Mikropascal İle Uart Sorunu

kingozai

Üye
Merhaba ustalar, pic16f877 ile bilgisayarla seri haberleşme yapmaya çalışıyorum, kullandığım ttl devresi şu şekilde:

circuit_232.jpg

kullandığım derleyici ise mikropascal. yazılım içindeki hazır uart bileşenlerinden faydalanıyorum. küçük bir gogıllama sonucu osilatör frekansının baud hızıyla eşdeğer olması gerektiğini öğrendim. son olarak 20 mhz için 9600 baud şeklinde ayarladığımda gönderdiğim kelime boyutunda karmaşık bir string almayı başarabildim. küçük bir ayrıntıyı gözden kaçırdığıma eminim ama içinden çıkamadım. fikri olan?

Micropascal nasıldır bilmem ama 9600 baud için BRGH=1 mi BRGH=0 mı ,SPBRG yi ona uygun kullanmalısın. Muhtemelen 9600 baud olmamış. Başka birşey olmuş. Ama birşeyler geliyorsa bağlantı sorunu yok demektir.

Bir de 1200 baudda da deneme yap. 2. bir problem de kristalin kalite değilse 20Mhz sağlamıyor olabilir. Başıma geldi. Kısa boylu minyatür 20Mhz kristaller var onlardan kullan. Bu kristale kapasitör de gerekmiyor. Bacaklara direkt bağla 20 Mhz hazır.

Ayrıca bir ekleme MAX232 kullanırken 1mikrofarad kapasitor şart değil. Ben 330nf - 470nf 680nf filan kullanıyorum. Hem küçük oluyor, hem polarite yok. Gayet güzel çalışıyor.

evet datasheet'inde SPBRG ilgili birkaç ibare geçiyordu, kristali 22pf kapasitörlerle destekledim oda hızını etkiledi sanırım. son olarak birşey farkettim elimde max232EPE ve MAX232CPE olmak üzere iki çeşit entegre var. nette bununla ilgili ayrıntı bulamadım tam olarak farkı nedir?

EPE -40 .. +80 CPE 0 .. 70 Santigrad arasında çalışıyor. 60 sn lik döngü yap bir led önce yansın 60 saniye sonra sönsün. Saat tut. Zaman sapıyorsa 20Mhz hatalı demektir. Olmadı 120 *240 saniye ya da 5 dk dene.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri