Mekanik Elektrik Sayaçları Yasal Mı?

dijital sayaç kendiliğinden bozulursa hiçbir şekil okuma yapmazsa faturalarındırma nasıl olur?
bilgisi olan var mı?

Sayaç ekranında görüntü yoksa
Normal çipten okuma yapıldığı gibi faturalandirilir .
Sayaç değişimi yapılır.

Kendiliğinden bozulma nedir?
Sayaç durumu hakkında bilgi vermeniz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayaç ekranında görüntü yoksa
Normal çipten okuma yapıldığı gibi faturalandirilir .
Sayaç değişimi yapılır.

Kendiliğinden bozulma nedir?
Sayaç durumu hakkında bilgi vermeniz.
ekrandaki değerler değişmiyor T-T1-T2-T3 hepsi aynı kırmızı ışık yanıp sönmüyor

Aynısı arkadaşda oldu .
Endexlerde değişim yoktu
Sonucu bilmiyorum ama sayaç değişimi istedi. .

geçmiş ortalama tüketimimden kullanasamda kullanmasamada fatura çıkar mı? fazla fatura çıkarabilirler mi çıkarırlarsa nasıl itiraz ederim arkadaşınıza sorabilir misiniz?

Elektrik Piyasasında Kullanılacak Sayaçlar Hakkında Tebliğ(30 Aralık 2004 tarihli ve 25686 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ)
Madde 9- Perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketlerinden düzenlemeye tabi tarifeler yoluyla elektrik enerjisi ve/veya kapasite satın alan tüketicilerin mevcut sayaçlarını değiştirme zorunluluğu yoktur.
Bu tebliğden günümüze kadar mutlaka değişiklikler olmuştur. Ama artık hiç bir yeni tesise mekanik sayaç takılabilmesi kanunen de fiilen de mümkün değildir. Tedaş lar özelleştirilmeden önce illerde Tedaş bünyesinde sayaç ayar masaları vardı. Şimdi onlarda yok. Mekanik sayaç üretimi de yok. Gereğide yok. Sistemde hala devrede olan mekanik sayaçlar mevcut. Şimdiye kadar bunların dijital sayaca çevrilmiş olması gerekiyordu. Özelleşen Tedaşlar daha önemli işlerinden fırsat bulamıyorlar herhalde. Mesela komşumun sayacı benim bildiğim kadar,10 seneden fazladır mekanik sayaçtır. Ne damgaya gitti. Ne de dijitalle değişti.

Kırmızı Işık normal şekilde yanıp sönüyor yoksa ısıtıcı bağlanmış hızlı kırmızı ışık yanip sönüyor.

Çipten okutamazlarsa eski tüketim değerlerinden ortama alınır biliyorum.
Sizin elektrik yaktiginizi yakmadiginizi dağıtım şirketi bilmez.

Elektrik Piyasasında Kullanılacak Sayaçlar Hakkında Tebliğ(30 Aralık 2004 tarihli ve 25686 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ)
Madde 9- Perakende satış lisansı sahibi dağıtım şirketlerinden düzenlemeye tabi tarifeler yoluyla elektrik enerjisi ve/veya kapasite satın alan tüketicilerin mevcut sayaçlarını değiştirme zorunluluğu yoktur.
Bu tebliğden günümüze kadar mutlaka değişiklikler olmuştur. Ama artık hiç bir yeni tesise mekanik sayaç takılabilmesi kanunen de fiilen de mümkün değildir. Tedaş lar özelleştirilmeden önce illerde Tedaş bünyesinde sayaç ayar masaları vardı. Şimdi onlarda yok. Mekanik sayaç üretimi de yok. Gereğide yok. Sistemde hala devrede olan mekanik sayaçlar mevcut. Şimdiye kadar bunların dijital sayaca çevrilmiş olması gerekiyordu. Özelleşen Tedaşlar daha önemli işlerinden fırsat bulamıyorlar herhalde. Mesela komşumun sayacı benim bildiğim kadar,10 seneden fazladır mekanik sayaçtır. Ne damgaya gitti. Ne de dijitalle değişti.
10 yıl dolunca değişti sayaç değişen sayaç dijital ekran değerleri değişmiyor
Kırmızı Işık normal şekilde yanıp sönüyor yoksa ısıtıcı bağlanmış hızlı kırmızı ışık yanip sönüyor.

Çipten okutamazlarsa eski tüketim değerlerinden ortama alınır biliyorum.
Sizin elektrik yaktiginizi yakmadiginizi dağıtım şirketi bilmez.
kırmızı ışıkta hiç yanmıyor hiç ekran tuşa basınca geliyor
çip dediğiniz nedir? teşekkürler

10 yıl dolunca değişti sayaç değişen sayaç dijital ekran değerleri değişmiyor

Sayaç okunmayacak konumdami ?
sayaç içeride.
.
Sayac okunacak konumda ise sayaç okuyucu niye farkına varmamis.

Sizde kullanım varsa niye fatura çıkmıyor diye araştırma yapmadiginiz.
Dağıtım şirketine bildirim.

Diğer çevre araştırması yapılır.
Beyana göre işlem yapılabilir.

Sayaç okunmayacak konumdami ?
sayaç içeride. .
Okunacak konumda ise sayaç okuyucu niye farkına varmamis.
Sizde kullanım varsa niye fatura çıkmıyor diye araştırma yapmadığını.
Dağıtım şirketine bildirim.
Diğer çevre araştırması yapılır.
Beyana göre işlem yapılabilir.
teşekkürler sağolun

Sn.sezetrk, şirket sayacı optik okuyucu ile okuyabilir. Optik olarak da okuyamazlarsa üreticiye gönderip rapor isterler. Üretici sayacın romlarından okuma yapıp sonucu rapor ile bildirir. Size bu rapor sonucuna göre faturalama yapılır. Üretici okunamıyor diye rapor verirse, yürürlükte olan ilgili mevzuatlardaki hükümler çerçevesinde belirlenen ortalama tüketim miktarı ve süresi üzerinden faturalandırma yapılır. üretici raporu olmadan veya ona aykırı bir şeyler yaparlarsa ancak o zaman itiraz edebilirsiniz. Yoksa burası Almanya değil istediğn kadar itiraz et. Ne fayda.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri