merlin gerin varlogic 12 röle

sinoplu07

Üye
Arkadaşlar çalıştıgım iş yerinde 4 adet merlin gerin varlogic 12 röle var. kompanzasyon sistemimizin tamamı 3 fazlı kondansatörlerden oluşuyor . kurulu gücümüz 5750 kva ve 4 adet trafomuz var tek fazdan kontrollu röle olmasına rağmen reaktif güç tüketimimiz %2 ler civarı yani gayet iyi . diğer arkadaşların karşılaştığı sorunları da okuyorum. Benim anlamadıgım sistemde çok fazla tek fazlı yük olmasına rağmen tek fazdan kontrollu rölenin bu kadar başarılı olmasının sırrı ne olabilir. Diğer bi sorum ise rölemizin biri 2. kademeyi devreye aldığı halde ekranda 2. kademeyi devreye aldığı yazmıyor .Kontaktörün yapıştığını düşündüm fakat bobin uçlarını söktüğümde kontaktör bırakıyor ve röle çıkışı klemensde de enerji var . Bu röle neden 2. kademeyi ekranda göstermez. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden TEŞEKKÜRLER

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sisteminizin bu kadar iyi çalışmasını en temel nedeni işletme kurulurken fazlar üzerindeki yükler eşit şekilde daağıtılmıştır yada sistemlerinizin çoğu üç fazlıda olabilir ama iyi bir çalışma endüktif yükü iyi ayarlamıştır buna emin olabirsiniz

Bahsettiğiniz röle,elbetteki çok kaliteli bir röle.125 mA lik referans akımının gelmesi halinde,
ya çalışır,ya çalışır.Tek fazlı yüklerinizin,çok fazla sayıda olmasından ziyade,bu yüklerin,
ana yüke oranı,rölenin çalışmasını etkiler.5750 kva lık yük içerisinde,tek fazdan beslenen
yük miktarı az ise,başka bir deyişle,tek fazdan referans alan rölenizin devresindeki yük da-
ğılımı çok dengesiz değil ise,rölenin çalışmasında tabiiki bir aksaklık olmayacaktır.Anlaşıldığı
kadarı ile,2. kademenin,ekranda görünmemesi,rölelerinizden bir tanesinde var.O kademeyi
görmediğini düşünsek,ekranda ( yanılmıyorsam ) x işareti çıkması gerekirdi.4 röle bulunan
bir sistem için,1 adet yedek bulundurmanız gerekirdi zaten.Elinizde yedek röle var ise,de-
ğiştirerek takip etmekte yarar var.
Önemli not:Rölenizin,min çalışma akımı 125 mA dir.akım trafosu çevirme oranınıza bağlı ola-
rak,bazı akım değerleri için,kompanzasyonu başlatamama ihtimali olabilir.Bu durumu,şimdi-
den gözden geçirmenizde yarar vardır.

Diğer bi sorum ise rölemizin biri 2. kademeyi devreye aldığı halde ekranda 2. kademeyi devreye aldığı yazmıyor .Kontaktörün yapıştığını düşündüm fakat bobin uçlarını söktüğümde kontaktör bırakıyor ve röle çıkışı klemensde de enerji var . Bu röle neden 2. kademeyi ekranda göstermez. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden TEŞEKKÜRLER
Sürekli devrede ise o çıkış kontağı;
RGKR'sinin o çıkışını veren, RGKR içerisinde bulunan mini rölenin kontağı yapışık kalmış olabilir. Yani rölenin o kontağında süreli çıkış var. Bu durumda da röle "istem dışı" kontaktör çektirdiği için (daha doğrusu çıkışı kendisi vermediği için) ekranda gösteremiyor.

Olabilir...

yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar
sayın genç arkadaş bahsettiğiniz olay bana mantıklı geldi ve yarın röleyi inceleyeceğim
TEŞEKKÜRLER

Sayın fahri bey yorumunuzdan şu sonucu çıkarabilirmiyiz:kompanzasyon sorunlarının büyük bölümü dengesiz yük dağılımından kaynaklanır

En önemli sorun,dengesiz yüklenme olan tesislerde olur.Ancak,dengeli olmasına rağmen,
yanlış seçim ve yanlış set değerleri girilmesi durumunda da,tesis çalıştırılamayabilir.Önemli
bir etken de,harmonikli sistemlerdeki kompanzasyonun,klasik kmpanzasyon ile çözülemeye-
ceği gerçeğidir.Kompanzasyon konusu,ince detayların da bilinmesi gereken bir konudur.

benimde aklıma gelen acaba trafonun sabit grubu için 2.kademeyi röle içinden

kazara yada programlayarak direk hale getirilmiş olabilirmi???? bu şekilde röle sürekli tutar

devrede 2. kademeyi....

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri