Mekanik trafodan fazla akım çekilirse ne olur?

usaglam

Üye
Selamlar. Elimde üzerinde gücü yazmayan bir mekanik trafo var. Bununla 2 tane TDA2003AV çalıştırmak istiyorum. Ancak trafonun gücünü bilmediğimden kaldırır mı bilemiyorum.

Diyelim ki trafonun gücü az kalıyor. Ne olur? Trafonun sargıları yanana kadar çalışmaya devam mı eder yoksa voltaj düşerek sorunsuz çalışmaya devam mı eder?

Şunu da sorayım : TDA2003AV'in datasheetine baktığımda "maximum operating supply voltage = 28V" ve "maximum dc supply voltage = 18V" diye değerler gördüm. Bunlardan hangisini dikkate almalıyım? Trafomun çıkışı 24VAC ama doğrultunca daha da artacak. Sizce TDA2003AV'i bu trafoyla kullanmak hata mı olur? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
boyutu ne? kaç volt veriyor? ve yükte ısınmadan kaç amper veriyor?

Trafonun gücü az kalırsa voltaj düşer ve bunun dışında yetersiz kalırsa ısınmaya başlar. Fanla idare edilebilir. Ama yinede çok tehlikeli Tda entegreli zamansal olarak her an farklı akım çekebilir. Farklı akımlardan dolayı voltaj etkilenecek. Bu yüzdende 24Ac trafoyu bu entegrelerde kullanamazsın. Çünkü entegreler aşırı volt piklerine maruz kalıcak. Aslında datasheetine baktığımda belki olabilir dayanır gibisinden hissettim ama o benim zevkim. Ben bişeyleri öldürmeyi seviyorum. Senin için güvenli değil diyebiliriz. 7812 veya 7815'lerden al paralel bağla eğer bu arkadaşın amperi yeticekse. Onu emin olmak lazım tabi 😬

Son düzenleme:
Bu mekanik trafo nasıldır? Çok merak
ettim. Resmi var mı?

boyutu ne? kaç volt veriyor? ve yükte ısınmadan kaç amper veriyor?
Selamlar. Elime henüz geçmedi. Boyutlarını bilmiyorum. 24 VAC çıkışlı, Akım konusunda herhangi bir bilgi yok.
Trafonun gücü az kalırsa voltaj düşer ve bunun dışında yetersiz kalırsa ısınmaya başlar. Fanla idare edilebilir. Ama yinede çok tehlikeli Tda entegreli zamansal olarak her an farklı akım çekebilir. Farklı akımlardan dolayı voltaj etkilenecek. Bu yüzdende 24Ac trafoyu bu entegrelerde kullanamazsın. Çünkü entegreler aşırı volt piklerine maruz kalıcak. Aslında datasheetine baktığımda belki olabilir dayanır gibisinden hissettim ama o benim zevkim. Ben bişeyleri öldürmeyi seviyorum. Senin için güvenli değil diyebiliriz. 7812 veya 7815'lerden al paralel bağla eğer bu arkadaşın amperi yeticekse. Onu emin olmak lazım tabi 😬
Selamlar. Dediğiniz regülatörleri kullanırsam seste bozulma olmaz mı? Elimde bu entegreye uygun halihazırda SMPS güç kaynakları da var. Ama ben kaliteli ses elde etmeye çalışıyorum o yüzden mekanik trafo kullanmak istedim. Hoparlörlerim küçük olduğundan ve trafonun gücüne güvenmediğimden güçsüz ama kaliteli ses veren bir entegre arıyorum. TDA2003AV kullanamayacaksam 24Vac çıkışlı trafoda sorunsuz çalışacak Pentawatt-5 paketinde başka bir entegre biliyor musunuz?
Bu mekanik trafo nasıldır? Çok merak
ettim. Resmi var mı?
Ha498978cc7aa4622b82c39e1a53878b20.jpg

Buna benziyor ama aynısı değil. "Mekanik" trafo dememin sebebi artık SMPS güç kaynaklarına da "trafo" veya "led trafosu" denmesi. Karışıklık olmaması aşısından yani.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri