Meslek/Bölüm seçimi yardım

benim elektrik elektronik yazılım vs. şeylere ilgim büyük şimdilik pek bir şey anlamasam da ilgimi çekiyor lise 3 (11.sınıf) Anadolu lisesi öğrencisiyim bölümüm sayısal üniversitede seçmem gereken bölüm/meslek önerisi yapabilir misiniz yazılım kodlama elektrik elektronik ile ilgili şimdiden Teşekkürler

Mekatronik...Kariyer açısından ülkemizde ne olur bilemem ama yazılım elektronik mekanik..hepsini barındıran bir disiplindir kendisi.

dostum yazılıma yönel

benim elektrik elektronik yazılım vs. şeylere ilgim büyük şimdilik pek bir şey anlamasam da ilgimi çekiyor lise 3 (11.sınıf) Anadolu lisesi öğrencisiyim bölümüm sayısal üniversitede seçmem gereken bölüm/meslek önerisi yapabilir misiniz yazılım kodlama elektrik elektronik ile ilgili şimdiden Teşekkürler
Arkadaşım meslek sevgisi olmazsa olmazlardandır.Meslek seçiminde en önemli kriterleri aşağıya sıralıyorum.
1-Herhangi bir şirkete girip yıllar boyu orada kalarak yükselmeyimi tercih edeceksiniz?
2-İşinizin patronumu olacaksınız?Bu sorulara öncelikle net yanıt vermelisiniz.

Birde işiniz ile ilgili zemin sorunu örneğin;Otomasyon konusunda uzmanlaştınız fakat bulunduğunuz yerde köy, sizde memleketinizde iş kurmak veya orada çalışmak istiyorsunuz o zaman bu mesleği öğrenmenin size hiçbir yararı olmaycaktır.
Dışarıda yaşamaktan ve bir yönetici emrinde yaşarım sıkıntı değil diyorsanız başarılı olabileceğin her türlü dalı seçmenizde bir mahsur yoktur.
Sonuç:Okul bittikten sonra memlektinize dönmeyi düşünüyorsanız orada geçebilecek bir alan konusunda uzman olursanız işinizde başarı kaçınılmaz olur.Tersi olursa öğrendiğin bilgilerin size hiçbir faydası olmayacaktır.

Arkadaşım meslek sevgisi olmazsa olmazlardandır.Meslek seçiminde en önemli kriterleri aşağıya sıralıyorum.
1-Herhangi bir şirkete girip yıllar boyu orada kalarak yükselmeyimi tercih edeceksiniz?
2-İşinizin patronumu olacaksınız?Bu sorulara öncelikle net yanıt vermelisiniz.

Birde işiniz ile ilgili zemin sorunu örneğin;Otomasyon konusunda uzmanlaştınız fakat bulunduğunuz yerde köy, sizde memleketinizde iş kurmak veya orada çalışmak istiyorsunuz o zaman bu mesleği öğrenmenin size hiçbir yararı olmaycaktır.
Dışarıda yaşamaktan ve bir yönetici emrinde yaşarım sıkıntı değil diyorsanız başarılı olabileceğin her türlü dalı seçmenizde bir mahsur yoktur.
Sonuç:Okul bittikten sonra memlektinize dönmeyi düşünüyorsanız orada geçebilecek bir alan konusunda uzman olursanız işinizde başarı kaçınılmaz olur.Tersi olursa öğrendiğin bilgilerin size hiçbir faydası olmayacaktır.
Memlekete dönmek değil yurt dışına doğru açılmak istiyorum hatta hayatımın sonuna kadar olmaması şartıyla birilerinin yanında çalışmam sorun değil zaten sıfırdan bir şey başaramam elimden geldiğince eğitim alıp öğrenip yeteli seviyeye gelince bir şeyler başarmak istiyorum

Kendi mesleğim olduğu için söylemiyorum ama ( :D ) elektronik mühendisliğini seç kardeşim. Aşağıdaki avantajları düşün:

- Elektronik hem mesleğin hem hobin olabilir, böylece severek yaparsın ve mutlu olursun. Birçok meslekte böyle bir imkan yoktur.

- Elektronik okuyan birisi sonradan yazılıma yönelebilir. Böylece donanımı da tanıyarak yazılım geliştirirsin.

- Elektronik devre olan nesnelerin sayırı her geçen gün artıyor. Artık tost makinalarında bile bir işlemci var. İşini iyi öğrenirsen eğer, kesinlikle işsiz kalmazsın.

- Bu mesleği hakkıyla öğrenmek kolay birşey değil, o yüzden iyi mühendis piyasada az. Bu da, mu mesleği icra edenlerin her zaman iyi para kazanacağı anlamına gelir. Ama yazılım sektörünü düşün. Piyasada herkes Java'cı, herkes dot NET çi, herkez dreamweaver ci. Kendi farkını ortaya koyma şansını elde etmek zor.

Evet Makina Mühendisliği okuyorum 2.sınıftayım hepinize en içten teşekkürlerimi sunar bu başlığa veda ederim.
Daha olumlu yarınlarda görüşmek üzere.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri