Micromaster 440 Profibus float değer okuma

Merhaba,

Arkadaşlar sürücüden profibus ile status word leri okuyorum Sıkıntım Float değerleri okumakta. P2051 (Profibus dan plc ye wordler) de 0 index numarası için 52, 1 index numarası için 21, 3 index numarası için 53 ü seçiyorum fakat 1 ve 2 wordde 2 word uzunluğunda gelmesi gereken frekans bilgisi sadece 1. word de gözüküyor. 2 numaralı indexten de 21 numaralı parametreyi seçersem. bu sefer 1. ve 2. wordde aynı bilgi geliyor. Herhangibi DWORD bilgiyi okumayı başaramadım. Bunun yapan arkadaşlar var mıdır?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• PROFİ1.PNG
    PROFİ1.PNG
    11.5 KB · Görüntüleme: 40
  • PROFİ2.PNG
    PROFİ2.PNG
    11.7 KB · Görüntüleme: 31
  • PROFİ3.PNG
    PROFİ3.PNG
    11.4 KB · Görüntüleme: 29
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba sorunu çözdüm.
Micromaster da plc gibi float değerler 2WORD(Dword) üzerinden değil tek word üzerinden geliyor. Öncelikle bu fikirden kurtulmak gerekiyor :)

Micromaster P2051 den seçeceğiniz index numarasına göre değerler seçitğiniz MAX 8 PZD olan alana yazılıyor. Eğer 1. word status ise ve 2. word e frekans okumak istiyorsanız. Default olan değerlerde bir değişiklik yapmaya gerek kalmıyor ama r21 seçerekte kullanabilirsiniz. Neyse gelelim sorunun çözümüne

Sürücüyü 50 hz e ayarlayıp 2. word den gelen 16384 rakamını scala için kullandım. Yani 50 yi 16384 değerine bölerek 0,0030517578 rakamını elde ettim. Geriye kalan durumu düzeltecek grubu yazmaya kaldı.
Bu da resimde mevcut. Yani Bara gerilimi okumak isterseniz sürücüde okuduğunuz değeri word den gelen değeri değerlendirmek için scala yapmanız gerekiyor. Herkese kolay gelsin.

PR1.PNG
PR1.PNG

PR2.PNG

Merhaba,

Arkadaşlar sürücüden profibus ile status word leri okuyorum Sıkıntım Float değerleri okumakta. P2051 (Profibus dan plc ye wordler) de 0 index numarası için 52, 1 index numarası için 21, 3 index numarası için 53 ü seçiyorum fakat 1 ve 2 wordde 2 word uzunluğunda gelmesi gereken frekans bilgisi sadece 1. word de gözüküyor. 2 numaralı indexten de 21 numaralı parametreyi seçersem. bu sefer 1. ve 2. wordde aynı bilgi geliyor. Herhangibi DWORD bilgiyi okumayı başaramadım. Bunun yapan arkadaşlar var mıdır?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Mrb kardeşim bu iw değerlerini wacth tabel" damı izliyosun yani sormak istediğim şu okuduğum word değerini bitlere ayırmak yardımcı olursan sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,105
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri