mesafe sensörü

merhaba arkadaşlar bir proje de kullanmak üzere mesafe sensörü arıyorum mesafe aralıkları ve fiyat konusunda yardım istiyorum şimdiden bilgileriniz için teşekkürler.

Kardeşim ihtiyacın hakkında detay vermemişsin ama genel olarak belirteyim, mesafeyi hangi hassasiyette ölçeceğin, sensörün tipini ve kalitesini etkiler, öncelikle bütçe önemli, daha sonra uzak mesafe ölçümü yapacaksan lazer, daha yakın mesafelerde photoelektrik sensörler kullanabilirsin, ultrasonic sensörlerde kullanmak mümkün. Bundan dolayı maks. aralığı, hassasiyeti, ölçüm yapılacak cisimleri belirtmelisiniz, verebildiğiniz tüm bilgileri verirseniz sizin için en uygun seçimi yapmaya çalışırım.

biz mesafe sensörünü bir cismi algılamak için kullanmak istioruz ve bu aradaki mesafe yaklaşık olarak 2 metre ve ya daha az da olabilir ama farklı bir sensör öneriniz varsa oda olabilr bizim için önemli olan fiyat aralığı bütçe kısıtlı olduğu için

Ben belirli bir mesafe aralığında ki cisim algılayacağını tahmin etmiştim ama mesafe sensörü deyince olay değişiyor. Mesafe sensörü uzaklık ölçmek için kullanılan sensörlerdir. Cisim Algılayıcı sensörler var,yok algılaması yaptığından basit bir mantıkla çalışır ve ucuz ürünlerdir. Sensörler genel olarak, Cisimden Yansımalı, Reflektörlü ve Karşılıklı olmak üzere 3 algılama tipinde üretilir. Cisimden yansımalı sensörlerin ideal algılama mesafesi 100cm civarındadır. Bundan dolayı Reflektörlü veya karşılık tip kullanman mantıklı olacaktır. Kısaca açıklayayım, reflektörlü sensörde Işığı gönderen ve alan ünite tek sensör kafasında toplanmıştır ve izin verilen uzaklığa sensörün gönderdiği ışığı yansıtacak bir reflektör yerleştirilir, bu aralıkta herhangi bir cisim ışığın yansımasını engellerse sensör kontak verir. Karşılıklıda ise Işığı gönderen(Transmitter) ve Işığı Alan(Receiver) olmak üzere 2 ayrı sensör kafası birbirini görecek şekilde yerleştirilir ve bu iki sensör aralığında algılama yapılır. Karşılıklı sensörler genelde 40Mt ye kadar algılama yapar ama Reflektörlüler 5Mt ye kadar ideal algılama yapabilir. Tabi bu değerler genel Photoelektrik sensörler içindir ve Lazer sensörlerin standartları için bu değerleri daha da artırabiliriz. Ben Kendi ürünümüz olan Japon Keyence Marka ürünler için fiyatlarını belirtiyorum;

- 4.2Mt ye Kadar Algılama Yapabilen PNP/NPN Çıkışlı Reflektörlü, Beslm.10-30VDC Keyence PZ-G61 Sensör+Reflektör-67 €+KDV
- 20 Mt ye Kadar Algılama Yapabilen PNP/NPN Çıkışlı Karşılıklı, Beslm.10-30VDC Keyence PZ-G51 Sensör -83 €+KDV

Ürünlerin Kataloglarını aşağıdaki linkten görebilirsin,
Model List Page | Photoelectric Sensor: Self-contained Threaded Sensors, PZ-G Series - KEYENCE

2M mesafeden cisim algılamak için LHI778 Pyroelectic Infrared Detector kullanabilisin. Fiyatı 1.68.-USD + KDV olup stoklarımızda mevcuttur. Bu yalnız algılayıcı fiyatıdır. Devresini kendin yapman lazım. Kontak için PM den mesaj atabilirsin
Başarılar

Bu sensörü sıvı seviyesinde kullanmaktayız sıvı belli seviyeye indiğinde buraya aktarma yapan pompa çalışıyor. Sıvı belli seviyeye geldiğinde duruyor.

Güzel bi sitem su depolarında kullanılıyor. yada flatör kullan

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri