Merdiven aydınlatması için LÜTFEN YARDIM!!!

hakan_25TR

Üye
efendim herkese merhaba,
işin içinden çıkamadığımız bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum inşallah çözüm bulunur.Şöyle ki;apartman girişine ve merdiven aralarına elektrikçi sensörlü lambalar koymuş.bildiğiniz gibi sensörlü lambalarda normalde eskiden kullanılan sarı akkorlu denen ampüllerden kullanılması gerek bunu biliyorum.ancak ışığı çok kötü olduğu için birara beyaz ışık olsun diye tasarruf ampülü kullandık ama sık sık ampül değiştirmek zorunda kaldık.bunun üzerine internette satılan ve her biri 7 watt olan 220 voltla çalışan beyaz led ampüllerden aldım.girişteki spot tarzı yerlere her biri 2 watt olanlardan toplam 10 tane var.merdiven arasında da her dönüşte birer tane 7 watt led ampüllerden var toplam o da 7 tane.tasarruflu ampüllerin sık sık patlaması sebebiyle led ampüllerin ısınma vs.sorunu olmayacağı için bunu düşünmüştüm.ancak şimdi de sigorta atma sorunu ile karşı karşıya kaldık.oraya bağlı sigorta 16 amper.hemen atmıyor ama bezen 10 saat bazen de 1 gün sonra atıyor yani belli bir süre durduktan sonra atıyor sigortalar.birkaç elektrikçi baktı bulamadı sorunu.sigortalar arızalıdır diye 3 sigortayı yeniden değiştirdik ama yine atmaya devam ediyor.yani bu sensörlü lambalar ya da led ampüller sigorta atmasına sebep olur mu?sürekli attıkça kaldırıyoruz sigortaları bıktık artık.kısa devre olsa hemen atar diye düşünüyorum.ayrıca o kadar da fazla güç çekmez sanırım bu led ampüller.şaştık kaldık doğrusu.sigortanın amperini yükseltmek de istemiyorum.lütfen bu konuda uzman arkadaşlar bir çözüm bulur mu acaba?İnşallah derdimi anlatabilmişimdir,şimdiden teşekkür ederim herkese...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
efendim herkese merhaba,
işin içinden çıkamadığımız bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum inşallah çözüm bulunur.şöyle ki;apartman girişine ve merdiven aralarına elektrikçi sensörlü lambalar koymuş.bildiğiniz gibi sensörlü lambalarda normalde eskiden kullanılan sarı akkorlu denen ampüllerden kullanılması gerek bunu biliyorum.ancak ışığı çok kötü olduğu için birara beyaz ışık olsun diye tasarruf ampülü kullandık ama sık sık ampül değiştirmek zorunda kaldık.bunun üzerine internette satılan ve her biri 7 watt olan 220 voltla çalışan beyaz led ampüllerden aldım.girişteki spot tarzı yerlere her biri 2 watt olanlardan toplam 10 tane var.merdiven arasında da her dönüşte birer tane 7 watt led ampüllerden var toplam o da 7 tane.tasarruflu ampüllerin sık sık patlaması sebebiyle led ampüllerin ısınma vs.sorunu olmayacağı için bunu düşünmüştüm.ancak şimdi de sigorta atma sorunu ile karşı karşıya kaldık.oraya bağlı sigorta 16 amper.hemen atmıyor ama bezen 10 saat bazen de 1 gün sonra atıyor yani belli bir süre durduktan sonra atıyor sigortalar.birkaç elektrikçi baktı bulamadı sorunu.sigortalar arızalıdır diye 3 sigortayı yeniden değiştirdik ama yine atmaya devam ediyor.yani bu sensörlü lambalar ya da led ampüller sigorta atmasına sebep olur mu?sürekli attıkça kaldırıyoruz sigortaları bıktık artık.kısa devre olsa hemen atar diye düşünüyorum.ayrıca o kadar da fazla güç çekmez sanırım bu led ampüller.şaştık kaldık doğrusu.sigortanın amperini yükseltmek de istemiyorum.lütfen bu konuda uzman arkadaşlar bir çözüm bulur mu acaba?inşallah derdimi anlatabilmişimdir,şimdiden teşekkür ederim herkese...
slm ve öncelikle hayırlı ramazanlar...lambalarla bir alakası yok... bu arada orayı besleyen 16a sigorta demişsin sonunda da 3 sigortayı değiştirdik demişsin... dediğin 16a sigorta sadece bu sensörleri mi besliyor? 3 sigorta demişsin bu sigortalar neleri besliyor acaba? sensörlü lambaların olduğu yerde veya beslendiği buatlarda herhangi bir nemlilik var mı acaba? Arada sırada attığı dediğin anda sigortayı değiştir diyecektim ama sigortaları değiştirmişsin zaten..dediğin 16a sigortayı arttırmanın bir anlamı yok zaten..

Son düzenleme:
efendim cevabınız için teşekkür ederim size de hayırlı ramazanlar.3 adet diye bahsettiğim sigorta o kısımda bulunan sigortalar,panonun yan kısmındaki yani.biri merdiven arasındaki lambaları besliyor(16A),diğeri dışarı(16A),diğeri de zildeki konuşma sistemini(10).ama garanti olsun diye hepsini değiştirdim anlatmak istediğim buydu.bir diğer husus da şu efendim,örneğin bu kısımdaki atan sigortayı kaldırıyorum ve belli zaman sonra attığında sayacın yanındaki evin elektrik sigortası da atıyor.her ne kadar evin içindeki sigortalar atmamış olsa da.ama atan sigortayı kaldırmadan sadece evinkini kaldırırsam eve elektrik geliyor merdiven arasında olmuyor bu sefer,yani atan sigorta öylesine duruyor.buatlarda vs.nem falan yok efendim kaç kere kontrol ettik,zaten bu havada olsa da kururdu sanırım kaç aydır...
aklıma şu geldi acaba doğru olabilir mi bilmiyorum ama yarın deneyeceğim.ilk girişte ortada bir sensör var bildiğiniz gibi sensörün 2 tane ampül için çıkışı var.ben o tek sensörün bir çıkışına tanesi 2 watt olan 5 ledli ampül bağladım,diğerini de aynı şekilde toplam 10 ledli ampülü dağıttım asma tavan olduğu için.acaba tek sensöre birden fazla ampül bağladığım için olabilir mi diye aklıma geldi.her ne kadar belki saçma diyen de olabilir ama deneyeceğim.çünkü aklıma başka birşey de gelmiyor...

efendim cevabınız için teşekkür ederim size de hayırlı ramazanlar.3 adet diye bahsettiğim sigorta o kısımda bulunan sigortalar,panonun yan kısmındaki yani.biri merdiven arasındaki lambaları besliyor(16A),diğeri dışarı(16A),diğeri de zildeki konuşma sistemini(10).ama garanti olsun diye hepsini değiştirdim anlatmak istediğim buydu.bir diğer husus da şu efendim,örneğin bu kısımdaki atan sigortayı kaldırıyorum ve belli zaman sonra attığında sayacın yanındaki evin elektrik sigortası da atıyor.her ne kadar evin içindeki sigortalar atmamış olsa da.ama atan sigortayı kaldırmadan sadece evinkini kaldırırsam eve elektrik geliyor merdiven arasında olmuyor bu sefer,yani atan sigorta öylesine duruyor.buatlarda vs.nem falan yok efendim kaç kere kontrol ettik,zaten bu havada olsa da kururdu sanırım kaç aydır...
aklıma şu geldi acaba doğru olabilir mi bilmiyorum ama yarın deneyeceğim.ilk girişte ortada bir sensör var bildiğiniz gibi sensörün 2 tane ampül için çıkışı var.ben o tek sensörün bir çıkışına tanesi 2 watt olan 5 ledli ampül bağladım,diğerini de aynı şekilde toplam 10 ledli ampülü dağıttım asma tavan olduğu için.acaba tek sensöre birden fazla ampül bağladığım için olabilir mi diye aklıma geldi.her ne kadar belki saçma diyen de olabilir ama deneyeceğim.çünkü aklıma başka birşey de gelmiyor...
s.a hakan bey led ampullerı takmadan öncede aynı sorun varmıydı

Sensor arizalı olabilirmi ya da icındeki ledi çıkartip oyle bekleseniz.?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

s.a hakan bey led ampullerı takmadan öncede aynı sorun varmıydı
Umıt ustam ledden önce bir sorun olmadıgı ilk mesajından anlaşılıyo......'sonra ledleri taktık bu sefer de sigorta atma sorunuyla karşılaştık diyor.......'

selam hakan bey, DGN FRT arkadasin dedigi gibi islaklik veya nemlenme varmi ona bakin,cünkü evin ana sigortasida atiyor diyorsunuz yani kacak akim rölesi olmasi gerek.birde o kendinden sensörlü lambalarin cogunun icerisindeki sensörlerde arizalanma oluyor onada dikkat edin.milletimiz ucuz olsun diye bagzi seylerden kaciyor ama daha sonradan basi agriyor.o taktirdiginiz lambalarida tavsiye etmiyorum.normal lambanin yanina sensör taktirsaydiniz daha saglikli olurdu.birde lambanin yanma zamanini 2dk olarak ayarlayin cünkü nekadar cok acilip kapanirsa led ampullerin ömrüde okadar kisa olur ve bu ampullerde ariza yaptiginda sigortalari attirabilir.saygilar

Umıt ustam ledden önce bir sorun olmadıgı ilk mesajından anlaşılıyo......'sonra ledleri taktık bu sefer de sigorta atma sorunuyla karşılaştık diyor.......'
pardon ramazan kafası işte ;) tek sonuc kalıyo bana kalırsa takılan ampullerın bırınde hata var onuda söyle cözebiliriz normal 25 wattlık ampullerı gerı takmamız gerekır mesela 2 3 gun arayla tek tek degıserek sorun bırınde ise degışimden sonra sgorta atmayacaktır saygılar

pardon ramazan kafası işte ;) tek sonuc kalıyo bana kalırsa takılan ampullerın bırınde hata var onuda söyle cözebiliriz normal 25 wattlık ampullerı gerı takmamız gerekır mesela 2 3 gun arayla tek tek degıserek sorun bırınde ise degışimden sonra sgorta atmayacaktır saygılar

efendim cevabınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.sanırım sorun led ampüllerde.çünkü evet sensöre uygun olmasa da tasarruf ampüllerinde aynı sorun yoktu diye hatırlıyorum ben.yani tasarruf ampülü sensöre dayanmıyor bunu biliyorum ama böyle de sigorta attırmıyordu.peki ustalar aslında led ampüllerin bunu yapmaması lazım.yani led ampüllerin böyle birşey yapma olasılığı var mı?şimdi arka bahçede karanlık bir alan var.oraya da gece hırsız ihtimaline karşı sensörlü lamba takacağım ama o projektör olacak.elektrik tasarrufu için halogen ampüllü yerine onu led projektör düşünmüştüm ama vaz mı geçeyim acaba diye düşünmeye başladım şimdiden.kısacası size şunu sormak istiyorum.led ampül acaba bu sorunu çıkarır mı?çünkü hepsini tekrar değiştirmek çok zor geliyor da:)

bu arada ampüller şunlardan:led ampul - Google'da Ara

spot şeklinde olanlar ise:led ampul - Google'da Ara

efendim cevabınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.sanırım sorun led ampüllerde.çünkü evet sensöre uygun olmasa da tasarruf ampüllerinde aynı sorun yoktu diye hatırlıyorum ben.yani tasarruf ampülü sensöre dayanmıyor bunu biliyorum ama böyle de sigorta attırmıyordu.peki ustalar aslında led ampüllerin bunu yapmaması lazım.yani led ampüllerin böyle birşey yapma olasılığı var mı?şimdi arka bahçede karanlık bir alan var.oraya da gece hırsız ihtimaline karşı sensörlü lamba takacağım ama o projektör olacak.elektrik tasarrufu için halogen ampüllü yerine onu led projektör düşünmüştüm ama vaz mı geçeyim acaba diye düşünmeye başladım şimdiden.kısacası size şunu sormak istiyorum.led ampül acaba bu sorunu çıkarır mı?çünkü hepsini tekrar değiştirmek çok zor geliyor da:)

bu arada ampüller şunlardan:led ampul - Google'da Ara

spot şeklinde olanlar ise:led ampul - Google'da Ara
led ampül böyle bir sorun çıkarmaz....

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri