Meger nedir? Megerler nasıl çalışır?

miliohmmetre, mikroohmetre diyebiliyorken; megaohmmetre, teraohmmetre demeyi pek tercih etmiyoruz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Meger Amerikan Test Aletleri üreten markanın ismidir. İzolasyon direnci ölçümü izolasyon test cihazlarının içindeki trafodan istenen kademede ( 250 - 500 -100 V AG ya da 10000 V a kadar YG ) DC Gerilim üreterek istenen yüzeye ya da kabloya uygulanması ile testin yapılmasıdır. Avometre iletken direncini ölçebilir sadece. Toprak direnci ölçen cihazlar da faz problarından 12 mA - 200 mA akım enjekte ederek ve oluşan gerilimi ölçerek; toprak direncini, topraklama direncini ya da çevrim empedans değerlerini belirleyen cihazlardır.

benim merak ettiğim konu megerle mesela bir kablonun yalıtkanlık direncini ölçeceğiz kabloya megerden kac volt göndermemiz gerekiyor ölçümü kaç volt ile yapacağımızı neye göre belirleyeceğiz kablonun üzerinde yazan 1kv veya 500-600v yazıları bize bunu mu ifade ediyor.

bir diğer merak ettiğim konuda megerle ölçüm yaparken tesisata bağlı bir kabloyu ölçeceğiz. toprak ve nötr kablolarına gerekli voltu gönderdik ama bu kablolar tesisata bağlı megerden giden dc voltaj herhangi bir cihaza zarar verebilir mi?fazları ölçerken salterleri kapattıgımız için sorun olmuyor fakat toprak ve nötr olayı kafamı karıstırıyor konu hakkında bilgisi olanlardan yorum bekliyorum.

benim merak ettiğim konu megerle mesela bir kablonun yalıtkanlık direncini ölçeceğiz kabloya megerden kac volt göndermemiz gerekiyor ölçümü kaç volt ile yapacağımızı neye göre belirleyeceğiz kablonun üzerinde yazan 1kv veya 500-600v yazıları bize bunu mu ifade ediyor.

bir diğer merak ettiğim konuda megerle ölçüm yaparken tesisata bağlı bir kabloyu ölçeceğiz. toprak ve nötr kablolarına gerekli voltu gönderdik ama bu kablolar tesisata bağlı megerden giden dc voltaj herhangi bir cihaza zarar verebilir mi?fazları ölçerken salterleri kapattıgımız için sorun olmuyor fakat toprak ve nötr olayı kafamı karıstırıyor konu hakkında bilgisi olanlardan yorum bekliyorum.
Tesisata bağlı bir kablonun izolasyon direnci ölçülmez bu bir . Sizin düşündüğünüz gibi sıva altı bir tesisatta bulunan NYA kabloların da birbiri arasındaki yalıtım durumu da izolasyon megeri ile ölçülmez . Meger le ölçülebilecek bir kablo ancak çok fazlı ve çok damarlı olur , ölçülen değer de kabloların damarlarının birbiri arasındaki yalıtım değeridir bu da iki .
Test gerilimi de çalışma voltajına yakın bir değerde olursa makbul olur . Üstünü vermek her zaman izoalsyonu zorlayıcı olur tavsiye etmem , altını vermek de testin makbuliyetine şüphe düşürür.

Devreye alınmamış tesisatlarda kablo uçları bağlanmamışken 1000 v dc ile test edilir, halihazırda çalışan tesisatlarda 250 v dc ile test yapılır ki tesisat ve kablolar zarar görmesin.

Tesisata bağlı bir kablonun izolasyon direnci ölçülmez bu bir . Sizin düşündüğünüz gibi sıva altı bir tesisatta bulunan NYA kabloların da birbiri arasındaki yalıtım durumu da izolasyon megeri ile ölçülmez . Meger le ölçülebilecek bir kablo ancak çok fazlı ve çok damarlı olur , ölçülen değer de kabloların damarlarının birbiri arasındaki yalıtım değeridir bu da iki .
Test gerilimi de çalışma voltajına yakın bir değerde olursa makbul olur . Üstünü vermek her zaman izoalsyonu zorlayıcı olur tavsiye etmem , altını vermek de testin makbuliyetine şüphe düşürür.

nya kablodan bahsetmemiştim zaten

Önüne gelen birşeyler yazmış yine... :) İzolasyon testleri çalışma geriliminin en az 2 katında yapılır. Test akımı çok düşük olduğu için test ettiğiniz objeye zarar verme ihtimali yoktur ama yinede 3 katını geçmemelidir. Meger'e biri Amerikan demiş ama İngiliz firmasıdır. Saygılar

Önüne gelen birşeyler yazmış yine... :) İzolasyon testleri çalışma geriliminin en az 2 katında yapılır. Test akımı çok düşük olduğu için test ettiğiniz objeye zarar verme ihtimali yoktur ama yinede 3 katını geçmemelidir. Meger'e biri Amerikan demiş ama İngiliz firmasıdır. Saygılar

çalışma gerilimi 400v olan bi asenkron motorun izolasyon direnç testini megerin 1000v kademesinde mi yapmalıyız?

Aynı fikirdeyim fakat arkadaşımız yalitim direnci testi çalışma geriliminin en az iki katıyla yapılır dediği için araya girdim. Açıklayabilirse nedenini öğrenmek isterim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri