koyumavi16

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bir elektrik-elektronik mühendisi olarak şantiyede çalışan mühendis-teknisyen-tekniker arkadaşlardan projem için fikirlerini rica ediyorum. Çalıştığım firma ve kendi adıma bir teknik bilgiler broşürü hazırlamak istiyorum. Bu broşürde sahada işimize katkı sağlayacak, ihtiyacımızı giderecek çeşitli tablolar ve 3-5 cümlelik elektrikle alakalı değerli bilgiler rica ediyorum. Örneğin
-Kablo kesitlerine göre akım taşıma kapasiteleri tablosu
-Trafo seçim tablosu vb.

Sizlerden ricam şantiyelerde ve fabrikalarda sahada çalışan arkadaşlarımın en çok kullandığı tablolar hangileri ? Bu konuda değerli fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ben bi marina şantiyesinde çalışıyorum ve yaklaşık olarak kurulu gücümüz 3,5 kW .talep gücümüz 2,5 kW. Ana panolara dağıtım kablolarımız dahil enerji kablosu olarak NYY kablo kullanıyoruz. EMO nun sayfasında kablo tabloları bulunmakta.Tabloda akım taşıma kapasitelerini ayrıntılı bi şekilde gösteriyor.Çeşitli kablo firmalarının da sayfalarında bulabilirsin.

Teşekkür ederim ilk olarak Kabloların akım taşıma kapasitelerinin olduğu tabloyu koyacağız o zaman. (1)

arkadaşlar studio 5000 hakkında bilginiz varmı nasıl bi proğram

Yok ne yazıkki yeni çıkan otomasyonla alakalı bir program sanırım ama çok fazla yaygın değil herhalde.

evet sanırım öyle internettte araştırdım türkçe hiç bi kaynak yok belki burda bilen biri vardır die düşünmüştüm pekio tarz bi proğram biliyormusunuz

Yok ne yazıkki yeni çıkan otomasyonla alakalı bir program sanırım ama çok fazla yaygın değil herhalde.
evet sanırım öyle internettte araştırdım türkçe hiç bi kaynak yok belki burda bilen biri vardır die düşünmüştüm pekio tarz bi proğram biliyormusunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik Mühendisi el kitabı gibi bir şey istiyorsunuz sanırım. Bu tür el kitapları piyasada mevcut. Eğer kendim hazırlayacağım diyorsanız çeşitli kaynakların içinde istediğiniz veriler vardır. Kolay gelsin. Saygılarımla...

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim emo ajandasını indirdim gayet güzel tablolar var fakat benim hazırlamak istediğim broşür 5-6 sayfalık olacak o yüzden en çok kullanılan tablolar hangileriyse onları koymayı düşünüyorum. Size göre en çok kullanılan 5-6 tablo hangileridir ?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri