Mikrodev MP201 SMS ile kontrol

bLAckMamBa

Profesyonel Üye
Merhabalar,

Elimde MP201 GSM'li PLC var. Kendim dijital, analog girişler vs. ile uğraştım ve normal bir şekilde çalıştırdım. Ancak GSM kısmını tam çözemedim. Gereken programı yazıp PLC'ye yükledikten sonra başka bir ayar yapmam gerekiyor mu?

Stringler tamam, diagram düzgün kuruldu yanlış bir olay yok tamam, PLC'ye program yüklendi tamam, Sim kart takıldı tamam. SMS gönderdiğimde herhangi bir olay gerçekleşmiyor. Yazdığım programda SMS gelince hem dijital çıkış 0 aktif olsun, hemde belirli bir numaraya SMS göndersin şeklinde yazdım ancak herhangi bir sonuç alamadım.

Mikrodev yetkililerinden ya da daha önce kullananlardan fikir bekliyorum.

Bu arada [MENTION=301804]yavuz.özer[/MENTION] WIN 2014 fuarında Mikrodev firması olarak sizde bulunuyorsunuz sanırım bende son gün fuara geleceğim telefonda görüşmüştük daha önce sizinle standınıza uğrayıp yüz yüze görüşme fırsatı da bulmuş olacağız inşallah.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Elinizdeki cihazın ethernet portu var mı? yoksa sadeca gsm modüllü mü?

Elinizdeki cihazın ethernet portu var mı? yoksa sadeca gsm modüllü mü?
Ethernet kablosunun girişi için port var ben ilk mesajımda da anlattığım gibi pc ye usb - kare usb ile bağlanıp bağlı olduğum porttan programı yükledim daha sonra SIM kartı GSM SIM kısmına takıp çalıştırıyorum. Başka neler yapmam gerek?

Elinizdeki plc de hem gsm hem ethernet portu varsa o eğitim seti için yapılmış plc dir. Normalde sadece ethernet yada sadece gsm olur. Konsoldan versiyon sormanız gerek, şuan plc de muhtemelen ethernet özelliği yüklüdür o yüzden gsm özelliklerini şu durumda kullanamazsınız. Mikrodevden hem ethernet hemde gsm için ayrı ayrı firmware ve onu yükleyen proğramı isterseniz istediğiniz zaman gsm istediğiniz zaman ethernet özelliğini kullanabilirsiniz.

Birde şuna dikkat etmek gerek gsm özelliğini kullanırken plc ye takılan sim kartın açılış şifresi sorgulamasını iptal etmeniz gerek (sim kartın şifresi olmaması lazım) Ayrıca plc enerji altındayken sim kartı söküp takmayın.

Elinizdeki plc de hem gsm hem ethernet portu varsa o eğitim seti için yapılmış plc dir. Normalde sadece ethernet yada sadece gsm olur. Konsoldan versiyon sormanız gerek, şuan plc de muhtemelen ethernet özelliği yüklüdür o yüzden gsm özelliklerini şu durumda kullanamazsınız. Mikrodevden hem ethernet hemde gsm için ayrı ayrı firmware ve onu yükleyen proğramı isterseniz istediğiniz zaman gsm istediğiniz zaman ethernet özelliğini kullanabilirsiniz.
Cem bey,
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim, dediklerinizi yapmak için fırsat bulamadım ancak akşama deneyeceğim sonucu buradan size bildiririm.

Version sorguladım cevap olarak MP201_G16844_v4.21p4
Bir yerde AT+COMTYPE= 2 olarak seçilirse GSM özelliği seçildiğini okudum ancak mikroterminalde öyle bir kısım yok.
Komutlar kısmında neler olduğu ekteki resimde görünmekte
SIM karttaki şifre isteme kısmını da iptal ettim.
GSM ile çıkışı aktif etmem için neler yapmam gerek açıkça belirtebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• mikrodevgsm.jpg
    mikrodevgsm.jpg
    91.4 KB · Görüntüleme: 61
Aşağıdaki noktalara dikkat ediniz:
1)Hattınızın pin kodu kapalı olmalıdır.
2) String tabloyu oluşturduktan sonra string tabloyu cihaza göndermiş olmanız gerekmektedir. Arama bloklarının üzerine çift tıklayarak blok penceresinde yazsanız yeterlididr. Fakat SMS'de mutlaka string tabloya kaydedip yüklemeniz gerekir.
3)Cihaz açılır açılmaz sms veya arama işlemi yapmayınız. Cihaz açıldıktan sonra ~30saniye bekleyiniz, GSM modemin bağlantıya geçme süresidir.
4)SMS gönder/al işlemlerinde numarayı +9055554443322 şeklinde yazınız

Ayrıca ekteki örneği inceleyebilirsiniz. Detayları mikrodiagram yardım bölümünde mevcuttur.

Ekli dosyalar

• sicaklik_sms_gonder.rar
    2.9 KB · Görüntüleme: 57
Yazdığınız maddelerin hepsini yaptığımı zannediyorum belki süre olarak fazla beklememiş olabilirim. Onun dışında string tabloyu cihaza gönderme işi, SIM karttan pin kodunu kapama ve numara başına +90 koyma işlevlerini yaptım. Tekrardan deneyip sonucu iletirim.
Teşekkürler.

Denedim tekrar çalıştı bu sefer yardımlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri