bir proje ve kulaklıkları paralel bağlama ile olacak iş değil.hele hele sınırlı bütçe ile hiç olacak iş değil.25 kişi ye ayrı ayrı kablolama yapılarak ve yetkilendirme (söz verme) sistemi kurulmalıdır.analog sinyalleri digitale çeviren ve data kablosu üzerinden taşıyan sistemler mevcut,ancak anormal fiyatlara satılmakta.diğer sistem tamamen analog,30 kanal mixer ve 25 kanal oudio splitter kullanarak yapmanız da mümkün.bunun için ciddi teknik destek almanız da fayda var.mixer öğretmende olacak,her aboneden mixere, mic. ve kulaklık kablosu çekilecek.her abonede bir kulaklık amlikatörü olacak,bunu mixerin çıkışına bağlı olan oudio splitter sürecek.soru sormak isteyenler için de, her kabine bir ışıklı uyarı lambası takılabilir.kabin numaralarını mixere göre ayarladığınızda söz vermek için mixer üzerindeki kanal numarasının aktif edilmesi yeterli olacaktır.(bir nolu kabin mixer de 1. kanal gibi).kolay gelsin.

Delege mikrofon sistemini inceledim. İstediğimi sisteme benzer bir sistem.
Ancak dediğim gibi kısıtlı bütçe olduğu için bizi aşıyor.

Peki öğrencilerin mikrofon kullanmadığını varsayarsak sadece 25 kulaklığa ses verebilmemiz için kulaklıkları nasıl bağlayabiliriz. Sıraların dizilimi 5 sıra ve her sırada 5 kabin var. Hepsini paralel bağladığımızda amfiyi yakarmıyız acaba.

Örnek çizmeye çalıştım inşallah anlaşılır. Amfiden çıkan tek hat 5 sıraya paralel dağılacak ve her bir sıraya ayrılan hatta 5 er tane kulaklık paralel bağlanacak. Bu bağlantı şeklinde ohm,akım,güç,ses v.b. değerlendirmesi yaparsak amfiyi yakarmı, yada sağlıklı çalışır mı. Veya sizin önerevbileceğiniz dizilim nasıl olabilir.
()
|
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x

Delege mikrofon sistemini inceledim. İstediğimi sisteme benzer bir sistem.
Ancak dediğim gibi kısıtlı bütçe olduğu için bizi aşıyor.

Peki öğrencilerin mikrofon kullanmadığını varsayarsak sadece 25 kulaklığa ses verebilmemiz için kulaklıkları nasıl bağlayabiliriz. Sıraların dizilimi 5 sıra ve her sırada 5 kabin var. Hepsini paralel bağladığımızda amfiyi yakarmıyız acaba.

Örnek çizmeye çalıştım inşallah anlaşılır. Amfiden çıkan tek hat 5 sıraya paralel dağılacak ve her bir sıraya ayrılan hatta 5 er tane kulaklık paralel bağlanacak. Bu bağlantı şeklinde ohm,akım,güç,ses v.b. değerlendirmesi yaparsak amfiyi yakarmı, yada sağlıklı çalışır mı. Veya sizin önerevbileceğiniz dizilim nasıl olabilir.
()
|
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x
|---x--x--x--x--x

size tavsiye edebileceğim en ekonomik sistem şöyle olabilir.1 adet mic.girişli amplikatör (Hoparlör çıkışı 0-100v.100w) ile 25 adet 2w hat trafosu kullanarak, empedansı düşürmeden ve kayıp yaşamadan kulaklıkları sürebilirsiniz.tek dezavantajı tüm kulaklıklar tek volümden kontrol edilecek.trafoların empedansları ile kulaklıkların empedansları aynı olmalıdır.kablolamayı da, 5 kabine bir kablo (2x1.5mm) çekerek merkeze toplam 5 kablo getirirseniz ses kayıpları minimuma indirirsiniz.son olarak, sesin kalitesi, kullanılacak malzemenin kalitesine bağlı olacağından çok büyük beklentiye girmeyin.bu sisteme ilave kulaklık takmak dışında başka ilave yapamazsınız.
sonradan başka özellikler isterseniz sistemi baştan kurmanız gerekebilir,bunu unutmayın.tam olarak neye ihtiyacınız olduğunuzdan emin olduktan sonra projelendirmek daha mantıklı kanımca.kafanızdaki proje netleşince tekrar görüşelim.kalın sağlıcakla.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim hakan bey. çok yararlı bilgiler verdiniz. sağolun. son anlattığınız sistem sanırım işimizi görecek. aksaklık olursa buradan tekrar yazaırm. çok sağolun.

Hala ihtiyac duyuyorsan bu urunu yapiyorum.bu urunu yapmak basit birsey degil.turkiyede bu isi profesyonelce yapan ikinci firmayim ve en iyisiyim bu konuda iddaliyim.bana ulasirsan ihtiyacin icin elimden geleni yaparim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri