Mezuniyet Projesi Fikir Lazım

karazafer3

Üye
Arkadaşlar abilerim ablalarım ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim bu sene son senem. Bana maliyeti ucuz fakat etkili bir proje lazım ben kendim düşündüm benimkiler birazcık pahallıya kaçtı yapabileceğim bir proje önerileri bekliyorum. Projeyi kesinleştirip söylemem için Cuma günü saat 17:00' a kadar vaktim var.

Çizgi izleyen oyuncak yap(Oğlumun arabalarından vermem ama ona göre).
Bulunduğu ortamın 3d çizimini yapan araç olabiler.
Güneşi takip eden bir sistem olabiler.
Havadaki guşların ayaklarını çekecek bir sistem olabiler.
Laftan anlayan aydınlatma sistemi olabiler
AAS olabiler(Abazan Araç Sitemi. Bayan görünce otomatik olarak laf atan oyuncak)

Bunların hepsi aynı materyallerle yapılıyor.

Kolay mı gelir, zormu gelir ? Bilemem....

Çizgi izleyen oyuncak yap(Oğlumun arabalarından vermem ama ona göre).
Bulunduğu ortamın 3d çizimini yapan araç olabiler.
Güneşi takip eden bir sistem olabiler.
Havadaki guşların ayaklarını çekecek bir sistem olabiler.
Laftan anlayan aydınlatma sistemi olabiler
AAS olabiler(Abazan Araç Sitemi. Bayan görünce otomatik olarak laf atan oyuncak)

Bunların hepsi aynı materyallerle yapılıyor.

Kolay mı gelir, zormu gelir ? Bilemem....
Hepsi çok güzelde AAS nedir abi ya :D Bu gün bir video izledim ve kendi kendine elektrik üreten sistem yapmaya karar verdim. Su ile çalışacak bir sistem. Biraz araştırayım Sizde önerilerinizi yazmaya devam ederseniz sevinirim :D

Hepsi çok güzelde AAS nedir abi ya :D Bu gün bir video izledim ve kendi kendine elektrik üreten sistem yapmaya karar verdim. Su ile çalışacak bir sistem. Biraz araştırayım Sizde önerilerinizi yazmaya devam ederseniz sevinirim :D

Dün discovery channel da gördüm. Sörf tahtalarına monte edilen bir sistem. hani sörfçüler dalgaya doğru önce tahtanın üzerine yatarak yüzme hareketi yapıp bir miktar açılırlar ya işte onu ortadan kaldırıyor. tahtanın altına 2 tane fırçasız dc motor koyuyor. bir miktar akü tabii ki. sonra motorları bir pompaya bağlıyor. pompa hidrolik pompa mantığında çalışıyor. ileri geri hareketiyle önden aldığı suyu arkadan itiyor bu vesileyle saatte 6-11 km hız yapıyor ve kulaç atmadan açılmış oluyorlar. adam bunun açma kapama sistemini suyun altında çalışabilen özel bir haberleşme protokolü ile yapmış koluna saat tarzı bir şey takıp ordan motora start stop verdiriyor ama sen bluetoothla yapabilirsin ya da bir anahtarla :)

- - - Updated - - -

pardon hidrolik değil pnömatik olacaktı. yani emme ve itiş sağlayan bir pompa

Sen biz e özgü bi şey yap.
Çaylı simit mesela simidi yediğimizde, çay içmişiz etkisi versin ağzımızdaki lokma ıslansın.
Yaya geçidi çizgileri sistemi yap; yay üzerine basınca görünmez olsun-kaybolsun, araçlara hız yükseltme işareti yaksın.
Araç kornası yap, küfür etsin aralarda ...dıt...dıttt....dıııttt... şeklinde...
Bu en çok beğendiğm proje şu aralar da çok yaygın. Otobüs ve kamyonlara ilave fren yap ama bu da birinci sistem patlayınca bir süre sonra bu da patlasın ;) anlayan anladı...

Dün discovery channel da gördüm. Sörf tahtalarına monte edilen bir sistem. hani sörfçüler dalgaya doğru önce tahtanın üzerine yatarak yüzme hareketi yapıp bir miktar açılırlar ya işte onu ortadan kaldırıyor. tahtanın altına 2 tane fırçasız dc motor koyuyor. bir miktar akü tabii ki. sonra motorları bir pompaya bağlıyor. pompa hidrolik pompa mantığında çalışıyor. ileri geri hareketiyle önden aldığı suyu arkadan itiyor bu vesileyle saatte 6-11 km hız yapıyor ve kulaç atmadan açılmış oluyorlar. adam bunun açma kapama sistemini suyun altında çalışabilen özel bir haberleşme protokolü ile yapmış koluna saat tarzı bir şey takıp ordan motora start stop verdiriyor ama sen bluetoothla yapabilirsin ya da bir anahtarla :)

- - - Updated - - -

pardon hidrolik değil pnömatik olacaktı. yani emme ve itiş sağlayan bir pompa

Aslında bu da güzel bir fikir sörf yapanların işini kolaylaştırır en azında insan gücü yerine mekanik güç kullanılır insan yorulmaz.

Sen biz e özgü bi şey yap.
Çaylı simit mesela simidi yediğimizde, çay içmişiz etkisi versin ağzımızdaki lokma ıslansın.
Yaya geçidi çizgileri sistemi yap; yay üzerine basınca görünmez olsun-kaybolsun, araçlara hız yükseltme işareti yaksın.
Araç kornası yap, küfür etsin aralarda ...dıt...dıttt....dıııttt... şeklinde...
Bu en çok beğendiğm proje şu aralar da çok yaygın. Otobüs ve kamyonlara ilave fren yap ama bu da birinci sistem patlayınca bir süre sonra bu da patlasın ;) anlayan anladı...

Hocam bu söylediklerinizin bizim hayatımızda ne gibi kolaylıklar sağlayacak ???? Biraz ciddi olalım lütfen..

al sana proje gerçi zamanı geçmiş ama olsun ısınlanmayı bul bütün sorunlar bitsin zamanı durdurmayı yada yavaşlatmayı bul en zor ameliyatlar 1 saniyede bitsin tabiki işin şakası

ama ciddi düşününce trafik kazalarını onleyecek yada trafik düzenini saglayacak bir şey hoş olurdu diye düşünüyorum
yollara yerleştirilecek sese duyarlı sensörler ile ile abartı egzostla gecenin yarısı hayvan gibi ses cıkaranların resmini çekecek bir sistem olabilir (her gece cocuklar uykudan korkarak uyanıyor)

al sana proje gerçi zamanı geçmiş ama olsun ısınlanmayı bul bütün sorunlar bitsin zamanı durdurmayı yada yavaşlatmayı bul en zor ameliyatlar 1 saniyede bitsin tabiki işin şakası

ama ciddi düşününce trafik kazalarını onleyecek yada trafik düzenini saglayacak bir şey hoş olurdu diye düşünüyorum
yollara yerleştirilecek sese duyarlı sensörler ile ile abartı egzostla gecenin yarısı hayvan gibi ses cıkaranların resmini çekecek bir sistem olabilir (her gece cocuklar uykudan korkarak uyanıyor)
Aynen sese duyarlı bir program yazıp belli bir desibeli geçtikten sonra kayıta başlayacak ve bunu trafiğe yollayacak bu sayede cezai işlem uygulanıp gece gece milleti uyandıranlar azalacak... Kafama yattı bu :D

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri