Mikro C mi CCS C mi ?

suleyman89

Üye
C dilinde Pic programlamada hangisini kullanmak daha avantajlı ve kullanışlı sizce CCS C ile mi yoksa Mikro C ile mi ? Hangisiyle başlamalıyım C ile PIC Programlamaya ikisini de yada herhangi birini kullanmış tecrübeli arkadaşların yorumlarını ve önerilerini bekliyorum ona göre ikisinden biri üzerine yoğunlaşacağım.

Hiç tereddütsüz CCS C.
Serdar Çiçek hocanın ccs c ile pic programlama kitabını aldınmı 15 günde uzmansın.
Tabii çalışırsan.
CCS C çünki bolca örneği var , başlangıç için en iyi yol örnekler...

16 ve altı için HI-TEC, 18 ve üzeri için MPLAB C. Kullanabilirsen IAR da diğer kontrollerlara geçerken rahatlık sağlar.
CCS ve Mikro C kolay olsa da kullanıcılar için ipin ucunu kaçırmaya sebep olabilir. CCS eskiden aynı günde 2 defa yama çıkartabiliyordu artık stabıl oldu mu emin değilim...

İlgilendiğim zamanlarda Hi-Tech yamaları ccs c yamalarından daha fazlaydı , mplab için ise bildiğim sayılar yetmiyordu , 1-2-3- ve çok...
CCSC de uzun zamandır uzun aralıklarla versiyon çıkıyor ve hatalar azaldı.
Ortalıkda dolaşan 4.130...

Ustalara c olsunda ne olursa olsun , bendemi öğrensem ne ?

Bende uzun zaman bu sorunun cevabını aradıktan sonra kararımı ccs ten yana vermiştim.

"serdar çiçek" hocanın türkçe kitabı bu seçimde bana yardımcı oldu.

giriş seviyesinde program yapabiliyorum bu programı ccs ile yapmak kolay geliyor bana.

Yapma Abi:p,

CCS in eline kimse su dökemez bu konuda. HI-TEC SVN 2 basamaklı, CCS 3 basamaklı idi. Bu bile tek başına yeter. HITEC Compiler için yama çıkartıyordu ve genellikle Device Support için ama CCS yama için yama çıkarmış bir firma;).

Microchip bu yüzden HITEC i aldı sanırım. Güncelleme çıkarması kötüdür demiyorum hatta iyidir bile ama dozunda kalmalı. Keil kullanıyorum ve adamlar ARM core tasarlıyor ama sürekli güncelleme çıkartıyor. Her ne kadar kullandığım micro için debug desteği vermeselerde seviyorum adamları(Kıl herifler, ne mikrolara destek yazdılar, benimkine hala yazmadılar 2 senedir)
Az çıkartıyorsa, adamlar çalışmıyor, test etmiyorlar diye düşünürüm.
Çok çıkartırsa, bu işi beceremiyorlar derim.

Bana bakma, bana beğendirmek zor olur;).
Ne kadar ince eleyip, sık dokuduğumu bilirsin...

Basamaklar yetmeyince harfleri kullanıyorlar.

Yeni başlayanlar ve alt yapısı sağlam olmayanlar için 2 yol var.
Ya pic basic pro ya da ccs c.

Dediğin gibi microchip in 16 lar için c derleyicisi yok.
Temelde aynı olsalarda bir onu bir şunu , bunun için onu onun için şunu kullanmaktan sıkıldım.
Ccsc sonuçta c uyumlu , isteyen kolay yolu isteyen üzüm çöpü armutun sapı kullanabiliyor.
Hepsi bir arada.
12F den ds33 lere kadar.
programlar ve programlama amacım değil aracım.
En kestirme en kolay olanı en iyisi , kalan vakit benimdir .

Eskilerden arşivde kalanlar , sayende nostalgic yaptım.
Ccs c nin günlük yamaları zamanında bende aynı senin gibi takılıyordum.:rolleyes:

@katana, @kazımuğur, avr gcc ile ilgili düşüncelerinizi almak isterim
Ücretsiz, limitsiz c/c++ derleyici
Aynı ide ile hem 8-16-32 bitlik avr, hem de arm için kod yazma, derleme imkanı.
Bir süredir kullanıyorum, henüz bir falsosunu görmedim.

ARM için kullanmadım. Atmel için 6 kurulu ama daha önce baktığımda gördüğüm kadarı ile ATMEL ARM lar için gibi idi. ST ve NXP için studio içinden destek göremedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri