Midi fırın geç pişirme sorunu

Heredot64

Üye
Merhaba arkadaşlar midi fırın var 60 litre ne yaparsak yapalım hep geç pişiyor ısı var ama sanırım yeterli değil markası itimat ne yapsak bilmiyorum rezistans mi değişmeli ?

fırının kontrol panelinin bir fotosunu yükleyebilirseniz çözüm üretmemizde büyük faydası olur, çünkü fırın elektronik kartlamı yoksa mekanik şalter ve termostatlamı çalışıyor görmemiz lazım.

Kontrol paneli dediğiniz tam olarak nedir hocam
16403700528822998620047814476369.jpg

ne yapsak bilmiyorum rezistans mi değişmeli ?
Termostat da olabilir tabii ama benim tecrübe ettiğim ısınan ama ısıtmayan fırınlarda sorun hep rezistansta çıktı.

Genelde dış koruyucu metal yarılmış şişmiş oluyor. Değiştirince kaldığı yerden devam....

evet dediğim buydu, elektrik bilginiz ve beceriniz ne durumda bilmiyorum, ben olsam bu fırında öncelikle rezistansları ölçü aletiyle ölçerim sağlamsa termostadın fırın içindeki ısıyı hisseden ucunun yerine takılı olup olmadığını kontrol ederdim bazen temizlik sırasında yerinden çıkarak rezistansa temas etmiş olabilir, ısıyı erken hissederek ısıtmayı kesebilir.

Son düzenleme:
Çalışan rezistanslar çok sağlıklı olsalar bile istenen ısıya ulaşılamamasının başka bir nedeni ; rezistans uçları-kablo pabucu bağlantılarının çok gevşeyip zamanla yanabilmesi, çok, zayıf ara (suni direnç) bağlantılarını oluşturabilmesi şeklinde de olabilir. Kontrol panelinden, kumanda düğmesinden rezistans uçları-kablo pabucu, kumanda düğmesi (anahtarı), termostatın kablo pabucu bağlantıları gözden geçirilip yanmış, rezistans terminal ucu-kablo pabucu arasında çok kötü teması kalmış olan rezistans terminal ucu-kablo-kablo pabuç bağlantıları çok temiz olarak yeniden düzenlenip oluşturularak tüm ara bağlantılar ek ısı (suni direnç) oluşturmayacak şekliyle yeniden tüm bağlantıların yapılmasıdır. Çünkü bu tür sıkıntılar bu zayıf noktalarda olması gereken direncin fazla artmasıyla rezistansın yeterli ısıya gelip fırın sıcaklığının ayarlanan, istenen derecelere gelmesini engelleyebilmiş oluyor. Kolay gelsin.

Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.
Garantisi varken servis yolu göründü. Gitmeden önce bilgi sahibi olmam da iyi oldu.

İtimat fırın yetkilileri dönüş sağladı telefondan tarif etti kendim sorunu düzelttim. Termostat sorun varmış ayarı bozulmuş ince kucuk tornavida ile hafif çevirince daha çok ısındı ve geç pişirme sorunu kalmadı baya kolaymış 😀

İtimat fırın yetkilileri dönüş sağladı telefondan tarif etti kendim sorunu düzelttim. Termostat sorun varmış ayarı bozulmuş ince kucuk tornavida ile hafif çevirince daha çok ısındı ve geç pişirme sorunu kalmadı baya kolaymış 😀
Merhabalar benim fırında itimat 60 lt ve aynı problem var nasıl tamir ettiğinizi daha ayrıntılı anlatırmısınız acaba tornavida ile nerden düzelttiniz?

Merhabalar benim fırında itimat 60 lt ve aynı problem var nasıl tamir ettiğinizi daha ayrıntılı anlatırmısınız acaba tornavida ile nerden düzelttiniz?

Sizdeki fırının sıcaklık ayar düşmesinin olduğu yerin resmini çekip atar mısınız?

Düğmeyi yavaşça dışarı doğru kuvvet uygulayıp söker misiniz? Altında termostat görünüyor mu?

Görünmüyor ise içini açmak lazım.

Birde şöyle sorayım termostat ı maksimum sıcaklığa aldığınız halde mi az ısıtıyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri