mcb-30 zaman rölesi bağlantısı

dolby

Üye
ben ilköğretim okulunda fen ve teknoloji öğretmeniyim.bir proje yarışması için zaman ayarlı bir devre kurmamız gerekiyor. bunu için mcb-30 bir rölemiz var ama bunu tam olarak nasıl bağlayacağımızı bilmiyoruz. üzerinde a2 a1 a3 girişleri ve 123 çıkışları var. öğrenmek istediğim 220 v nasıl bağlayacağız. hangi girişleri kullanacağız. çıkış için hangi uçları kullanacağız. bu devreyi kurmayı gayet açık bir şekilde açıklayabirmisiniz. 220 v iki uçunu nereye bağlayacağız. çıkışlar nerede olacak. altaki linkete bir kullanım kılavuzu var

www.entes.com.tr/dosyalar/MCB_30_60_TR_EN.pdf

lütfen açık bir anlatım olursa sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sn.dolby;

Bahsettiğiniz zaman rölesinin bağlantısı gayet basittir şöyle tarif edeyim.
Eliniz bulun zaman rölesinin;

A1 UCU 220V GİRİŞ
A3 UCU 24V AC/ DC siz bunu kullanmıcaksınız
A2 UCU ise ortak uçtur yani nötr(0) dır.

220v çalıştırmak için A1 ve A2 uçlarını kullanmaz gerekmektedir

kontak çıkışları ise 1-2-3 tür

1 ortak uç
2 normalde açık
3 normalde kapalı uçtur.

çalıştımrak istediniz devre 220v ile çalışacak ise A1 ucundan çıkış kontaklarına yani 1 nolu uca köprü kablo bağlayarak ortak uca enerji vermiş olursunuz ve eğer ayardınız zaman sonunda devre dursun istiyorsanız 3 nolu bacağa bağlayın veya ayarlanan zaman sonunda çalışsın istiyorsanız 2 nolu bacağa bağlayın. nötrler ortaktır

MCB 30-60.JPG

Son düzenleme:
Devreye gerilim uygulandığında lamba2 yanar, lamba 1 sönüktür. Ayarlanan sürenin sonunda lamba 2 söner, lamba 1 yanar.
220 Volt yerine 24 Volt kullanmanız durumunda A1 yerine A3 ucunu kullanın.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim . yarın deneyecem sıkıntı olursa tekrar yardımlarınızı isterim

acaba bu devre elemanı ile her 30 saniyede bir devreyi açıp kapatabilirmiyiz. yoksa sadece bir keremi açyor. bize sürekli açıp kapatan bir sistem lazım.

Merhaba dolby , Sizin istediğiniz ozaman bikere kullanmadan çıkıyor.Sizin istediğiniz malzeme flaşör röle diye geçer. Örneğin yine Entes firmasından SM-8 yada SM-9'ları önerebilirim... Bağlantılar değişmeyecek sadece dippswitch konumlarını ayarlamanız gerekiyor.( T_on ve T_off sürelerini yani)

TIKLAYINIZ

Son düzenleme:
dediğiniz modeli bulamadım. ama tense erv-09 marka buldum. acaba bunuda bağlantısı aynımı.

ÇOK NET BİR AÇIKLAMA VE ÇİZİM YAPMISINIZ TEŞEKÜRLER

Süperrrrrr bir çizim tekniyi ve anlatım biçimi .... çok hoş olmuş emeyinize sağlık ve ayriyeten çok teşekürler...

Merhaba
Ben aşağıdaki özelliklerde zaman rölesi arıyorum
12 V DC ile çalışabilen,
(on ve off) Bekleme ve çalışma süreleri ayrı ayrı ayarlanabilen,
0.1 sn hassasiyetli ve sürekli çalışan (sanırım flaşör tip deniyor) m
ekanik veya dijital tipte bir röle

model bilgisi olan varmı acaba
Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar