metal algılama hakkında yardım

gunerdr

Antcom Temsilcisi
merhaba,
bir makina san. arkadaşım bir soru sordu sizlerler paylaşmak istedim, benim bu konu hakkında bilgim yok
60Cm genişliğinde bir konveryör üzerinden tekstil malzemesi akıyor, bu akan malzemenin içerisinde metal olduğu zaman sistemin durmasını isteniyor.
bu metal civata veya bir pul olabilir, genişlik epey uzun bu nasıl yapılabilir?
Teşekkür ederim

Konveyörün değişik noktalarına, metal tutucu monte edilerek,tutulan metaller zaman zaman elle temiz-
lenebildiği gibi,otomatik olarakta atılabilir.Burada şartımız,metallerin,antimagnetik olmamasıdır.Metal tutu-
cunun,DC ile beslenmesi daha uygundur.Konveyöre olan mesafe ve yakalanacak parca büyüklüğüne gö-
re hesap yapılmaktadır.İnternette tarama ile,imalatçı firmalar bulunabilir.
yunel.com veya mesutronic adreslerinden yaarlanabilirsiniz.

Hattın bir noktasını boru şeklinde bir sensör içinden geçirebilirler ise ve tabi konveyörün bu kısmında metal bir aksam olmayacak, Mettler Toledo firmasının metel dedektör sensörü ve transmitter'i kullanılabilir.

Tabi sensör çapı DN600 ve üzeri olmalı fiyat ne mertebelere çıkar bakmak lazım, bu sistem gıda sektöründe toz kimyasallar içinde metal algılama için kullanılıyor.

Teşekkür ederim,
bizim aklımıza bir fikir geldi yakın zamanda deneyeceğim inş
yuvarlak bir bobin in içinden metali geçirdiğimiz zaman ve bobindende bir akım akıtırsak bobinin reaktans ında bir değişim olur bunu bir donanım ile okuyarak bobinin içiresinden bir metalın geçtiğini anlayabilir.
inş olumlu olur
saygılar

Kağıt fabrikalarında,tomruğun,parçalayıcıya girmeden önce,üzerinde metal varsa ( daha ziyade çivi ),
konveyörü durduran metal dedektörler vardır.Bu dedektörün boyutları 150x100x150 cm ( EXBXh ) dir.
Protolin blok içerisine yerleştirilmiş 2-3 turlu fi 15-20 çapında bakır borular bulunmakta ve bu borulara
yüksek frekanslı akım uygulanmakta idi.Fransız malı olan bu aletle,en küçük çiviler bile tespit ederek kon-
veyör durdurulur idi.Bu teknoloji, 40 yıl önceki bir teknolojidir.Aradan çok geçtiği için,ayrıntıları fazla ha-
tırlayamadım.Umarım,konuyu bilenler için,küçük bir bilgi kırıntısı olmuştur.

sayın gunerdr

genele gıda fabrikalarında kullanılan metal dedektörleri mevcut. ben ülker de görmüştüm. banttan akan bisküviler metal dedektörünün altından geçiyor eğer metal varsa piston vasıtasıyla bant ayrılıyor ve ayarlanan süre sonunda bant açık kalıyor ve atık olanlar çöpe gidiyor. süre bitiminde bant tekrar kapanıyor ve akış devam ediyor. bu tarz bi dedektör ile işini çok rahat görebilirsin....

Metal dedektörü kullanmalısın ama yandaki metallere yani bant konveyörün metallerini sıfır kabul edip sonra gelen somun pul yada civata gibi manyetik, antimanyetik nesneleri algılayabilirerek kontak veren bi cihaz.Hala lazımsa foruma yazarsan irtibat kurarız böyle bi cihaz yaptım elimde var.

sn fahri yetiş metal tutucunun neden dc ile beslenmesi daha uygun olur

sayın alaaddin arkadaşım mıknatıslanma dc ile olur
hatırlıyorum lisedeyken yapay mıknatıs yapmıştık dc 12 volt kullanmıştık
çokta sağlam bi mıknatıs olmuştu...

benim bildiğim kadarıyla ac sürekli titresimli yani saniyade 50 hz olduğundan mıknatıslanma etkisi yapmıyor
fakat dc de böyle bi olay yoktur süreklidir o yüzden yapay mıknatıste etkilidir tuttuğu zaman bırakmaz
yanlışım varsa arkadaşlar düzeltin

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri