Meger de ölçülen dirençler ne anlama geliyor?

mcabit

Üye
Üç fazlı transformatörlerde YG-AG , YG-Tank veya AG-Tank arası yapılan meger ölçümlerinde bulunan direnç değeri ne anlama geliyor? İki ayrı marka aynı güçlü transformatörü ölçtüğümüzde bulunan değerler birbirinden çok farklı çıkıyor. Örneğin ;
Dirençleri daha düşük çıkan transformatörün polarizasyon endeksi yüksek çıkarken, dirençleri daha yüksek çıkan transformatörün polarizasyon endeksi düşük çıkıyor. Bu durumda hangi transformatörün izolasyonu daha kuvvetli? Nasıl yorumlarsınız?

kesin bişey yok diye biliyorum bu konuda.. bir aralar bende arıyodum minimum 500Mohm olmalı gibi yazılarla karşılaştım ama ne kadar güvenilir bilemiyorum. zaten değişik trafoların etiketlerini inceleme imkanın olursa bu izolasyon direnç değerlerinin aynı olmadığını görüceksin.

YALITIM DİRENCİ ÖLÇÜMÜ (MEGGER TESTİ)

Bu deney transformatörün yalıtım durumu hakkında yorum yapmamızı sağlayan ve pratikte en yaygın olarak kullanılan deneydir. Yaygın olarak kullanılabilmesinin nedeni deneyde kullanılan ölçü aletlerinin diğer ölçü aletlerine kıyasla daha ucuz ve kullanımının çok kolay olmasıdır. Yalıtım direnci ölçen cihzlara MEGAOHMMETRE ya da kısaca MEGGER adı verilir. Dinamolu, bataryalı ve motorlu olmak üzere başlıca üç farklı türü vardır. Megger ölçü aletleri 500-1000-2500-5000-10000-15000 V. Gerilim kademeleri olan ve DC gerilim üreten cihazlardır. Uygulamada dinamolu ve bataryalı meggerlerle 1 dakika süreli ölçüm yapılır. Bu 1 dakikalık süre zarfında her 15 saniyede bir değer okunup kaydedilir. Ayrıca test anında trafo üst yağ sıcaklığı ve havadaki nem oranı ( ölçülebiliyorsa ) ölçülüp kaydedilir. Deney tamamlandıktan sonra ölçülen büyüklükler 20 ºC referans sıcaklığa irca edilir.Daha sonra ölçülen son değer (60. saniyedeki değer), 30.saniyede okunan değere bölünerek Polarizasyon Endeksi denen değer bulunur ve bu değere göre transformatörün yalıtım durumu hakkında yorum yapılır. Motorlu meggerlerle ise genellikle 10 dakikalık ölçüm yapılır ve her dakika ölçülen değerler kaydedilir. Polarizasyon Endeksi burada 10. dakikada ölçülen değerin 1. dakikada ölçülen değere oranlanmasıyla bulunur.
Deney yapılırken transformatörün yalıtım seviyesi üst gerilimi bilinmeli ve deney gerilimi ona göre seçilmelidir. Aksi taktirde trafo yalıtımına zarar verebiliriz. Ayrıca deneyde trafo buşingleri kuru ve temiz durumda olmalıdır. Aksi taktirde deney sağlıklı yapılamaz ve çıkan sonuçlar yanıltıcı olur.
Deneyde YG ve AG sargıları varsa nötr uçları da dahil olmak üzere bir bakır iletkenle kendi aralarında ayrı ayrı biri birine köprülenir. Ölçümler YG-AG, YG-TANK, AG-TANK, ve çekirdek topraklama ucu dışarıya çıkartılmışsa ÇEKİRDEK-TANK arasında yapılır. Bunun için megger cihazının (-) ve (+) polariteli uçları ayrı ayrı ölçüm yapacağımız uç çiftine bağlanır. Guard (ekran) ucu da boşta kalan uca bağlanır. Daha sonra ölçümler yukarıda belirtildiği gibi yapılır.
Üç sargılı trafolarda ise yukarıdaki ölçümlere ilaveten üçüncü sargının tanka ve diğer sargılara karşı yalıtımının da ölçülmesi gerekmektedir.

Yalıtım direnci ölçümü prensip test bağlantı şeması aşağıda verilmiştir.

Analizör arkadaşımız çaok iyi bir şekilde açıklamış. Bende şunları eklemek istiyorum.
1- Açık üçgen veya açık delta gibi sargıları bağımsız trafolar dışındaki trafoların bağlantıları Y vey D olduğundan sargılar birbiriyle zaten bağlantılıdır. Bu nedenle megger yaparken kprülemenize gerek yoktur.
2- Yalıtım direncinde minimum değer şöyle hesaplanır:

R= (1,5*E) /kökP

Burada R= 20 derecedeki izolasyon direnç değeri
E= Trafo gerilimi (V)
P= Trafo nominal gücü (kVA)

Analizör arkadaşımız çaok iyi bir şekilde açıklamış. Bende şunları eklemek istiyorum.
1- Açık üçgen veya açık delta gibi sargıları bağımsız trafolar dışındaki trafoların bağlantıları Y vey D olduğundan sargılar birbiriyle zaten bağlantılıdır. Bu nedenle megger yaparken kprülemenize gerek yoktur.
2- Yalıtım direncinde minimum değer şöyle hesaplanır:

R= (1,5*E) /kökP

Burada R= 20 derecedeki izolasyon direnç değeri
E= Trafo gerilimi (V)
P= Trafo nominal gücü (kVA)

formüller yazılmış fakat anlayamadım. 630kVA bir trafoda hesap şu şekildemi?
ag-tank için
r=1,5*400/kök630 ??? çıkan değer megamı,gigamı, teramı ?? ve bu hesap doğrumu?
eğer doğruysa paydanın üst tarafı hiç değişmeyecek ve trafo gücü arttıkça izolasyon değeri düşecek demek!!

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri