Meslek Bıraktıran Arıza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

demiray teknik

Profesyonel Üye
arkadaşlar merhaba
şimdi bir klima arızsından geliyorumki artık yaşlandıkmıdır nedir arızasını çözemedim bende mesleği bırakmaya karar verdim....:cool::cool:
arıza şöyle:
48000 lik AUX salon klima sigorta attırıyor
YER 10 katlı bir bina her katta bir sigorta tablosu bodrum katında da büyük bir elektrik panosu var.. sigorta açılır açılmaz önce klimanın sigortası sonra o panodaki fazlara ait tekli sigotalar dan 2 tanesi sonrada bodrum katındaki ana sigorta atıyor...
ölçüm sonuçları:

1:multi metre ile komp uçları şase olçümü normal

2:sigorta tablasından gelen 380 uçları ölçümü normal fazlar sırası ile doğru takılmış

3:ceryan kesilerek uçlarda kendi aralarında olası kaçak multimetre ile ölçüm sonucu normal...

4:380 uçları dış üniteden ayrılarak yapılan dış ünite elektriksel kompenentlerde kaçak yok....

5:sigorta tablasında sigorta inik ve 380 uçları takılı değilken sigortanın girişlerinde 380 olmasına rağmen çıkışlarında gerilim ölçülmezken dış ünite besleme kablosu sigorta inikken yerlerine sırası ile takıldığında gerilim olmaya başlıyor ???!!!
şimdi arkadaşlar siz bu şartlarda ne yaparsınız ne karar verirsiniz? klimanın sorumlusu olmadığından çekip geldim.
yok şu olmaz bu olmaz demeyin gecen sene 220 lik prizde 380v görmüşlüğüm var :confused:

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Usta Bir elektrikci Kesin Cözüm Bulur : )

Mesleğine Saygı Duyarım. Görmeden Asla Yorum Yapmam Eksik Yada Atladığın Birşey Olmuş Ola bilir..

iç ünitenin bslemesi nerden gidiyor..
Dıs üniteden mi yoksa ayrı bir yerden mi..

Ayrıca iki kablo yan yana gittiği yerlerde kablolarda yanma kısadevre olma olasılığı oluyor.
Benzer durumlar gördüm.. tabi cihaz karsısında olmadığımız için aklıma gelen bir kaç öneri..

Arıza tespitinde en basitten zora doğru gitmek 20 yıllık meslek hayatımda öğrendiğim temel kurallardandır.
Bir tavsiye...

bende uzun yıllar önce böyle bir arıza ile karşılaşmıştım.merdiven otomatiginde buton da butonla faz girişi arasındada 380 volt vardı.otomatik çalışyordu.hayret etmiştim arızayı buldum 7 katlı bir binaydı. 3. katta tadilat yapmışlar adam daireden bir faz almış gelmiş merdivendeki buvatta buton kablosuyla tanıştımış.elbette bilerek yapmamıştır ama.işin ilginci otomatiğin normal gibi çalışıyor olmasıydı.senin arızaya gelince 2 yerden besleme alıyor heralde.bende merak ettim dogrusu.

iç ünitenin bslemesi nerden gidiyor..
Dıs üniteden mi yoksa ayrı bir yerden mi..

Ayrıca iki kablo yan yana gittiği yerlerde kablolarda yanma kısadevre olma olasılığı oluyor.
Benzer durumlar gördüm.. tabi cihaz karsısında olmadığımız için aklıma gelen bir kaç öneri..

diğer bir klimanın beslemesi aynı panodan yanındaki sigortadan çıkıp 2 ayrı kablo ile yanyana çatıya kadar çıkıyorve dış ünitelere giryor diğer klimanında enerjisini kesmeme rağmen bu olay gercekleşiyor işin entrasanı

arkadasım devrede faz çakışması var klimanın besleme girişlerinde durum normalse arıza klimadadır büyük ihtimal klimanın gücü ile sigortanın amperleri kurtarması lazım sig. seçimleri dogrumu klima beslemesinde baska 3 fazlı bi cihaz çalıstırarak arızayı klimada arıya bilirsiniz

arkadasım devrede faz çakışması var klimanın besleme girişlerinde durum normalse arıza klimadadır büyük ihtimal klimanın gücü ile sigortanın amperleri kurtarması lazım sig. seçimleri dogrumu klima beslemesinde baska 3 fazlı bi cihaz çalıstırarak arızayı klimada arıya bilirsiniz
üstad bırak klimayı çalıştırmayı sigorta açar açmaz sigorta atıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri