Mikrodalga fırın yanığı

Tapir01

Üye
Öncelikle hepinize merhabalar evimde aktif olarak 3 4 yıldır kullandığım arçelik MD 574 s marka model Mikrodalga fırınım bugün arızalanmıştır fotoda görüldüğü gibi sağ tarafında ki kağıdımsı şey alev almıştır ve fişe takınca çalışmaktadır yalnız o kağıt elektriklenmektedir bir kere daha böyle bişey başıma gelmişti 3 4 ay önce o kağıt pul pul dökülüyordu biraz dıştan temizledim düzeldi şimdi iflas etti herlade ne yapabilirim bilgilendirir misiniz

Ekli dosyalar

• 15578638135482188488192628020221.jpg
    15578638135482188488192628020221.jpg
    266.8 KB · Görüntüleme: 127
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba. Bakın, sn. tapir; bizim evdeki de arçelik MD 554 modelidir ve bu resmini çektiğiniz mikrodalga bombardımanı odasında, bu bahsettiğiniz türden alüminyum folyo + kağıt veya mika türünden bir yapıştırması yoktur. Bunu sonradan yan tarafından bilerek mi yapıştırdınız? Aslında fırının kendi kullanma talimatında, metal türünden büyük/küçük hiçbir nesnenin mikrodalga bombardımanı altındaki bu odada bulunmaması, sadece
cam, porselen, vb. metal olmayan malzemelerin fırın içindeki ısıtılma/pişirmede yer alacağından özellikle bahsedilmektedir.

Alev alması ise muhtemelen şu şekliyle olmuştur; kuvvetli, yüksek enerjili mikrodalga önce alüminyum folyoyu, ardından arkasındaki ince kağıdı ince metalde oluşan indüksiyon akımlarıyla aşırı ısıtıp yakmış, yanmayla oluşan karbon (is) şeklinde yan duvarında siyah iz yapmıştır. Kuvvetli mikrodalga folyoda indüksiyon akımlarıyla statik elektriklenmeyi de yapabilir, bu da muhtemeldir.

O yapıştırmayı o noktadan dikkatlice söküp çıkarın, makinenin çalışmasıyla bunun hiçbir ilgisi yoktur. Böyle bir yapıştırma aslında fırının arkasında, sağ altta yer alan model ve volt özellikleriyle ilgili olarak vardır, bu etiket (yapıştırma) belki yanlışlıkla içeriye alınmış olabilir. Sadece metal olmayan nesneler içerisine (kaplara) koyarak yiyecekleri fırınınızda ısıtıp/pişirmeye devam edin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Bakın, sn. tapir; bizim evdeki de arçelik MD 554 modelidir ve bu resmini çektiğiniz mikrodalga bombardımanı odasında, bu bahsettiğiniz türden alüminyum folyo + kağıt türünden yapıştırması yoktur. Bunu sonradan yan tarafından bilerek mi yapıştırdınız? Aslında fırının kendi kullanma talimatında, metal türünden büyük/küçük hiçbir nesnenin mikrodalga bombardımanı altındaki bu odada bulunmaması, sadece
cam, porselen, vb. metal olmayan malzemelerin fırın içindeki ısıtılma/pişirmede yer alacağından özellikle bahsedilmektedir.

Alev alması ise muhtemelen şu şekliyle olmuştur; kuvvetli, yüksek enerjili mikrodalga önce alüminyum folyoyu, ardından arkasındaki ince kağıdı ince metalde oluşan indüksiyon akımlarıyla aşırı ısıtıp yakmış, yanmayla oluşan karbon (is) şeklinde yan duvarında siyah iz yapmıştır. Kuvvetli mikrodalga folyoda indüksiyon akımlarıyla statik elektriklenmeyi de yapabilir, bu da muhtemeldir.

O yapıştırmayı o noktadan dikkatlice söküp çıkarın, makinenin çalışmasıyla bunun hiçbir ilgisi yoktur. Böyle bir yapıştırma aslında fırının arkasında, sağ altta yer alan model ve volt özellikleriyle ilgili olarak vardır, bu etiket (yapıştırma) belki yanlışlıkla içeriye alınmış olabilir. Sadece metal olmayan nesneler içerisine (kaplara) koyarak yiyecekleri fırınınızda ısıtıp/pişirmeye devam edin. Kolay gelsin.

Hocam mikrodalga fırını aldığımdan beri üzerinde kesinlikle hiçbir değişiklik yapılmamıştır o kağıdın adıda mika imiş megatrona bağlı radyodalgalarını daha sağlıklı dağıtmaya yarıyormuş sonradan yapıştırılan olan bir şey değil yani ayrıca mikanın üzerinde metal yuvarlakımsı çıkıntıda yanmış herlade çünkü bezle temizlemeye çalıştım isler gitti fakat orası kurumuş leke gibi kaldı kazıdım birazı gitti mikayıda çıkardım söktüm zaten maafolmuş
Daha çalıştırmadım kenarda öylece duruyor başka yapabileceğim bir şey var mı ?

yenisini al trafosundan basit kaynak makinası yapabilirsin...
tamiri için servise danış...

öyle mi bahseder misin nasıl oluyor kaynak makinesi
Youtube da 800w lık mikrodalga Fırın trafosundan nasıl punto makinası yapılabileceğine dair videolar mevcut.
Mikrodalga fırınlar (gerçi bende de var) gıda için bence doğru araçlar değil. Kullanmayın yada vazgeçemiyorsanız yenisini satın alın.

Hocam mikrodalga fırını aldığımdan beri üzerinde kesinlikle hiçbir değişiklik yapılmamıştır o kağıdın adıda mika imiş megatrona bağlı radyodalgalarını daha sağlıklı dağıtmaya yarıyormuş sonradan yapıştırılan olan bir şey değil yani ayrıca mikanın üzerinde metal yuvarlakımsı çıkıntıda yanmış herlade çünkü bezle temizlemeye çalıştım isler gitti fakat orası kurumuş leke gibi kaldı kazıdım birazı gitti mikayıda çıkardım söktüm zaten maafolmuş
Daha çalıştırmadım kenarda öylece duruyor başka yapabileceğim bir şey var mı ?

Merhaba. Bence bu ısıtma odasında mikanın yine de yer almaması gerekiyordu, bu odanın dışında magnetrona çok yakın olarak, gelen mikrodalganın etki alanının çok dışında, iç tozlardan koruma veya difüzör amaçlı belki yer alabilir, sizin de dediğiniz gibi. Bu malzeme yalnızca mika olsaydı mikrodalgadan pek etkilenmezdi, ancak ince metalle, bir folyoyla beraber tutuşacak kadar çok ısınmış olmalı. Fırının kapağını açtıysanız diğer bölümleri de dikkatle inceleyip gözden geçirin, gevşek olan geçme fiş-soket, vb. bağlantılar varsa örneğin onları yerinden çıkarıp geri takın. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri