Miele Süpürge Su Çekme Sorunu

Yusuf_Bey

Üye
Miele elektrikli süpürgeme yanlışlıkla su çektim. Su çektiğimi farkeder farketmez süpürgeyi kapatıp 4 gün boyunca kuruması için beklettim. Bugün çalıştırdığımda sesi uğultulu ve vuruntulu geliyordu. Motoru söktüğümde, motor yatağının altındaki keçenin nemli olduğunu gördüm. Motoru bir bobinajcıya götürdüm ve motorun yanmadığını, rulman değiştirmesi gerektiğini söyledi. Rulmanı değiştirip denedi, motorun sesi normale dönmüştü. İyice kurumadan motoru takmayın diye tavsiye verdi. Sorum şu: motor kurtulmuş mudur? Eski performansı ile çalışır mı? Ve bir müddet sonra yine bana sorun çıkarır mı? İlginiz için şimdiden teşekkürler…

Rulmanı değiştiren usta iyi işçilik çıkarttı ise sorun yok. Eski performansı ile çalışır.

Tam anlamadım ama kurumadan takmayın derken siz elinize motoru alıp bobinajcıya mı götürdünüz?

Süpürgenin ekipmanlarını güneşli bir günde açık şekilde güneşte bırakın ( cihaz dağınık ise ) az bir su aldı ise kuruyacaktır.

Geçmiş olsun . Kalorifer varsa kalorifer peteği üzerine koyun ara sıra yönünü çevirin kurusun

Son düzenleme:
Rulmanı değiştiren usta iyi işçilik çıkarttı ise sorun yok. Eski performansı ile çalışır.

Tam anlamadım ama kurumadan takmayın derken siz elinize motoru alıp bobinajcıya mı götürdünüz?

Süpürgenin ekipmanlarını güneşli bir günde açık şekilde güneşte bırakın ( cihaz dağınık ise ) az bir su aldı ise kuruyacaktır.
Evet motoru söküp bobinajcıya götürdüm

Rulman değişimiyle su çekme sorunundan kurtulacağımı hiç düşünmüyordum açıkçası, o yüzden sormak istedim
Geşmiş olsun . Kalorifer varsa kalorifer peteği üzerine koyun ara sıra yönünü çevirin kurusun
Teşekkürler, evet peteğin üzerine koydum, iki gün sonra toplayacağım süpürgeyi

süpürgenin borusu ve emiş hattında su kalmamasına dikkat ediniz. geçmiş olsun.

Bu ara motoru görebilir miyiz?

Piyasadaki motorlardan çok farklı mı?

süpürgenin borusu ve emiş hattında su kalmamasına dikkat ediniz. geçmiş olsun.

Bu ara motoru görebilir miyiz?

Piyasadaki motorlardan çok farklı mı?
Onları kuruttum Serkan Bey, motor şu anda işyerinde. Pazartesi toplamadan unutmazsam göndereyim.
Sonuç olarak, su çeken bir motor, sadece rulman değişimiyle gerçekten kurtulur ve sorunsuz olarak çalışır mı?

Çok teşekkür ederim ilginiz için. Bu arada motorun resmini internetten buldum.
14FDFF6E-0AB7-452C-A7C1-64780E141F6F.jpeg

@serkan_48,

Bir dönem bunların tamiri yaptım. Klasik süpürge lerin %99 unda aynı motor var. Buralarda bir parçacı var. Motor bozulunca eskiyi ver yenilenmişi al mantığı ile uygun fiyata tamir mümkün oluyor.

Çekilen su neticesinde rulmanda oksitlenme yaşanmış ve bu da balans bozulmasına neden olmuş olabilir açıkçası belki benim bilgi yeterziliğimde olabilir ancak anlamadığım bir konu var. Bu motor süpürge içerisinde nasıl bir tasarımla kullanılmış ki suyu kendi üzerine çekebiliyor. Normalde içeri çekilen filtre edilip hiç bir şey motora uğramadan kalanı (hava) dışarı atılmıyor mu?

Yaklaşık 5yıldır evde kullandığımız torbasız bir süpürge var. Ben bu süpürgeyi ufak tefek sıvılar içinde kullanırım, yani doğrudan su birikintisini çekmiyorum tabiki ancak mesela buharlı pas pas cihazının arkasından kalan ıslaklıkları vs. çekerim.

Yada düzenli filtre temizliklerinden sonra mesela filtreleri yıkayıp, sıkıp geri süpürgeye takıp kullanırım ancak her hangi bir sorun çıkmadı ve çıkmasınıda beklemiyorum.

Cihazda bir tasarım hatası mı var acaba. Çünkü halı yıkama makineleri de elektrik süpürgeleriyle hemen hemen aynı mantık ve sistemle çalışıyor ve su çekiyorlar hava kanallarına kaçan sular buharşalıp gidiyor.

Meraktan soruyorum. :rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri