metraj, hazırlama, temel, yöntem

muhendis06

Üye
meraba arkadaşlar. ben ilk defa metraj hazırlayacağım ama yardım alabileceğim kimse yok. elimizdeki iş büyük bi hastane inşaatı ve ana kolon projesinden listeleme yapmaya başladım. daha sonra bu ana kolonlardan aydınlatma ve priz tablolarına geçmem gerekiyo. yani aydınlatma tablolarından çıkan linyelerin üzerindeki elemanları listelemem gerekiyo. ancak kablo boyları hakkında projede birşey gösterilmemiş. bütün kabloları da tek tek ölçmem imkansız. sizce ne yapmam gerekiyo.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aydınlatmalara ve prizlere giden kabloları yani linyelerin kablolarını ölçmekten bahsediyorsunuz sanırım. Eğer bayındırlığa göre v.s. metraj hazırlayacaksanız zaten bu kabloların boylarını ölçmenize gerek yok. Sorti hesabı yapmanız gerekli. Sortinin içinde o kablolar da dahildir. Aydınlatma ve priz sortilerini araştırınız.
Ama eğer uygulayıcı firma iseniz ve sipariş için metraj çıkartmanız gerekiyorsa ortalama bir ölçü bulmanız gerekli, bunun içinde bazı referans ölçüleri almaktan başka çareniz yok.

inşaat mahalinde iki nokta arası bi mesafeyi tam olarak ölçerim. daha sonra autocad üzerinde bu iki noktayı bulup arasındaki mesafeyi kaydederim. ama program içindeki diğer mesafeleri aynı oranda kaydetmem için bi seçenek varmıdır programda. anlatabilmişimdir umarım.

Pano odasındaki ADP(Ana Aydınlatma Panosu) den çıkan hat katlardaki aydınlatma tablolarına gidiyor ve buraya kadar bi sorun yok. ama her bir aydınlatma tablosunun üzerindeki elemanların ( priz, armatör, vs. ) sayısını çıkarmak çok fazla zaman alıyor. bunun bi kısa yolu varmı. bilen varsa lütfen paylaşsın yoksa haftalarca uğraşmak zorunda kalacağım.

Slm Arkadaslar Block lu İse Sayacağınız Malzemeler , İşiniz Cok Kolay.Bolc Lu malzemenın Adını Propertıes den Block u Secın Az Once Saydırmak ıstedıgınız Urunun Mesela ''Duman'' Yazınız.Sıze Sayısını Söyleyecektır.Sılmek Istersenızde Kı Faydası VAr Erase İle Silebilirsiniz.
Hepsi Bu Kolay Gelsin.

bu hastane konusundada kendım oldukca yardım ıstıyorum ozellıkle kablo metrajlarında kısa yolu nasıl olur bır alt pursantaj da oluşturmam gerekiyor?

öncelıkle herkese slm ben yenı elektrık teknıkeri oldum ama bu keşif hesaplarından uygulama olarak pek bı şey anlamıyorum elınde uygulamayı olan varsa bana yardımcı olurlarsa cok sevınırım herkese şimdiden kolay gelsın

öncelıkle herkese slm ben yenı elektrık teknıkeri oldum ama bu keşif hesaplarından uygulama olarak pek bı şey anlamıyorum elınde uygulamayı olan varsa bana yardımcı olurlarsa cok sevınırım herkese şimdiden kolay gelsın

Degerli Durdu Abım,
Oncelikle yasiniz benden buyuk olduğu için size abi dedim, umarim hos gorursunuz.
Kesif için kisaca size tavsiyelerim;
1-) Bayindirlik Birim kitabini satin aliniz ya da internet ortamindan bulunuz pdf halinde ve bir goz atiniz once. Kesif nedir ? Ne amacala yapılır gibi sorulara vevaplar veriniz lütfen.
2-) Mimari projede her proje kendi içinde bölümlere ayrilmistir. Ornegin; Aydinlatma Projesi, Priz projesi, Kuvvet Projesi, telefon TV projesi, topraklama ve paratoner ve benzeri sekilde gider. Sizin yapmaniz gereken once bir projeyi incelemektir neyin nerde olduğunu hangi kablolarin cekildigini ve benzeri.
3-) Excelde kesif Icmali oluşturup kullanılacak malzemelerin projedeki durumuna gore adetini,uzunlugunu (ornek kablolar)ya da agirligini (ornek kablo tavalari) bayindirligin birim fiyatindaki poz numarasi, malzeme adi , birim fiyati girilir. Birim fiyati x adet sayisi= Toplam Tutar gibi.

Su anda bunlar aklima gelenler fakat siz sorular sormadıkça öğrenemezsiniz. Gelelim benim size tavsiyeme;

Benim fikrim ise soyle baslamanizdir; ornek bir tane kesif icamli ve mimari projesini alip üzerinde calismalar yapiniz. Takildiginiz yerleri sorunuz. Bu sekilde cok faydasini gorursunuz.

Saygilarimla

Merhaba arkadaşlar. Benden dışarıdan bir hastane projesinin yaklaşık maliyetini çıkarmamı istediler. Proje hazır ama maliyetle veya metrajla ilgili birşey yok. Böyle bir işi daha önce yapmadım. Bu konuda bana örnek gönderebilecek, yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba?

Merhaba arkadaşlar. Benden dışarıdan bir hastane projesinin yaklaşık maliyetini çıkarmamı istediler. Proje hazır ama maliyetle veya metrajla ilgili birşey yok. Böyle bir işi daha önce yapmadım. Bu konuda bana örnek gönderebilecek, yardımcı olabilecek arkadaş var mı acaba?
projede yer alan kalemlerin listesini tek tek çıkarman lazım bu şekilde metraj çıkarmış olursun. metraj listesindeki kalemleri bayındırlık birim fiyatı ile poz numaraları ile listeleniyor. buna da keşif çıkarmak deniliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri