Meger nedir? Megerler nasıl çalışır?

bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sargı drencinin meger ile ölçülmesi bence mümkün degil meger ile izolasyon drencinin ölçümünü yapabilirsiniz

meger topraklama elektrodunun toprağa olan iletkenliğini ve direncini ölçer :)

sargı direnci ve meger arasındaki baglantıyı bulamadım megerin tek ölçüm alanı topraklama elektrodunun direncini ölçmektir siz yalıtkan ve izalasyondan bahsetmişsiniz.

Kablonun izolasyon direncini ölçtüğüm zaman meger'de rakamlar sürekli değişiyor. 400 Mohm ile 460 Mohm arasında sürekli artıp azalıyor. Bu normal bir durum mu ? Ve neden sürekli değişiyor

Merheba;
Meger TEDAŞ şebekelerinde ve özel müşterilerde kullanılan İşletme ve koruma topraklamalarının elektrotlarının toprak ile olan direncini ölçen cihazlardır.

Topraklama direnci yüksek olan tesislerde sigorta ve kesici açmaları olmaz dolayısıyla arıza büyük hasarlara neden olur.

TEDAŞ Topraklama yönetmeliğine göre;
Koruma toprakalama direnci:5 ohm
İşletme topraklama direnci:2 ohm

Altında olmak zorundadır.

Merhaba,

"Meger nedir?" sorusunu görünce yazmadan kalamadım:

Megger bir markadır ve Türkiyede Meger olarak terimleşmiştir.
Meger denildiğinde genelde izolasyon test cihazları veya Toprak direnci test cihazları kast edilir (Toprak Megeri)

Bu arada TEDAŞ Topraklama Yönetmeliğinde 5 ohm, 2 ohm bulamadım. Kaçıncı sayfada olduğunu bilen varmı?
Başka bir başlıkta belirttiğim gibi olması gereken Topraklama direnci duruma göre hesaplanmalıdır.

Kaynak
ETO İstanbul Topraklama Yönetmeliği:
www.etoist.org.tr/topr.doc
Sayfa 30

Toprak özdirenci ve işletmeye ait topraklamanın yeterliliği de meger ile ölçülmektedir.

Örnek olarak direk tipi trafolarda giriş çıkış elemanlarının yerleştirilmesinde kullanılır sargılar ana tankın içine yerleştirildiğinde kısa devre olup olamadığını kontrol etmek için kullanılır...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri