Meslek lisesi çizim hakkı?

eren erden

Üye
Öncellikle iyi günler dilerim. Ben meslek lisesi elektrik elektronik teknolojileri alanında 11. Sınıf olarak okuyorum. Elektrik tesisat projeleri adlı bir dersimiz var ve bu derste elektrik projeleri çiziyoruz. Bu dersi mühendislik mezunu öğretmenimiz veriyor ve bizim belli 16 kw kadar çizim hakkımız olduğunu söylüyor fakat bu kw değeri kurulu güç mü yoksa bağlantı gücümü bunu bilmiyoruz öğretmenimiz ve alan şeflerimizde maalesef bilmiyor elektrik mühendisleri odasında baktığımızda 16kw bağlantı gücü hakkımızın olduğu yazıyor ama gene diğer konu hakkında bilgi yok. acaba tecrübesi olan abilerimizin bir bilgisi varmıdır. Rahatsız ettiğim için özür diler ve cevaplar için teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncellikle iyi günler dilerim. Ben meslek lisesi elektrik elektronik teknolojileri alanında 11. Sınıf olarak okuyorum. Elektrik tesisat projeleri adlı bir dersimiz var ve bu derste elektrik projeleri çiziyoruz. Bu dersi mühendislik mezunu öğretmenimiz veriyor ve bizim belli 16 kw kadar çizim hakkımız olduğunu söylüyor fakat bu kw değeri kurulu güç mü yoksa bağlantı gücümü bunu bilmiyoruz öğretmenimiz ve alan şeflerimizde maalesef bilmiyor elektrik mühendisleri odasında baktığımızda 16kw bağlantı gücü hakkımızın olduğu yazıyor ama gene diğer konu hakkında bilgi yok. acaba tecrübesi olan abilerimizin bir bilgisi varmıdır. Rahatsız ettiğim için özür diler ve cevaplar için teşekkür ederim
Bağlantı gücünü kapsar. Yönetmeliği attım detaylarını iyice okuyup öğrenin.

Ekli dosyalar

• EMO - ELEKTRİK İLE İLGİLİ FEN ADAMLARININ YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLARI HAKKINDA YÖNETMELİK.pdf
    132.1 KB · Görüntüleme: 15
Yönetmeliğe göre bağlantı gücünün aslında kurulu güç olduğu yazıyor.
Bağlantı gücü= Kurulu güc

1675119915049.png

elek arkadaşımızın yazdığı gibi bağlantı gücü=kurulu güç

Ekli dosyayı görüntüle 95271
elek arkadaşımızın yazdığı gibi bağlantı gücü=kurulu güç
Bu tanımda çelişki olduğunu düşünüyorum. Bir projeyi baz alalım. Yönetmeliği göre(Dağıtım şirketleri talebin tale yapabiliyor) projede diversite ile kurulu gücün çarpımı sonucu bağlantı gücünün hesaplanmasını istiyor. Buradaki tanıma göre yorumlanırsa her meskende kurulu güç ne ise bağlantı gücü o çıkıyor. Bu a doğrudan maaliyet arttırıyor. Belki bir kablo kesitinde bu maaliyet bu kadar göze çarpmaz iken bir transformatör güç hesabında örneğin 400kVA seçilmesi gereken güç 630kVA'ya çıkıyor. Direk ile bitebilecek iş beton köşke geliyor ve diğer maaliyetler de otomatik artıyor. Günümüz piyasasında bu işlemler dolar ile yapılırken inanılmaz bir maaliyet yükü oluyor. Bence "kurulu güç=talep güç" tanımı tamamen yanlış.

Yönetmeliği yazanın "kurulu güç" demesi daha açıklayıcı olurdu..Oradaki tanım fen adamlarını bağlar.. uygulama ile ilgili bir sonuç çıkmaz.Projeyi çizip sonra talep gücü bularak yetkim var mı yokmu diye bakmak anlamsız olurdu zaten.Diyelimki talep gücü yetki sınırında çıktı ama çizilen proje yetki sınırını aşıyor,olmaz böyle birşey.
Yönetmelikten bağlantı gücü derken anlaşılması gereken şu aslında;
çizilen projeye göre bir tesisat kuruluyor ve bu şebekeye bağlanıyor.Talep edilen güç ayrı birşey...
https://www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=141434

Sn.NevzatEke, haklısınız size katılıyorum. Sn.elek in de dediği gibi ''kurulu güç '' denmesi uygun olurdu. Ama mevcut durumda yönetmeliğin Bağlantı Gücü başlıklı 7.maddesi ancak böyle anlaşılabiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri