Mikrokontrolör ekstra batarya

Murat U

Üye
Merhaba, elimde 5V ile calisan bir Mikrokontrolör var ve Mikrokontrolöre 10 civarina sensor takacagim. Bu 10 sensoru external bir batarya ile beslemek istiyorum. Yapabilir miyim ? Eger yapabilirsem bunun icin arastirmam gereken nokta nedir ?

Ikinci sorum: 5V luk Mikrokontrolör ile 220V roleyi kontrol etmek istiyorum, bunun icin yapmam gereken nedir ?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Murat U Merhabalar;
Elinizdeki sensörler nasıl bir sensör kuru kontak veren sensörler mi,yoksa NPN veya PNP tip tek çıkışlı sensörler mi, besleyeceğiniz akü 6v ,12v hangisi paylaşırsnız.

5v luk Mikro kontrolör ile 220V röleyi kontrol etmeniz için en basit yol 5 volt dc ufak bir röle kullanın,5v rölenin açık kontağından 220v rölenin bobinini besleyin
.5v luk röleyi mikro kontrolcü ile kontrol edebilirsiniz,

Kolay Gelsin

Cevabiniz icin tesekkur ederim, normal dht, pir vb sensorler. Bu sensorleri ektra bataryaya baglayip, sadece veri uclarini Mikrokontrolöre baglamak mumkun olabiliyor mu ?

Tesekkurler.

Voltaj seviyeleri aynı olabilir.

Kisaca, sadece data ucunu Mikrokontrolöre baglayip + ve - uclarini ek batarya bagladigim da sorunsuz calisir degil mi ? (-) ucu Mikrokontrolöre baglamama gerek yok degil mi ?

Tesekkurler.

Eksi uçları köprülemek gerekiyor diye biliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri