merhabalar araçlarda devir saatine göre 100 k potu nasıl ayarlarım

maxialem

Üye
konu basıt fakat karışık sanırım malum yakıt fiyatları hızla artarken düşündüm hidrojen sistemi artık yaygınlaşmalı fakat gördümkü kararlı bir sistem oturmamış yakıt tasarruf sistemleri çok fakat ben yüzde yüz hidrojen düşündügümden hidrojen miktarını ayarlamam lazım bu nedenle motor devriyle ilgi alaka kurmalıyım bunuda voltaj degil omaj olarak almalıyım

malum motor volanında çıkıntılar var bunun karşısına manyetik bir sensör kondugunda motor çalıştıgında palsler üretir bunu okuyup nasıl bir devreye atmalıyımki bana iki parça arasında omajı ayarlayabilsin

konunun özünün özü bir potansiyometre lazım fakat ayarlaması voltajla olacak bunun yerine ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

gaz pedalına da baglanılabilinir o zaman mekaniki bir sistem olur gaz pedalını şimdilik yedekte tutuyorum

Son düzenleme:
Arabalarda devir saatleri var. Konuyu basite indirgeyebilirsin

:) ona bakarsan gaz pedalıda var gaz pedalınada baglayabilirim amacım bütünlük yapacagım sistem saglam ve kullanışlı mümkünse insan hatalarını en aza indiren bir sistem

Konu hakkında bilgim yok arkadaşım. Motor devri deyince aklıma devir saati geldi. zaten motor devrini okuyorlar arabalarda. Gaz pedalı ile motor devri birbirini dengelemeyebilir.
Kolay gelsin

çok saol ben o konuyu zaten araştırmıştım bahsettigin konu işime yaramıyor ilk hareketi gaz pedalı verir yani ilk tepkime gaz pedalından geçer ben süre kaybını göze alarak motor devri diyorum zaten :) yani gaz pedalına bir sistem bulsam oda olur ama mekaniki olmamalı

Biraz karışık yazmışsınız anladığım kadarıyla; sistemi yaptınız, hidrojen elde ettiniz bunu motora gönderiyorsunuz (içten yanmalı/elk. motor) ama tek yapamadığınız elektronik gaz pedalı. Aklımda olan şu yani işinizi görür sandığım bir devre ile karşılaştım. Liquid level sistem diye aratın LM393veya 339 ve 3914 entegreler vardı. 2 elektrot arasındaki mv farkını 393 palslere çeviriyor, 3914 de pals sürekliliğine göre 8-10 adet ledi yakıyor.

bana pals lazım degil palsi zaten volan üzerinden alıyoruz aynı zamanda ateşleme sistemi içinde kullanılıyor bazı araçlarda motor devir göstergesi yoktur sonradan motor devir göstergesi takılabilir aslında bu sistemi dönüştüre bilirim fakat zahmetli olur pratik olmaz

devir saati - YouTube

Liquid level sistem dedigin farkettigim kadarıyla sıvı seviyesi göstergesi bana dönen bir nesnenin aynı araba motor devir göstergesi gibi devir 1000 iken 1k ise devir 4000 iken 100 k olacak diger devirlerdede zaten orantılı şekilde olur bir potansiyometre lazım

pic ve hobby servo motor ile yapılabileceğini düşünüyorum;sensörden 60 pals aldınız diyelim yapılacak basit bir yazılım ile servo motor başlangıç noktasındayken 60 derece dönüş yapsın;motor miline kaplin ile bağlı 360 derece dönebilen birde potansiyometremiz olsun,örnek 360 k.ohm ,60 palste 60 k.ohm olacak,100 palste 100 k.ohm gibi...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri