MBUS

PEGASUS

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Mbus ile ilgili bilgisi olan varmı? Mesela adresleri modbus gibi register halinde listeleniyormu? nasıl kullanılır, modbus çevirilirmi, gibi bilgilere ihtiyacım var.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar,
Hiç bilgisi olan yokmu bu konuda??

Arkadaşlar merhaba,

Mbus ile ilgili bilgisi olan varmı? Mesela adresleri modbus gibi register halinde listeleniyormu? nasıl kullanılır, modbus çevirilirmi, gibi bilgilere ihtiyacım var.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

MBus sayaç okuma sistemleri için geliştirilmiş standarttır. Voltaj seviyeleri ve data transferi EN 1434-3 nolu standart ile belirlenmiştir. Modbus ile isim benzerliği ve her ikisinin bir haberleşme protokolü olması dışında hiç bir benzerliği yoktur. Standart data paketleri vardır. Veri iletimi voltaj - akım standardına göre çalışmaktadır. Modbus gibi bir register mantığı yoktur. Buna karşılık gelen veri paketi içerisinde, sayaç numarası, üreticisi, sayaç tipi, gibi verilerin yanı sıra sayaç tüketim değerleri, saat tarih bilgisi, sıcaklık, akış bilgileri de yer almaktadır. Modbus'a çevirmek için özel çeviriciler kullanılır. Azel elektronik web sayfasında (www.azel.com.tr) ve www.m-bus.com'da daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Veya daha açık sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım.

arkadaş yeterince açıklamış aynen

haberleşme mantığını açıklarsan daha makbule geçer.Mesela string kod olarak ilk send[0],send[1],send[3]..... bunlar ve açıklamaları.Ben modbus haberleşmeyi biliyorum.Aynı şekilde seriporta gönderme mantığı ve cevap anlamını açıklanabilirse çok iyi olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri