Mikrodenetleyici İnfrared led ile cihaz kontrolü

Arkadaşlar infrared ledi mikrodenetleyici ile sürerek cihazların uzaktan kumanda alıcılarını tetiklemek istiyorum. Mikrodenetleyiciyi de akıllı telefon veya tabletle haberleştirerek kumanda olarak kullanmayı düşünüyorum wifi veya bt üzerinden.

Merak ettiğim konu;

Bildiğim kadarıyla belli bi frekansla sürülüyo infrared led. Bu frekansları bulabileceğim yerler hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Başlangıçta bi sony lcd, bi goldmaster d-smart cihaz bir de klima kontrol etmek istiyorum. Üçünden biri yeterli.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler...

Ir ledler 36-40Khz arasında sürülüyor genelde 38 Khz , Fakat bu yeterli değil kumanda edeceğin alıcının haberleşme protokolünü ve komutlarınıda bilmen gerek. Alıcı vericiyi ikisini birden sen yapsaydın sıkıntı yoktu yukarıda söylediklerimi kendin belirleyebilirdin.

Ir ledler 36-40Khz arasında sürülüyor genelde 38 Khz , Fakat bu yeterli değil kumanda edeceğin alıcının haberleşme protokolünü ve komutlarınıda bilmen gerek. Alıcı vericiyi ikisini birden sen yapsaydın sıkıntı yoktu yukarıda söylediklerimi kendin belirleyebilirdin.

Cihazin icine mudahele etmek istemiyorum. Bu cihazda oyle yapsak bile gelecekte her cihazin icini acip alici devre tasarlamak akil isi degil. Bide bu urunler endustriyel degil yani vidalarini soktugun an garanti disi malum.

Bu haberlesme protokulunu bulabiliriz sanirim. Sonucta akilli kumanda ureticileri tum kumandalarin kodlarini ve protokollerini bulabiliyorlar degil mi? Yani ben direkt firma teknik destegine mail atip da isteyebilirim ama eksik bilgiyle boyle bisey yapmak istemiyorum. En azindan elimizde kodlari ve protokolu bulunan bi cihazi kumanda edelim onu yaparken terimleri anlar, ne gerekli ne degil bilir ona gore gerekli bilgileri firmalardan aliriz.

En basitinden eskiden kizilotesi olan telefonlarin kumanda olarak kullanildigini hatirliyorum. Belki yanlis hatirliyo da olabilirim ama bulunmasi lazim sonucta. Dogru anahtar kelimeyi bilirsek googledan cok rahat buluruz ama ne diye geciyo bilmiyorum.

Sony kumanda protokolü rc5 diye geçiyor. Nette projeler var bir de ir kumanda ile mikro değil 4027 vb. entegrelerle yapılma aç kapa şemaları var. Bilgisayar için de rs232 veya usb li ir alıcı devreleri var pc programı tuşların kodları görünüyor ve hangi tuş ile hangi program açmak istiyorsan tuş ataması yapabiliyorsun ör: winamp, vidyo prog. açmak ses - + vb.... Anahtar kelimeler bunlar, ingilzcen de var hadi bakalım kolay gelsin :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri