Mikrodalga fırın ve parçaları hakkında destek. resimler mevcut...

Merhaba eski mogretronu sağlam mikro dalga fırınını nereden bulabilirim bununla ilgili projem var ankaradayım ama hurdaların nereye götürüldüğünü bilmiyorum ? Ayrıca satsalar ne kadardan verirler

Magnetron soketlerine baglanan kabloların + - gibi bir özelligi var mı? magnetron soketlerinın kenarında F ve FA yazıları var.

Merhaba eski mogretronu sağlam mikro dalga fırınını nereden bulabilirim bununla ilgili projem var ankaradayım ama hurdaların nereye götürüldüğünü bilmiyorum ? Ayrıca satsalar ne kadardan verirler

Hurcacılar OSTİM'de. gidip sorarsanız oldukları yeri herkes gösterir ama aradığınızı bulabilirmisiniz bulursanız kaça alırsınız hiç bir fikrim yok.

Magnetron soketlerine baglanan kabloların + - gibi bir özelligi var mı? magnetron soketlerinın kenarında F ve FA yazıları var.

1551470362508.jpeg

Merhaba. Bakın, giren soketlerden birisi ısıtma (flaman devreli) bu YG diyodunun şaseye topraklı bağlantılı halidir. Mevcut bu bağlantı şekliyle (hangi polaritede) bağlı olduğunu bu belirler, yani siz + veya - uç şeklinde özel olarak (veya kazara, hiç istemeden) YG diyodunun bağlantı şeklini değiştirmedikçe bunu zaten hiç seçmezsiniz, yani bu YG 'li diyodun orijinal bağlantısını hiç değiştirmediğinizde (Yer alan resimdeki gibi) zaten + veya - olan bu bağlantı polaritesi de hiç değişmemiş, sabit olarak kalmış olur, Yeter ki flaman (ısıtma) devresi (Tüplü TV'lerdeki flaman ısıtması devresi gibidir) ve YG (Yüksek gerilim) giriş soketlerinin yerlerini birbirlerine hiç karıştırmayın. Bunları birbirine karıştırdığınızda bu magnetron hiç çalışmaz zaten. Normal çalışması için her ikisi de magnetronun metal gövdesiyle topraklanmış ayni hattı ortak olarak da kullanıyor. (Resimdeki gibi)

Flaman beslemesi ayni CRT TV'lerdeki gibi hiç doğrultulmadan sadece AC akımı olarak, YG ucu ise diyotla doğrultulup + ucu olarak bu soketlerin diğerinden girer, çünkü YG diyodunun - ucu şaseye (Metal gövdeye) resimdeki gibi topraklanmıştır.

YG'li bu doğrultma devresi, hemen her gün kullanılan ayni adaptör, redresör, vb. devrelerindeki gibi,dir ancak tek diyotla yapılan yarım dalga doğrultma ve bu yarım dalgayı paralel bir elektrolitik kondansatörle dalgalı DC formunu daha düz hale getirmeye çalışan YG'li bir doğrultma (redresör) devresidir, bir enzetme yapılırsa eğer. Tam dalga doğrultmada ise köprü diyot veya 4 adet diyotun bir köprüsü yer alır, daha farklı olarak ve tam dalga doğrultulması olarak mevcut bilglerde geçer. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cevaplar icin tesekkur ederim.
Amatorler icin
F kutbuna transformatorden gelen kablo
FA kutbuna kapasitorden gelen kablo
Seklinde baglanti yaptim
calisti
Simdi her soktugum seyin once fotosunu cekiyorum.

İlim hiçbir zaman heba olmaz.2014 -2022 bilgi şimdi lazım oldu.bunca yıldır bir kenarda duruyordu.Teşekkürler yazan çizen paylaşan herkese.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri