McQuay Kompresör Motor Gücü Hakkında

gigo

Üye
Merhaba Sayın kontrol kalemi Üyeleri, bir konuda değerleri bilgi ve görüşlerinize ihtiyacım var. Bir adet McQuay marka kompresör kullanacağım. Fakat motorun etiketinden motorun elektrik gücü bilgilerini çıkaramadım. İnternet de motorun model numarasını yazarak araştırma yaptım fakat bir bilgi bulamadım. Ekte motorun etiketini paylaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
IMG_20200409_085516.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
400 voltta kullanacagına göre, 1000 kw. gibi düşünün. Aklımda kaldıgı kadarı ıle, vıdalı kompresörler, 1 metre küp hava üretimi için 10 kw. enerji tüketiyordu. Çapraz kontrol için buradanda gidebilirsiniz.

400 voltta kullanacagına göre, 1000 kw. gibi düşünün. Aklımda kaldıgı kadarı ıle, vıdalı kompresörler, 1 metre küp hava üretimi için 10 kw. enerji tüketiyordu. Çapraz kontrol için buradanda gidebilirsiniz.

Sayın Zeybek Bey, yazım hatası yoksa 1000kw yazmışsınız bu değer çok yüksek değil mi?

Sizinkine yakın gucde bir satılık kompresör ılanı gördum, daha ufak guzde, 1460 amperde. demek oda 750 kw guc yapıyor. https://makinecim.com/ilan_263431_mcquay-hsa-235-screw-vidali-sogutma-kompresoru
Hava uretımınız nedır.Bırde oradan gıtsek. Sız chıller olarakmı kullanıyorsunuz.

Evet chiller olarak kullanılacak. Bu motorun daha önce kullanıldığı bir sistemi inceleme fırsatım oldu, üstünkörü de olsa. Bu motoru aynısını yıldız-üçgen yol verme metodu ile sürmüşler ve kontaktörleri gördüğüm zaman gözlerime inanamadım. Ana ve üçgen kontaktörleri Siemens Sirius 3RT1064-6...6 (110kw), yıldız kontaktörü ise 3RT1055-6...6 (75kw). bu kontaktörlerle nasıl sürülebilir.

Motor 2012 model, eskı teknolojıde degıl, demek oyle ucuz geldı. cerdıgın kontaktör degerlerıne göre, motor ortalama 110 kw. 220 amper cıvarı yaparMotor etıket resmini büyüterekde bakdım, nokta virgul göremedım. Hanı 220, amper gıbımı dıye. Verdıgın kontaktör boyutunda yaklasık o akım degerı cıkıyor.
LRA anlamı, motor akımı demekmiş.
.https://thegrid.rexel.com/en-us/forums/product-faqs/f/forum/1042/what-is-the-meaning-of-fla-lra-mca-and-mopd-in-electric-equipment-specifications
Konu, daha önce formumuzda acılmus, maxımum cekecegı akım anlamınada gelıyor.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kompresör-en-yüksek-kalkış-akım-değeri.75676/
Bu konuda, "serkan48" arkadasımız daha tecrubelidir.Umarım oda bır yorumda bulunur.
Peki, kontaktörlerın altında termık röle, veya motor koruma şalteri vs koruma elemanı varmı. Akırmayarından motor gücüne yaklaşılabilir..

Son düzenleme:
Motor 2012 model, eskı teknolojıde degıl, demek oyle ucuz geldı. cerdıgın kontaktör degerlerıne göre, motor ortalama 110 kw. 220 amper cıvarı yaparMotor etıket resmini büyüterekde bakdım, nokta virgul göremedım. Hanı 220, amper gıbımı dıye. Verdıgın kontaktör boyutunda yaklasık o akım degerı cıkıyor.
LRA anlamı, motor akımı demekmiş.
.https://thegrid.rexel.com/en-us/forums/product-faqs/f/forum/1042/what-is-the-meaning-of-fla-lra-mca-and-mopd-in-electric-equipment-specifications
Konu, daha önce formumuzda acılmus, maxımum cekecegı akım anlamınada gelıyor.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kompresör-en-yüksek-kalkış-akım-değeri.75676/
Bu konuda, "serkan48" arkadasımız daha tecrubelidir.Umarım oda bır yorumda bulunur.
Peki, kontaktörlerın altında termık röle, veya motor koruma şalteri vs koruma elemanı varmı. Akırmayarından motor gücüne yaklaşılabilir..

Motor koruma amper ayarı 225A ayarlanmış. Fakat benim anlamadığım LRA değeri 400A olan bir motora neden 225A kontaktör kullanılmış. Genelde asenkron motor sürücüsü seçerken bile motor gücünün bir üstü seçiliyor. örneğin 1,5 kw lık motor için 2.2 kw konuyor. (Bu arada ilginiz için teşekkür ederim.)

Motor koruma, yıldız ucgen şalterden önce olmalı,
225 amper dediğinize göre, o zaman 110 kw. cıvarında gücü var. Etıket ıncelendıkce cıkıyor, LRa ; yıldızda, 660 amper, ucgende 2200 ..

Meehabalar.

@zeybek abi saygilar.

Motor etiketinde gorunen,

LRA ibaresi Lock Rotor Amps yani bu kompresor herhangi bir nedenle kilitlenirse sarginin cekecegi maksimum akimi gosterir.

RLA ibaresi ise Run Loaded Amps yani bu motor calisir halde ve maksimum kapasitede yuklendiginde cekecegi akimdir.

Etikette baktigimizda calisma akimi icin RLA degeri bizim icin onemli. Ama bu etikette bu bilgi gorunmuyor bos.

Ancak bir ust satırda LRA ibaresinin yanindaki 656 / 606 akim degerleri bir alt satirda olmasi gerektigini dusunuyorum. Cunku hemen sagindaki star ve delta bilgilerinin yanindaki degerler kilit akim degerleri. Yani bu kompresor maksimumda bir ustte belirtilen voltajlarda 656 / 606 amper akim cekecegini dusunuyorum.

Ayrica bu kompresorle ilgili sunu soyleyeyim kompresorun yapisinda yukleme bosaltma vanasi bulunur. Markadan markaya bu vanq isimleri degisir. Kimi kayar vana kimi rehber vana gibi kelimelerin ingilizcelerini kullanir.

Bu tür kompresorler yukte kaldirilmazlar. Eger yukte kalkar ise ciddi akimlar cekerler. Bu kapasite vanasi genelde yay geri donusludur. Motor duragan halde emis agzini minimum acikliga kadar kapatir. Bu bize bu kompresor motorunu daha dusuk kalkis akimlari ile kaldirmamizi saglar.

Konuyu biraz cok genislettim gibi. Yine akliniza takilan bir soru olursa sorabilirsiniz. Ben kompresor ile ilgili bilgi bakayim bulursam buraya eklerim.

Iyi calismalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri