Meger ile motor testi yardım

blade44

Üye
sayın ustalar meger ile bir fazlı veya 3 fazlı motorun sağlamlık testi nasıl yapılır kısaca anlatırmısınız diğer olarakta bir fazlı motorlarda yardımcı sargıya kondansatör nasıl bağlanır ve yardımcı sargı ucu nasıl tespit edilir yardımcı olursanız çok memnun olurum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
verdiğin linkler çok faydalı ama ben halem megerle motoru nasıl test yapacaz anlamadım megerden çıkan voltajı motora nasıl verecez ve nasıl bir değer görmemiz gerekiyor

Megeri önce 500V kademesine getir. motor klemensinden yıldız veya üçgen köprülerini sök. probun birini U1 e, diğerini V1 e temas ettir ve probların birinde bulunan test düğmesine bas. bu şekilde iki bobin arasınsaki izolasyonu ölçmüş olyorsun. 5,5 Gohm okuman gerekiyor(tabi motor sağlamsa) aynı işlemleri U1-W1, V1-W1 U1-Gövde, V1-gövde ve W1-gövde arası için yap.
daha sonra 1000V kademesine getirerek aynı işlemleri yap. eğer motor sağlamsa 1000V için 11Gohm okuman gerekir.
birde bunları yapmadan bobin dirençlerinide ölç. kısa devre veya dirençler arasında farklılık var mı bak.
hepsi normalse motor sağlamdır.

Megeri önce 500V kademesine getir. motor klemensinden yıldız veya üçgen köprülerini sök. probun birini U1 e, diğerini V1 e temas ettir ve probların birinde bulunan test düğmesine bas. bu şekilde iki bobin arasınsaki izolasyonu ölçmüş olyorsun. 5,5 Gohm okuman gerekiyor(tabi motor sağlamsa) aynı işlemleri U1-W1, V1-W1 U1-Gövde, V1-gövde ve W1-gövde arası için yap.
daha sonra 1000V kademesine getirerek aynı işlemleri yap. eğer motor sağlamsa 1000V için 11Gohm okuman gerekir.
birde bunları yapmadan bobin dirençlerinide ölç. kısa devre veya dirençler arasında farklılık var mı bak.
hepsi normalse motor sağlamdır.

Sn. Vermilon 5,5-11 Gohm gibi değerleri neye istinaden veriyorsunuz? Motorun tipine, çalışma şartlarına, yaşına istinaden bu değerler çok değişkendir.Gohm görülmesi gerekir ama ben mohm lada çok motoru kullanmaya devam etmişimdir.

kullanmaya devam edilebilir ama motor yükte çalışmaya devam ettikçe motor yanacaktır. ben 15MW kurulu güçte çalışan bir işletmede elektrik şefi olarak çalışıyorum. çalışan motorlarımın tamamı benim yazdığım değerleri göstermekte.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri