MCU ile Transistör anahtarlama

npn transistörün emiteri +5v a bağlanmaz. emiter gndye. kollektörü lede, led seri dirence ,seri direnç +5v a bağla. seri direncin değerini akıma göre hesapla. mesla led 2v ve istenen led akımı 10ma ise ...5-2=3v
R=v/i=3/10ma=300 ohm gibi...
alttaki tansistör ile ne yapmak istedin . o entegrenin beslemesini mi anahtarlamak istiyorsun.

npn transistörün emiteri +5v a bağlanmaz. emiter gndye. kollektörü lede, led seri dirence ,seri direnç +5v a bağla. seri direncin değerini akıma göre hesapla. mesla led 2v ve istenen led akımı 10ma ise ...5-2=3v
R=v/i=3/10ma=300 ohm gibi...
alttaki tansistör ile ne yapmak istedin . o entegrenin beslemesini mi anahtarlamak istiyorsun.

Alttaki transistör günde 1+1 saniyelik filtreyi çevirmek için ,açık kalıp sonra kapanacak..Üstteki 10 saat kadar 200ma MAX ,anahtarlama yapacak.Aslında kafam biraz karıştı..Ben röle gibi düşündüm ama biraz değişikmiş..

her cevabından sonra düşünüyorum acaba ne denek istiyor diye..
filtre nedir. ben alttaki entegrenin beslemesinimi transitörle anahtarlamak istiyorsun diye sordum.

her cevabından sonra düşünüyorum acaba ne denek istiyor diye..
filtre nedir. ben alttaki entegrenin beslemesinimi transitörle anahtarlamak istiyorsun diye sordum.

Evet 2 transistörde anahtar görevi görmeli..Evimizdeki lambayı yakan anahtar gibi..Tek farkı ben 3.3v verince açılan bir anahtar,ve boyutu çok ufak..Bu şekilde kullanmak istiyorum.."Röle gibi " ..Anlatımına göre üst tarafı düzelttim..

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü_2021-05-12_17-48-59.png
    Ekran görüntüsü_2021-05-12_17-48-59.png
    16.7 KB · Görüntüleme: 8

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular