merkezi tv sistemini nasıl yaparım

...........................................
burada anlatılanları elbetteki kimse gidip direk uygulamıyordur eminim

Aman ustam ! Aman diyeyim...

Bir gün dükkanımın TV kumandasının tuşları iyi basmıyor diye, açtım içini, tuşlarını kurşun kalemle geçiyorum... O sırada dükkan komşum gelip ne yaptığımı soruyor... Basitçe tuşların sağlıklı çalışması için kurşunkalemle boyadığımı söylüyorum...
Yarın elinde evinin TV kumandası ile geliyor, şunada bakıver diye...
İçini açtığımda ne göreyim...:D
Kartı kurşunkalemle tamamen boyamış... :D :D :D

Bu en basiti...
Eline dandik iş eldivenini geçirip, seksiyoner koluna asılan site bekçisini de gördüm... OG sigortasına inşaat teli saran site bekçisini de...
Bunlar hep görüp öğrendiklerini sandıkları işleri yapanlar...:mad:

Burada da, -emin olun- birileri fazla cesurca(!) hatta tam anlamıyla aptalca birşeyler yapmaya kalkabilir...
Bizim ne amacımız ne de isteğimiz asla bu değildir elbette...
Ama olmaz demeyin... Olur...
;)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
yok ben genel anlamda dedim :) buraya giren buraya yazan cevap alan arkadaşlarımızın çoğunu usta kalfa aklı başında olanlar olarak dedim o kelimeyi yoksa tek tük giren işten anlamayıp taklide kaçan bir kaç kişi varolabilir yoksa sizin bahsettiğiniz site bekçilerinin işgüzarlığı yönetime şirin görünme para harcamamak için yaptıkları ahmaklık yoksa site bekcisinin burada işi ne olabilirki :)

yavuz 31 arkadaşım size headend sistemi hakkında soru sormak istiyorum çalışma prensibi nasıldır her kanal izlemek için bir recever mi almak gerekir hangi malzemeler kullanılır bilgi verirseniz memnun olurum

yavuz 31 arkadaşım size headend sistemi hakkında soru sormak istiyorum çalışma prensibi nasıldır her kanal izlemek için bir recever mi almak gerekir hangi malzemeler kullanılır bilgi verirseniz memnun olurum

sevgili dostum ben profesyonel bir uydu sistemleri uzmanı değilim sana tesisatını çok rahat bir şekilde anlatır yaptırırım kablolama işlemini yaparsın ancak bağlantı ve mesleki tekniği profesyonel bir uyducu arkadaşa veya firmaya bırakırsan iyi olur.HEAD-END merkezi sistem sitelerde, otellerde kullanıcıların çok olduğu yerlerde kullanılır.Head-End sistemi ayrıca pahalı ve sayılı kanal ile sınırlıdır mesela bende aynı sistemin tesisatını yaptım ama bana yakın olan bir d-smart yetkilisini getirip fikrini aldım tesisatın olumlu olduğunu onayladıktan sonra kendilerini uğurladım klima olayıda buna benzer herhangi bir klima servisi gelir size klima için dt1 den 3x4 nya ister siz tesisatı yapar daha sonra klimacının montaj etmesine bırakırsınız illede klimayıda siz yapmaya çalışırsanız ya gazını kaçırırsınız yada dengesiz kurulumdan verimini düşürür zarar verirsiniz aynı şekilde ptt yeraltı kuyusundan 32 aboneli alüminyum kaplamalı telefon kablomu bina girişindeki telefon kutusuna kadar hazırlayıp gerisini uzman bir telefoncuya mal sahibi aracılığı ile havale ederim sakın olaki müşteriye şirin gözükmek için anlamadığın yada hayatını ve malını tehlikeye arzadecek bir işe sakın kalkışma bilmiyorum demek ayıp olmasa gerek ayrıca bize sorduğun konuları googleye yazarsan detaylı açıklıyo kolay gelsin.linki incele lütfen
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogr...lektrik/moduller/headenduyduantentesisati.pdf

HEAD END (SMATV -Satellite Master Antenna TV) site, tatil köyü, otel, iş merkezi,
hastane, vb. yerleşim yerlerinde tek kablo üzerinden istenilen sayıda TV kanalının iletilmesi
için oluşturulan sisteme denir.
HEAD-END merkezi sistem sitelerde, otellerde kullanıcıların çok olduğu yerlerde
kullanılır. Head-End sistemi bir merkeze kurulur. Bu merkezde kanalların alınacağı uyduya
yönlendirilmiş çanaklar ve HEAD-END sisteminden oluşur. Ayrıca bu sistem kanallarla
sınırlıdır. (45 kanal civarında) İstenilen 45 kanal kullanıcıları tarafından seçilir ve sistem
kurulur. Bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir. Kullanıcılar
evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler. Burada merkezde 45 kanal varsa her
kanal için bir alıcı (receiver) var anlamına gelir. TV tünerlerinde S 04 den S41 ve VHF III 5
de 12 bantlar arasında yayın gönderilir, evlerde kabloyu doğrudan TV ye takarak seyretme
imkanı verir. Bu sistemin merkezde kurulması 20.000$ civarında tutar bunu kurduktan sonra
artık buradan alınacak kablo ile istediğiniz kadar aboneye yayın verebilirsiniz. Bu
merkezden sonra yayının zayıfladığı yerde yükseltici ile güçlendirerek devam edebilirsiniz.
Bu tip sistemler genellikle villalarda oda sayısının çok olması ve TV sayısının da fazla
olmasından dolayı tercih edilirler. HEAD-END sisteminde abone sayısı ne kadar çok olursa
maliyet o kadar düşer
ayrıca bu sistemi daha önceden çalıştığım bir firmanın dolar milyoneri patronum evine istemişti bende baff uydu sistemleri firması ile bağlantıya geçerek 12 bin dolara yaptırdım.

Bazen burada bir konu için cevap yazıyorum...
Ve sonra pişman oluyorum...

Konuyu açan "erdal ormancı" nickli arkadaşın, uydu anten sistemleri ile ilgili HİÇBİRŞEY bilmediği çok açık...
Hal böyle iken, bir apartmana uydu anten sistemi kurmaya çalışıyor...
O'na burada konuyu tüm detayları le anlatabilmek mümkün değil... Buradan alacağı yarım yamalak hatta yalan yanlış bilgilerle bu işi yapmaya kalkacak... Tabi sonuç hüsran olacak... Belki burada dürüstçe "BIRAK ARKADAŞIM, BİLMEDİĞİN İŞE HİÇ BULAŞMA" desek, bu ona daha büyük bir yardım olur...

Bakıyorum altında bir kaç cevap... Bazıları konuyu yarım yamalak biliyor...Ama yarım yamalak bildiğini bilmiyor... Bu bilgiyle de yanlış bilgilendirme yapıyor... Belki de uygulamada da yanlış yapıyor... Yanlışlar olur, olur da bazen geri dönüş imkansız olur...

İşte bu düşüncelerle, pek çok konuda hiç yorum yapmıyorum... Çünkü öyle saçma sapan sorular, hatta abuk subuk cevaplar okuyorum ki... Bazen kendimden şüphe ediyorum... Acaba ben mi yanlış biliyorum diye dönüp başka kaynaklardan tekrar araştırıyorum...
Bazen zıvanadan çıkıp, çırağımı azarlar gibi azarlıyorum, üslubumu bozuyorum...
(Bilmem okudunuz mu ? Bir üye soruyor "8 prize kaç amper sigorta takayım" diye... Cevaplardan biri "2 adet 40 A sigorta tak" diyor...) Gel de çıldırma...

Arkadaşlar ben bu mesleği "İBADET" gibi yapmaya çalışıyorum... Namazın farzı sünneti belli... Neyini sulandıracaksınız ? Orucun da öyle... İşte bu meslek de böyle... Kuralları belli. Neyini ne kadar sulandırabiliriz ki ???

hislerime tercüman olan bu yazınızdan dolayı kutlarım sizi..

Yavuz ustam ! HEAD-END sisteminin kablolamasını bildiğinizi iddia etmişsiniz... Hiç yaptınız mı ? Böyle bir iş yaptıysanız, lütfen bana kablolama tekniğini özetler misiniz ?

Hangi kablo kullanıyor ? RG6 U4 mü, CAT5-6 mı, telefon kablosu mu, vs...?
Kabloda ekler oluyor mu ? Oluyorsa ekler nasıl yapılıyor ? (dola bantla mı, klemens mi vs..? )

Teşekkürler...

yavuz ustam teşekkürler sistem kurma niyetinde değilim sadece merak ettim nasıl birşey diye çok teşekkür ederim

yavuz ustam teşekkürler sistem kurma niyetinde değilim sadece merak ettim nasıl birşey diye çok teşekkür ederim

şuan elimde olan 20 daireli bir bina bilmediğim ve danışmadan merkezi uydu anten sistemini şu şekilde yapıyorum
bakın ısrar ediyorum öncedende yazdım ama siz diyosunuzki biliyosunuz ben bilmiyorum uydu sistemini %10 internetten okuyun %10 uyducu arkadaşınıza sorun %10 buradan danışın %70 tesisatcı tecrübenizi uygulayın olur bu iş
yaptığım şekil şu;önceden binada belirlenmiş şaft veya havalandırma kısmına yine projede belirlenmiş dairedeki 4 ad tv prizine ayrı ayrı 18 lik kangal boru döşeyerek yekpare boruyu şaft veya havalandırmaya kadar getirip uçlarını 10 cm mesafe keserek bıraktım 500 mt tüm rgu6 kabloyu prizlerden tek tek sürerek şafttan ucunu aldım çatıya gönderdiğim çırak sarkıttığı tele anten kablosunun ucunu bağlayıp çektirdim çatıda 3 mt pay verdikten sonra prizden 20 cm pay verip kestim 4x20=80 adet kablo çatıda hazır 80x70 sıva üstü panoyu çatıya monte ettim kabloları panoya girdim prizlerden kablo uclarını sat prize bağlamadan prizi boş şekilde taktım gerisi beni alakadar etmez d-smart digitürk yada anlaşacakları uyducu gelir ortak yayın için 2 çanak tutturur lnbf mi takar quard lnb mi takar o onun sorunu 3 ad 20 çıkışlı multisiwice girer önceden anten panosuna hazırlamış olduğum 3x4 nym sigorta priz den fişini takar sistemi bağlar çalıştırır 10 luk nya topraklama çektim panoya ayrıca head-end sisteminide aşağı ya yazıyorum okuyun lütfen.

HEAD-END SİSTEM=Uydu sistemlerinde switch'ten her bağımsız kullanıcıya ayrı kablo çekilmesi gerekir.

Eğer head-end kablosu bir binaya çatıya yakın bir yerden giriyor ve bir tap ya da splitter aracılığı ile her daireye ayrı ayrı kablolar ile yönlendiriliyorsa,

- Her binanın tepesine çanak ve switch montajı yapılacak
- Binaya gelen head-end kablosu switch'in "terrestrial" girişine bağlanacak
- Head-end sisteminin bina dağıtıcısı durumundaki tap'ten dairelere giden kablolar uydu santralinin girişlerine bağlanacak, tap iptal edilecek.
- Daireye ilk girişte, örneğin salonda uydu alıcısı olacak şekilde uygun priz monte edilecek.
- Prizin çıkan ucundan kablo diğer odalara devam ettirilerek oralarda sadece head-end sisteminden faydalanılacak.

Teorik olarak çalışır gibi görünen bu sistemin pratikte çıkaracağı sorunlar:

- Head-end sisteminden gelen sinyalin seviyesi yüksek olursa üretebileceği harmonikler 2ghz bandını, yani uydu tuner sinyalini etkileyebilir.

- Head-end sisteminin dağıtımı uydu santralının terrestrial girşinden tüm abonelere eşit güçte dağıtılabileceği için tap türü seviyeli attenuator kullanmak mümkün olamayacaktır. Bu problem head-end sisteminde üst katlarda oscillation'a, alt katlarda karlanmaya sebep olabilecektir.

Sonuç:

Böyle bir sistemin kurulması tavsiye edilmez. Arıza noktalarını arttırmış olursunuz.

Çözüm:

Her binaya ayrı ayrı uydu sistemi kurulacak, santralden her daireye bağımsız kablolar çekilerek dairelerin uydu yayınlarına ulaşımı head-end sisteminden bağımsız olarak tasarlanacak.
ŞİMDİ ARKADAŞLAR ;ben bu sistemi bilemem internetten aldım bilgi edinmiş oldum head-end kafama yatmadı ama ucuz işcilik ve malzemeden çalmak için bunu yapan çok hatay/dörtyol/zirvekent sitesi aynen böyle uyduruk ben olsam head-end den bağımsız tüm prizleri yukarıdada yazdığım gibi yaparım ama birileri kalkıp bilmiyorum dediğim ama okuyarak danışarak birkısmınıda 23 yıllık tesisatcılığıma istinaden yaptığım yoruma karşılık ;anlamadığınız şeyleri yazmayın elektrik komplike iş nasıl böyle dersin bilimsel açıklaması yok ne alaka saçmalama laf yetiştirme gibi anlamsız kalp kırıcı kelimeler yazarak incitiyolar soruyu soran adamın yalnız yapmayacağını cesaret edemeyeceğini teorik ile pratiğin farklı olduğunu söylesemde yok bahçivan seksiyonel açmış yok havuzcu og parafuduruna inşaat teli sarmış gibi konu ile uzaktan yakından alakası olamayan eleştirilerle mağlup etme sevincini yansıtarak başkalarınada hislerini tercuman yaptırıp kutlamalar tebrikler yahu kardeşim her insan bir şeyi bilmeyebilir ama onun yanlışda olsa fikirlerine saygı duyup incitmeden doğru bildiklerinizi yazarak aynı avluda yanlış abdest alan adama bakarmısınız acaba ben yanlış abdestmi alıyorum diyip o adamda aslında siz değil ben yanlış almışım diye yanlışını gösterme hissiyatını nezaketini tüm arkadaşlardan bekliyorum.tekrardan herkes den özür diliyor hakkınızı helal etme düşüncesi ile haşcakalın.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri