Meslek Bıraktıran Arıza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
çözer çözmez yazacam kardreşim şimdilik yoğun ısrarlar sonucu mesleğe geri döndüm eheheehhe
e havalarda ısınıyor tam sırasıdır değilmi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
usatam aynı fazlardan bir alt kat kliması rahatlıkla çalışıyor bizim arızalı olanda kabloda bir kısa devre olsa dış ünitedenkabloları ayırdığımda da sigorta atması lazım atmıyor. taktığımda açar açmaz sigorta ana sigorta aşagıdaki ana pano atıyor.. bende komp den şüpheleniyorum bakalım bekliyoruz elektrikçi gelmiş hatta bir arıza bulamamış klima arızalı demiş...

işler karışık desene ustam sen yine ne olur ne olmaz komp uçlarını omajda ölç bi belki ordan bişeyler çıkarabilirz. bide nebiliyim kontaktörlerini falan konrol et yapışık kalmıştır saşe vardır işin aslı görmeden yorum yapmakta zor ve birazda yanlış oluyo

sevgili meslektaşlarım...
dün arızalı olan cihazın yerine başka bir salon tipi klima yı aynı enerji kablosu ve sigortası ile takarak devreye aldım sonuç olumlu bana kafayı yediren olay komprosörmüş meğerse ....
hepimiz adına komprösöre bir kaç tekme ve tokat atarak intikamımız alınmıştır :mad:kontrol kalemi kamuoyuna duyurulur..:D

kablo tesisatı zarar görmüş, olabilme olasılığı yüksek oranda olma ihtimali, ihtimal dahilinde

Geçmiş olsun dostum... Bir iş te başatıyla son bulmuştur..

arkadaşlar merhaba
şimdi bir klima arızsından geliyorumki artık yaşlandıkmıdır nedir arızasını çözemedim bende mesleği bırakmaya karar verdim....:cool::cool:
arıza şöyle:
48000 lik AUX salon klima sigorta attırıyor
YER 10 katlı bir bina her katta bir sigorta tablosu bodrum katında da büyük bir elektrik panosu var.. sigorta açılır açılmaz önce klimanın sigortası sonra o panodaki fazlara ait tekli sigotalar dan 2 tanesi sonrada bodrum katındaki ana sigorta atıyor...
ölçüm sonuçları:

1:multi metre ile komp uçları şase olçümü normal

2:sigorta tablasından gelen 380 uçları ölçümü normal fazlar sırası ile doğru takılmış

3:ceryan kesilerek uçlarda kendi aralarında olası kaçak multimetre ile ölçüm sonucu normal...

4:380 uçları dış üniteden ayrılarak yapılan dış ünite elektriksel kompenentlerde kaçak yok....

5:sigorta tablasında sigorta inik ve 380 uçları takılı değilken sigortanın girişlerinde 380 olmasına rağmen çıkışlarında gerilim ölçülmezken dış ünite besleme kablosu sigorta inikken yerlerine sırası ile takıldığında gerilim olmaya başlıyor ???!!!
şimdi arkadaşlar siz bu şartlarda ne yaparsınız ne karar verirsiniz? klimanın sorumlusu olmadığından çekip geldim.
yok şu olmaz bu olmaz demeyin gecen sene 220 lik prizde 380v görmüşlüğüm var :confused:

vallahi yorumdan ziyade sizin manen desteklenmeniz lazım anladığım kadarı ile bezgin ve yıkımı bir arada yasıyorsunuz bence kısa bir tatil yapmaya bak tecrubenın bıttıgı yerde destek alabilirsen size katkı olur allah yardımcınız olsun arızayı gormeden yorum yapmak olası degil

vallahi yorumdan ziyade sizin manen desteklenmeniz lazım anladığım kadarı ile bezginlik ve yıkımı bir arada yasıyorsunuz bence kısa bir tatil yapmaya bak tecrubenın bıttıgı yerde destek alabilirsen size katkı olur allah yardımcınız olsun arızayı gormeden yorum yapmak olası degil

sevgili dostum
teşekkürler ama manen desteklenmem ve bezginlik konusunu mesajımdaki hangi cümlelerimden çıkardım bilemem ama bizim iklimlendirme bölümüne hiç uğramadığın belli biz meslektaşlar arasında teknik bilgi transferi yapmaya çalışırken işi bir adım daha öteye götürerek psikolojik sorunlarımıda ortaya koymuşssun...:cool:
ama yok be hocam bizi bezdiren iş değil iş olsun gece gündüz koşarız...
ama o insanlar yokmu ah o insanlar beni bizi bezdiren onlar be hocam....(yine tatil diyeceksin...)
sevgiler
saygılar
hakan

sevgili meslektaşlarım...
dün arızalı olan cihazın yerine başka bir salon tipi klima yı aynı enerji kablosu ve sigortası ile takarak devreye aldım sonuç olumlu bana kafayı yediren olay komprosörmüş meğerse ....
hepimiz adına komprösöre bir kaç tekme ve tokat atarak intikamımız alınmıştır :mad:kontrol kalemi kamuoyuna duyurulur..:D

ben baştan söylemiştim ama :) daha görecek öğrenecek çok şeyimiz var ustalarım Allah kaza bela vermesin sağlığımız yerinde olsun gerisi boş.çözülmeyecek sorun yoktur herkese iyi çalışmalar

vay ustam 220 lik prizde 380 i nasıl gördün hayret bişey valla ??? :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,893
Son üye
bozwolf

Yeni konular

Geri