MikroC Kütüphane Kullanımı GLCD

Arkadaşlar herkese Selamun aleyküm Bir çok program ile uğraşıp bir çok devre ile kafanızı ütüledim ama bana bir ustamız çıkıp GLCD kullanmayı tarif edebilir mi acaba ?

Özellikle mikroC ile olursa daha çok makbule geçer :)

Zaten amacım mikroC kütüphanesinin kullanılmasını çözümlemek pic yada stm32f407vg ile açıklamalar gerçekten çok işime yarayacak.

Özellikle xpos ve ypos dedikleri olay nedir ne işe yarar amacı ne ?

Bu günlerde micro c satıcıları gündemde olacak o kadar.
Reklamın ön yüzü kolay kod taşınması , hani ansic uyumu teraneleri.
Nakliyeci mcucular .

Programcılar mcu lar sayesinde kendilerini elektronikci sanmaya başladıkları için oluyor bu tip "tripler" .
İster microc ister ccsc ister xc temelinde C yi iyi biliyorsanız anmaya değer projeler yapabilirsiniz.
Öyle led yak söndür step sür gldc resim bas ... bunlar hikaye işler .
Programa takla attır ama elektroniğin temellerinden haberi yok abüüü bu mcu mosu süremedi , hee süremez tabii ehliyeti bakkaldan alırsa süremez.
Ya da tersi elektroniği yala yut programın C sinden haberin olmasın ...
Ama kim uğraşacak C öğrenmeye kalksan en az 6 aylık bilenden eğitim şart.
Kur ccs c örnek dolu yaz bir kaç satır al sana çalışan oyuncak.
Microc de öyle .

Hee açtın pdf başladın okumaya açtın notepad başladın yazmaya mowvf movlw tamam kafayı sırmana az kaldı demektir gözün aydın.
Ondan sonra forumlarda boy göstermeye başlarsın .." önce asm mirim .."

Bunların hepsi de araçtır , amaç değil.
Elektronik çoğu iş de tali konudur.
İşini en kolay nasıl görebiliyorsan öyle gör.
Sonra değişik yollar denersin.

Bunlar benim şahsi görüşlerim ..

Glcd ile lcd kullanmı arasında çok da fark yok prensip olarak.
Ekrana yazdırmanın prensipleri ve "sürücüleri" ne demek nasıl haberleşiliyor satır sütün önce hangi işaret aktif sonra hangi bilgi gönderiliyor sonra LCD chip i nasıl protokollere sahip filan derken gözümüzde büyütülecek kadar olmadığı fark edilebilir.
Bir kaç yazı okuduktan sonra bir kaç örneğin incelenmesi sonra daha fazla teori derken olur gider.

İlk başlayanlar için hemen bir şeyler görmek açısından kolay yazılımları tercih etmeleri yerinde olur.
O yüzden basic bile makul seçimdir.
Yazarken birazda mcu nun içini görmek gerek.
İki bilinmeyenle uğraşmaktansa adım giderek önce mcu yu sonra yazılımı çözmek daha bir uygun , benim gördüğüm genel olarak böyle.

Tabi öncelikle logic yapıları yalayıp yutmuş olmalısınız .

@KAZIMUGUR hocam harbiden o kadar güzel yazı yazmışsın ki okurken gerçekten çok hoşuma gitti emeğine yüreğine sağlık...

Şimdi aslında olayı şöyle açıklayayım ; Gerçekten iki satır kod yazan kendini elektronikçi zannediyor sonra çıkıyor forum sitelerinde bu sorunu nasıl çözerim işte led yanmıyor yok orda çalışıyor burda çalışmıyor işte şu döngüyü nasıl çözerim kıl tüy...

Ben bir çöp arabasının üst yapısına pic ile devre yaptım pic normal güç kaynağına bağlı iken bütün röleleri tam istediğim gibi çektirip bıraktırıyordu hiç sorunsuz ama kalktım devreyi arabaya bağladım start bile vermedi :D sonra rölelerin kontak uçlarına 100nF kondansatörler bağladım start aldı bir iki komut işleyip resetlemeye yada takılı kalmaya başladı yada bi bakmışsın ki sistem çalışıyo ama şöför kornaya basınca bizim devre afarlıyo yada sellektör yapınca afarlıyo vs...

Aramadığım çare bakmadığım site sormadığım insan kalmadı sayın ete hocamla da tartıştık konuyu kimse senin derdinin ilacı bu diyemedi...

Yaptıklarımı anlatıyım devreye 7805 ile besleme yapmıştım transistörler ile röleleri çektiriyordum röleler de selenoidlere kumanda ediyordu start stop vb kumanda butonlarından 5V geçirmiştim ve direk pic e giriş yapmıştım sistem çalışmadı :D Tamam beslemedendir dedim beslemeyi değiştirdim LM2575 ile besleme yaptım o da çalıştırmadı :D tuttum giriş ve çıkışları opto kuplor ile izole ettim ama yanlış bir izole sistemi oldu aslında doğrusunu bildiğim halde besleme kaynağım tek olduğu için şaselerini bitişik yaptım yani araç 24 volt ile çalışıyor iki farklı besleme yapacağım bir durum yok röleleri izole ettiğim yerde rölelerin şase uçlarını ayrı mcu şase ve besleme uçlarını ayrı oluşturabileceğin bir durum yok ve cihaz gene çalışmadı ALLAHA ŞÜKÜR Kİ PLC PROGRAMLAMAKTAN AZ BUÇUK ANLIYORDUM VE GİTTİM GEMO AR2A akıllı röle SATIN ALIP SİSTEMİ ÇÖZDÜM :D

Sonuç : Emc olayını bilmiyoruz Okulda öğretmediler piyasada öğretmediler hatta emc nedir onu bile öğretmediler :D dolayısı ile yaptığım devre çalışmadı Halbu ki sök ordan röleleri selenoidleri transistör yada mosfet gibi sürücü elemanlar ile sür ters diyotları hızlı diyot kullan beslemeni LM2575 li yap pic girişlerini dekublaj kondansatörleri ile gir çıkışlarını da aynı dekublaj kondansatörleri ile çık belki çalışırdı :D

AMA PLC ÇALIŞIYOR DEMEK Kİ BUNUN BİR YOLU VAR...

Gelelim @KAZIMUGUR hocamında dediği şu program olayına Evet ganimet gibi program var pic için kod yazabileceğimiz Neden mikroC reklamı güzel ansı c uyumu vs olaylarından bahs etmiş hocam ama aslında benim mikroC takıntımın bunlar ile alakası yok....

Peki neden yok ? Ben ilk pic programımı ASM dili ile yazdım call gecikme diyip ne kadar beklettiğimizi biz de bilmiyorduk o zamanlar :D hem de 16F84A ile yazdım sonra 16F877A ya program yazdım sadece bunun için bir kart yaptım ve bütün pinleri çıkış yapıp led bağladım ve ledleri asm dilinde hem hep birlikte hem tek tek hem animasyon şeklinde yakıp söndürecek programlar yazmaya başladım...Gerçekten o kadar güzeldi ki hani pic bilmeden önce 4017 - 4015 gibi bir sürü farklı entegre ile farklı devreler ile osilatörler ile uğraşmaya gerek yoktu bir tane entegre var bütün işi komutlar yapıyor o komutları da ben yazıyordum harbiden sanki çağ atlamıştım :D

Sonra ben Açık öğretim lisesi mezunuyum Yani yanlış anlaşılmasın liseden atılıp yada bırakıp açık öğretime başlayıp orda bitirmedim Bizim peder bey biraz hızlı yaşıyordu o zamanlar ( gerçi halen aynı eline para geçince nasıl harcıyacağını sapıtır da :D ) bizim okumamız onun için o zamanlar imkansız bişiydi Allahtan köyde orta okul açıldı yani eğitim 8 yıl mecburiyeti oldu da ben de ilk okul bittikten iki sene sonra gittim tekrar yazıldım da ilk öğretim mezunu olabildim :D Tabi 8. sınıfı bitirdikten sonra peder gene okula göndermedi farklı işlere takılmamı istiyordu marangozluk gibi amcamın marangoz atölyesi vardı orda amele olarak kullanıyolardı :) tabi ekmek elden su gölden kimse para harcamak da istemez orası uygun geldi o zaman bizimkilere ve okula yazdırmadılar ben de gittim marangozdan kaçtım elektrikçinin yanına çırak girdim ordan çıraklığa gittim çıraklığa giderken açık lisenin meslek lisesi bölümü olduğunu öğrendim gittim açık öğretime kayıt oldum eml elektronik bölümüne sonra orası bitti üniversite 2 yıllık filan derken bu günlere gelebildik çok şükür ama şimdi de işsizim :D

Fuzuli yere konuyu uzattım ama içimden yazmak geldi okuyunca fuzuli diye kızmayın hakkınızı helal edin...

Şimdi söylemek istediğim olay neden mikroC Ben üniversitede okurken burdurda bir eleman buldum burdurlu ve pic basic biliyordu bu adama en kral lokantalarda yemekler söyleyerek o zamanın programlayıcı kartlarının en krallarını alarak pic programlamayı öğrenmeye çalıştım sonra Altaş yayıncılık kitaplar çıkartmaya başladı Allah razı olsun da öyle kurtulduk o masraftan Ama Allah o çocuktan razı olsun ki öğretti sonuçta az çok bişiyler yapıp projemizi teslim edebildik hemde emeğimle...

Liseden beri pic ile uğraşırım Asm dili pic basic ve ardından Proton+Basic dili ile daha geniş projeler yapmaya gelişmeye başladık Tabi Ete hocamın dersleri olsun piyasadaki kitaplar olsun hepsini harmanlıyordum Altaş yayıncılığın pic ile alakalı hangi kitabı çıktıysa bende mutlaka vardır hatta idda ederim var...

Ama pic haricinde başka bir işlemci ile uğraşacak olsak atmel olsun arm olsun bilmem ne olsun bu defa bütün hatlar birbirine giriyor basic ile proton basic komutları uyum sağlamıyor ccs c ile basic farklı kütüphaneleri yok buluyon çalışmıyo çalışanı buluyon beceremiyon üüüüüüüüffffffffff falan yani

Açın MikroElektronika - Development tools, Compilers, Books sayfasını ve mikroC nin alanına bir göz atın ve şunu göreceğinize emin olun.

MikroC for pic
MikroC for pic32
MikroC for AVR
MikroC for 8051
MikroC for ARM

Adamlar bir dizi yapmışlar ve aynı kodlar ile pic programlıyorsunuz pic32 programlıyorsunuz Avr programlıyorsunuz 8051 programlıyorsunuz ve ARM programlıyorsunuz yani toplamda 5 farklı çeşit ile hizmetinizde Çiplerin registerleri hariç bütün program komutları aynı...

Şimdi ben pic programlamaya doymasam da hayat sadece picten ötürü değil farklı işlemcilerde var ucuzu var pahalısı var farklı özelliklerde olanları var yani neden sadece pic ile kısıtlı kalayım ki ?

Arm programlama için mikroC ile arm programlama kitabı çıktı onu aldım stm32F407 discovery kiti ve stm32f429 discovery kiti aldım bunların programlanması ile de farklı olarak uğraşıyorum normal butonları çalıştırdım test ettim led yaktım söndürdüm animasyonlu led yaptım 2x16 karakter lcd ekran bağladım ve yazılar yazdırdım vs zaman ve ortam yakaladıkça da bu ARM ile de uğraşmaya çalışıyorum...

Şimdi zaman bulursam Android programlama kitapları almıştım ömrüm yeterse onlar ile de uğraşacağım :D neden bir android tablet pc ile seri iletişim programı yazmıyayım ki ?

düşünsenize elimde android tableti bluetooth ile bir evin lambalarına bağlamışım yada bir fabrikada makinaya bağlamışım ve çalıştırıyorum neden kötü bişiy olsun ki gelişim gelişimdir ;)

Son sözüm de şunlar olsun mikroC kütüphanelerini açıp bakıyorum tabanım basic olduğu için ve yabancı dilim olmadığı için ayrıca google translate de bazı kelimelerde saçmaladığı için bu kütüphaneleri kendi içimizde çözersek faydalı olacağını düşündüğüm için böyle bir yazı yazdım bu gün grafik lcd de yazılar yazdırdım resim bastım çizgi çektim vs ettim kolaymış ama daha bitmedi tabi...Bunun dokunmatik ekranı var bunun renkli dokunmatik tft ekranı var yani yol çok biz ancak 1 dedik 1 den sonra ne geliri düşünüyoruz :D

Evet @muratmert4 Abim seni forumda görmek çok güzel umarım sağlığın sihhatin düzelmiştir epey oldu görüşemedik ;)

CCS C gerçekten güzel bilirsin sende eski basic ve protonculardansın CCS C artık sana çok farklı geliyordur işi çözmüşsündür ama CCS C sadece pic için olduğunu zannediyorum ve bu yüzden uzak kaçmaya çalışıyorum ama başım sıkışırsa önce Serdar çiçeğin kitabı elimin altında duruyor ona sorarım cevap veremesse sonra elimden çekeceğin var :D

has_artvin_li;561786[COLOR=#000000' Alıntı:
Evet @muratmert4 Abim seni forumda görmek çok güzel umarım sağlığın sihhatin düzelmiştir epey oldu görüşemedik ;)

CCS C gerçekten güzel bilirsin sende eski basic ve protonculardansın CCS C artık sana çok farklı geliyordur işi çözmüşsündür ama CCS C sadece pic için olduğunu zannediyorum ve bu yüzden uzak kaçmaya çalışıyorum ama başım sıkışırsa önce Serdar çiçeğin kitabı elimin altında duruyor ona sorarım cevap veremesse sonra elimden çekeceğin var :D

[/COLOR]

S.A.
Abicim sallanmaya devam bu benimle devam edecek.
Evet micro c ile çok şeyi yapabiliyorsun ama kapalı kapılar arkasındaki kodlar ile. Ha açık kodları da var. Diyecek yok ccs ile micro arasında gittim geldim ve ccs ye karar verdim bir çok şeyi kendime göre değiştirebiliyorum o yüzden seçtim. Ama microyuda kullanmak isyiyorum o da sırf pic32 ve arm için atmele ve diğerlerine gerek yok pic çok güzel bir mcu. Microda atraksiyon çok ama ben işlevselliğe bakıyorum endüstriyelde işlem önemli görsellik 2. plan kardeşim. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri