merhaba arkdaşlar çalışması hakkında bilgi almak istiyorum lütfen

arkadaşlar bu elektrikli taş ocak.bi telin ucuna faz 'ı diğer ucuna ise nötr ü bağlıyoruz ve ısıtıcı çalışıyor. ama ben çok merak ettim biz bunu bu şekilde bağladığımızda kısa decre etmiş olmuyormuyuz nasıl oluyor çalışıyor bu şekil telin bi özelliği mi var bilgisi olan arkadaşlar çalışma prensibini anlatırmısınız ?

TAŞ OCAK ELEKTİRİKLİ ISITICI 1200W ORTA BOY #18549351 - sahibinden.com

link burda arkadaşlar resimdeki elektrikli taş ocak için sordum bu soruyu

ısıtıcılar tabiki özelliği var bunlar kısa devre özelliğine göre çalışır ister tek olsun ister 380 v olsun hepsi kısa devre özelliğine göre çalışır trifazedede uçları kısa devre ediyorsun aynı mantık tabi vat olarak özellikleri değişir

çok sağol arkadaşım ilgilendiğin için. yani demek istediğim biznormal bi telle bağladığımızda olmaz .yani o telin özelliğinden dolayı o tel kısa devre oluyor ve ısınıyor değil mi. nedir peki o tel ismi nedir ne teli deniyor ona ?

merhaba arkadaşım evet mantık olarak baktığımızda kısa devre etmesi gerek ama içinden baktığımızda öyle değil nasıl mı her iletkenlerin farklı alaşımları ve dirençleri var normalde bakır tel olsa kısa devre eder ama ocak telleri krom_ nikel teldir ve bu tellerin de dirençleri bakır ve alimunyum tellere göre çok yüksektir yani bir ocak teli yaklaşık 50 ohm civarlarındadır buda yaklaşık olarak 4-5 a çeker .bu bakır tel olsaydı aynı uzunluk ve kesitte dirençi çok küçük olacağından yani 0.5 ohm altında yaklaşık 500 a gibi bir akım çeker ve kısadevreye giderdi...

mhmtyazici çok teşekkürler arkdaşım istediğim cevabı senden buldum sana çok teşekkür ediyorum.

rica ederim bu konuyu meraktanmı yoksa kullanmak içinmi sordun bilmiyorum ama bunların değişik hesapları var iş olarak sorduysan yardımcı olmaya çalışırım ....

bu ısıtıcılarda kısa devre mantığından faydalanılır.rezistans telinin iki ucu arasındaki direnç 45 ohm dur(tolerans vardır)yani aslında kısa devre etmiş ouyorsun.Zaten alıcı olan her elektrik devresinde durum böyle değil midir?

hayır kısa devrenin tanımı en küçük dirençten en yüksek geçen akımdır yani 45 ohm kısa devre değil sadece hattı karşı elektron akımını zorlar... yani her yük zorlar ama kısa devre farklıdır...

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri